Keď sme hodinu pred začiatkom celého koncertu nedočkavo čakali pri press centre na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu, tak sme rozmýšľali nad tým, ako to všetko bude prebiehať, aké piesne zvolí a ako ich hlavne prepojí. Keď nás po akreditácii poslali na naše vyhradené miesta – trestné lavice, tak som sa nad tým pousmiala. Avšak boli to tie najlepšie miesta na sedenie, čo sme mohli dostať. Len pár metrov od pripraveného stage-u s nachystaným klavírom pre hviezdu večera. Štadión sa postupne napĺňal divákmi. Medzi nimi sme zahliadli aj rómsku kapelu Sendreiovci z Kokavy nad Rimavicou, ktorí spoločne s Hansom Zimmerom zložili soundtrack k druhému pokračovaniu Sherlocka Holmesa s Robertom Downey Jr. od Guya Ritchieho. Nezabudol sa im za to poďakovať hneď v úvode, kedy pozdravil publikum: “Dobrý deň Bratislava, ďakujem.” Sprevádzala ho 23 členná kapela a Český národný symfonický orchester.

Foto: Hans Zimmer

Veľkolepú hollywoodskú show odštartoval efektným príchodom hudobníkov v sprievode pesničky z filmu Šofér slečny Daisy (1989), ktoré patrí medzi jeho prvé úspešné filmové skladby. 58- ročnému skladateľovi filmovej hudby, ktorý je držiteľom filmového Oscara, dvoch Zlatých glóbusov, štyroch cien Grammy a množstva ďalších ocenení, sa hudba stala blízkou až po smrti jeho otca. Málo ľudí o ňom vie, že po odchode z rodného Nemecka do Londýna, kde študoval školu Hurtwood House, pomáhal s hudbou napríklad aj synthpopovej skupine The Buggles (TV killed the radio star) a neskôr aj talianskym new wave hudebníkom z Krisma. Zimmer pôsobí na scéne skoro štyri desaťročia.

Prelomový sa pre neho stal soundtrack pre film Barryho Levinsona – Rain Man. Režisér si ho vybral na základe odporúčania svojej manželky, ktorá milovala Zimmerov soundtrack pre film A World Apart 1988 (Rozdelený svet). O rok neskôr ho objavil režisér Ridley Scott, s ktorým pracoval na viacerých jeho filmoch, no najznámejším a najpredávanejším je soundtrack k filmu Gladiátor (2000). Hans Zimmer pri predstavovaní časti venovanej práve skladbám z tohto filmu nezabudol spomenúť menší príbeh: „Ľudia vedia, že mi nemajú volať ráno, lebo vtedy som nevľúdny, keďže rád robím večer. No mne ráno zvoní telefón. Bol to Ridley Scott, musím vám povedať, je to neuveriteľný rozprávač príbehov, a povedal mi, že ide robiť film Gladiátor a ja budem robiť hudbu. Vedel som, že film potrebuje hudbu a musí byť ako ženská duša.“  Hudba k Gladiátorovi bola presne taká, ako ju popísal. Počas piesní z filmu naskakovala niekoľkokrát husia koža a hudba sa vám doslova dostala do každej časti tela. Bolo to strhujúce.

Hans nestál stroho na mieste ale dirigoval hudubníkov, orchester a zbor. Počas koncertu vystriedal niekoľko hudobných nástrojov od klasického klavíra, elektronického keyboardu, bendža až ku rôznym gitarám. Bolo úžasné vidieť ako si užíva koncert nielen on, ale aj ostatní hudobníci. Pri titulnej skladbe k filme do Rona Howarda Da Vinciho kód povedal, že práve Louvre, Mona Lisa a Sklenená pyramída sa stali inšpiráciou pre pieseň a celý soundtrack. Pri úvodných tónoch Levieho kráľa sme sa všetci preniesli do strhujúceho animovaného príbehu.Disney si vybrala práve Hansa Zimmera ako skladateľa pre Levieho kráľa, a to vďaka soundtracku k filmu The power of onevychádzajúceho z africkej kultúry, plného bubnov a typických afrických chorálov. Za tento soundtrack získal práve svojho prvého Oscara za najlepšiu filmovú hudbu. Skladateľ sa poďakoval spevákovi Lebo M za jeho príchod na Slovensko a vyzdvihol aký je to úžasný človek a priateľ. Hans niekoľkokrát ďakoval svojim hudobníkom, predstavoval ich. Užíval si s nimi každú pieseň. Prvú časť koncertu ukončil časťou venovanou skladbám z Pirátov z Karibiku. Členovia jeho kapely mali na ramene farebného papagája, pirátsku vlajku či klobúky, čelistka počas hrania skladby podala neuveriteľne oduševnený výkon. Svojou hrou strhla do pirátskeho víru celý štadión.

12792089_220034681683621_7547493054174097242_o
Foto: Hans Zimmer

Hans druhú časť odštartoval romantickou skladbou z filmu od Tonyho Scotta True Romance 1993 (Pravdivá romanca), no po nej nasledovali známe temnejšie skladby z najnovších blockbusterov (Temný rytier trilógia, Interstellar, Počiatok, Muži z ocele). Prvá časť vyzerala ako veľkolepý koncert v opere, druhá časť bola čisto rockovo-elektronický koncert. Pri týchto skladbách sa štadión doslova otriasal v základoch. Celkový dojem podtrhla aj svetelná show.

