Už v dávnych dobách bolo dobrým zvykom privítať vo svojej partii nových členov. Oboznámiť ich s pravidlami, výhodami a, samozrejme, aj s povinnosťami (len okrajovo, aby nedošlo k prípadnému vyplašeniu). Čo by to však bolo za párty roka, keby nebola okorenená štipkou srandy a zosmiešnenia? Začiatky beánií siahajú až do obdobia stredoveku, konkrétne do antického Grécka. Každý študent, ktorý mal záujem o štúdium na univerzite, sa musel podriadiť zvyklostiam a tradičným ceremóniám.

Dnešná podoba beánií je úplne iná ako v minulosti

Neštítili sa ani homosexuálneho styku

Filozofi starého Grécka si ctili predovšetkým chlapcov (resp. preto, že v tom čase ženy nemali právo na štúdium). Atény či Sparta boli v niektorých prijímacích zvykoch až zvrátené. Niet sa čomu čudovať, keď mnohokrát noví študenti museli podstúpiť aj homosexuálny styk.

Mnohokrát noví študenti museli podstúpiť aj homosexuálny styk.

Neskôr prešli z ponižovania „len“ na kruté fyzické mučenie, ktoré sa spolu s humanizáciou stále zmierňovalo, až nakoniec za renesancie úplne zaniklo. Inak tomu nebolo ani na univerzitách v Prahe či Paríži.

„Beanus“ (z franc. becjaune – žltý zobák, nováčik; greenhorn − zelenáč) – bola typická prezývka pre uchádzača o štúdiu ešte pred zápisom na univerzitu. Nováčik sa stal študentom až vtedy, keď sa zbavil svojho „beánstva“. Počas oslavy musel nosiť masku so zvieracími rohmi a klami. Tú mu neskôr posmešne odstránili a spravili z neho človeka. Akt robil často jeden s profesorov, ktorého nazývali „odkladač“ (lat. depositor). Hlavnú časť beánie viedol študent, ktorý zvlášť upozorňoval na najšpinavšieho „beána“ s dlhými ušami a s veľkými rohmi, ktorý vraj musel uhradiť náklady. Po oboznámení s programom začali študenti každého nováčika čistiť, strihať mu vlasy a nechty a odsekávať veľké rohy.

V pondelok sa v Mestskej športovej hale stretne približne 1500 trnavských študentov

Európa nebola iná

Na beánie do Prahy prichádzali žiaci zo škôl hneď po tom, ako zvládli latinčinu. Najmladší mali desať až dvanásť rokov a po obrade sa opäť vracali domov s tým, že keď dospejú, môžu na univerzite reálne študovať. Do Prahy mali učitelia latinských škôl žiakov posielať alebo privádzať. Ceremoniál sa niekedy konal aj niekoľko dní, nakoľko bolo uchádzačov priveľa, ale vždy len v podvečer.  Podstrčenie listu do vrecka bolo jedným z ďalších zvykov. List vzápätí študenti našli a čítali nahlas. Vraj v ňom písala matka, ako plače za svojím dieťaťom, čo vyvolávalo u prítomných posmešky. Dekan pripomenul po obrade novoprijatým študentom vážnosť ich nového stavu a prehlásil ich za oficiálnych členov univerzity.

Beánia v dnešnej dobe predstavuje večierok, kde sa dá skvelo zabaviť, odreagovať sa, spoznať nových ľudí – vyšalieť sa. Mesto Trnava ponúka nielen prvákom, ale všetkým študentom Beániu trnavských univerzít  ,ktorá sa realizuje vždy približne začiatkom novembra. Aj samotné fakulty UCM usporiadajú svoje beánie, veľakrát v nejakom štýle, napr. retro, alebo maškarného bálu. Vstupenka za prijateľnú cenu garantuje nabitý program. Hudobné vystúpenia nemajú obdobu. Minulý rok tu boli Horkýže Slíže a chlapci z Gipsy Čáve, v roku 2015 sa predstavila aj kapela Vidiek. Nie je núdza o občerstvenie a nemusíte sa báť ani o svoju bezpečnosť (sbs-kári a zdravotná služba). Na našej univerzite je však zvykom najprv usporiadať beániu, a ak ste ju v minimálne dobrom až uspokojujúcom stave prežili, ste hodní zúčastniť sa imatrikulácií.

Zdroj: www.giphy.com

Imatrikulácia – čo vás čaká, a teraz už ani neprekvapí

Inými slovami „zasväcujeme vás medzi nás“. Slávnostne prisaháme vernosť univerzite, poslušnosť rektorom a povinnosť zachovávať status univerzity.

Podrobný program sa čoskoro uverejní na stránke školy , popr. fakulty. My prikladáme pár ďalších rád:

  • Raz za čas neuškodí byť za „slušňáka“, takže žiadne vyťahané tepláky s mikinou
  • Nepreháňajte to s prípravou. (v jednoduchosti je krása, a nie je potrebné hodinové líčenie sa)
  • Nebojte sa. (koordinátorky zo študijného oddelenia vás usadia a povedia vám, ako to bude celé prebiehať)
  • Nezabudnite sa pri hymne postaviť. (veríme, že toto je len preventívna rada)
  • Majte chvíľku strpenia. (každý z vedenia sa vám bude chcieť prihovoriť a milými slovami vám dodať odvahu a vytrvalosť do vzdelávania sa

 

Autori: Jana Vernarská,  Marika Štulajterová

Foto: fb stránka – Trnavskí študenti, fb stránka – Fakulta sociálnych vied UCM v Trnave‎

Zdroj: : http://historyweb.dennikn.sk/clanky/detail/beanie-na-stredovekych-univerzitach