Najemotívnejšia časť koncertu prišla pri skladbe Aurora. „Na premiére filmu Temný rytier povstal v Londýne sa ma novinári spýtali na tragédiu v Denveri (ozbrojený útočník vystrieľal divákov počas polnočného premietania filmu Temný rytier povstal v roku 2012 pozn. red.). Ja som o nej nevedel, no chcel som spraviť niečo pre obete a ich rodiny. Zavolal som mojím hudobníkom a zložili sme túto úžasnú pieseň Aurora.“ Počas nej človek veľmi ťažko udržiaval slzy na krajíčku. Keď si Zimmer predstavoval čoho všetkého bol v posledných dňoch vo svete svedkom, tak mu to prišlo ľúto. Povedal: „Sme tu zo všetkých kútov sveta, nerozprávame prázdne slová, vytvárame mier, spievame zo srdca, dnes sme tu pre Vás, Bratislava!“. Na koncerte v Bruseli venoval pesničku Aurora aj obetiam marcových teroristických útokov na letisku Zavantem.

Záver trojhodinového koncertu patril skladbám z Nolenovho filmu Interstellar, po ktorých nasledovalo dlhé standig ovation plného zimného štadiónu. Hudobník sa za nekončiaceho potlesku vrátil na pódium a ako prídavok zahral ikonické skladby z filmu Počiatok.

Foto: Jakub Meluš
Foto: Jakub Meluš

Absolútnou čerešničkou na záver bolo jeho klavírne sólo na titulnú skladbu Time. Zimomriavky naskakovali už po niekoľkýkrát a nik z divákov si neuvedomil, že prišiel záver úžasnej a neopakovateľnej show. Za zmienku stojí bubeník Satnam Ramgotra, ktorý svojou strhujúcou hrou na bicích vytvoril elektrizujúcu energiu

Turné s názvom Line on Tour začalo v anglickom Londýne a končí vo francúzskom meste Orange. Celkovo 32 vystúpení, vrátane Prahy či Viedne, sa postará o nezabudnuteľný zážitok, na ktorý budeme všetci ešte dlho spomínať. Muzikantov sprevádzajú štyri kamióny plné hudobných nástrojov, osvetlenia a ozvučenia, vytvárajúce priestorový zvuk. Na každom vystúpení sa za pódiom nachádza projekcia, vizuálne prispôsobená  tak, aby pri konkrétnej skladbe prispievala k absolútnemu vnímaniu majstrovského diela.

HZ-conducting-bw
Foto: Hans Zimmer

Zaujímavé je, že pódium plné hudobníkov z rôznych končín sveta nebolo chránené ochrankármi, číhajúcimi na každé nekalé zásahy zo strany  divákov. Tí sa tak mohli len na pár metrov priblížiť k Zimmerovym hudobným nástrojom, ktoré používa na komponovanie skladieb a zvukových kulís slúžiacich k oživeniu filmových diel. Okrem sláčikov, gitár, či plexisklom odzvučnených bicích ste na pódiu mohli vidieť aj  dvojstrunové čínske husle Er Hu alebo elektrické violončelo, na ktorom si strihla svoje sólo famózna čelistka Tina Guo. Tá sa len pred tromi týždňami vydala za svojho manžela, gitaristu Armanda Morabiata, mimochodom, ďalšieho člena Zimmerovej kapely, počas série vystúpení s názvom Live On  Tour. Túto informáciu o svadbe a trávení medových týždňov počas turné prezradil sám Zimmer a diváci si ich lásku overili skandovaním slova „kiss“, teda bozkom.


Autor: Kristína Doktorová, Jakub Meluš
Foto: Hans Zimmer, Jakub Meluš


Hans Zimmer (58)

  • Prvú filmovú hudbu zložil k filmu My Beautiful Laundrette od Stanley Myers
  • Prvá nominácia na Oscara za hudbu k filmu Rain Man 1988
  • Zložil hudbu k viac ako 120 filmom
  • Celosvetovo zarobil viac ako 24 miliárd dolárov
  • Je držiteľom 1 Oscara, 2 Zlatých Glóbusov, 3 cien Grammy a ocenení ako American Music Award či cenenia Tony
  • Nominácia za hudbu k filmu Interstellar bola jeho 10 nominácia na sošku Oscar
  • V roku 2003 mu organizácia ASCAP udelila prestížnu cenu Henryho Manciniho za Celoživotné dielo a jeho dopad a ovplyvnenie umenia
  • Od roku 2010 má vlastnú hviezdu na Chodníku slávy v L.A.
  • V roku 2014 získal na Zurichskom filmovom festivale  cenu za celoživotné dielo
  • Zložil hudbu k známym filmom ako: Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti, Inferno, Kung Fu Panda 1-3, Legenda o Tarzanovi, Malý princ, Amazing Spider-Man 2, Interstellar, Biblia, Biblia pokračuje (TV seriál), Muž z ocele, Osamelý jazdec, Rivali, 12 rokov otrokom, Madagaskar 1-3, Návrat Temného rytiera, Piráti z Karibiku 1-4, Rango, Sherlock Holmes 2: Hra tieňov, Megamozog, Počiatok, Anjeli a démoni, Sherlock Holmes. Duel Frost/Nixon, Temný rytier, Simpsonovci vo filme, Da Vinciho kód, Prázdniny, Batman začína, Kruh 1-2, Kráľ Artuš, Príbeh žraloka, Posledný samuraj, Slzy slnka, Čierny jastrab zostrelený, Hannibal, Pearl Harbor, Gladiátor, Mission: Impossible II., Princ Egyptský, Tenká červená čiara, Peacemaker, Tak dobre, ako sa len dá, Kazateľova žena, Operácia Zlomený šíp, Skala, Leví kráľ, Pravdivá romanca, Thelma a Louise, Dni hromu, Šofér slečny Daisy, Rain Man