Napriek tomu, že hnutie Me too bolo založené pred desiatkou rokov Tarana Burke, celosvetový ošiaľ nastal v roku 2017, kedy kampaň Me too nabrala na obrátkach na základe niekoľkých obvinení žien a mužov zo sexuálneho obťažovania. Spúšťačom kampane boli aféry známeho hollywoodskeho producenta, ktorého obvinilo verejne viacero žien. Prečo sa téma sexuálneho obťažovania dostala na povrch až teraz, je zrejme otázkou mnohých obetí.

Spúšťač kampane #MeToo

Iste už každý jeden z nás zachytil kampaň, ktorá sa šíri pod heslom #MeToo. Aféry známeho producenta napomohli k tomu, že kampaň sa začala neskutočnou rýchlosťou šíriť internetom a médiami. Producent Harvey Weinstein bol viacerými ženami verejne obvinený zo sexuálneho obťažovania začiatkom roka 2017. Táto informácia však spustila lavínu ďalších priznaní žien i mužov, čo bolo zrejme obrovským prekvapením pre celý svet, ktorý zrazu začal vnímať mnohé ututlané aféry, tolerovanie ľudskej nedôstojnosti i ponižovania.

Hnutie Tarany Burke

V roku 2007 bolo založené hnutie Me Too bez sily sociálnych sietí a médií. Neziskovú organizáciu sa rozhodla založiť aktivistka Tarana Burke, ktorú v roku 1997 natoľko dostala výpoveď neznámeho trinásťročného dievčatka o sexuálnom obťažovaní, že sa rozhodla o tomto probléme upovedomiť celý svet a pomôcť obetiam.

O hnutí černošskej aktivistky sa v roku 2017 dozvedel celý svet pomocou kampane a aktuálne najznámejšieho hashtagu #MeToo. V októbri herečka Alyssa Milano zverejnila na svojom Twitteri výzvu, aby všetci tí, ktorí sa niekedy stali obeťami sexuálneho obťažovania, pridali na svoje sociálne siete hashtag #MeToo. Nečakaným prekvapením bolo, že sa behom troch dní pripojilo hashtagom cez 12 000 000 ľudí.

Nekonečné kauzy a príbehy

Podľa časopisu Time sa tohtoročnou osobnosťou stali všetci tí, ktorí sa nebáli prehovoriť o sexuálnom obťažovaní a upovedomili o tomto probléme celý svet. Na titulke časopisu sme tak mohli vidieť Taylor Swift, Ashley Judd, Taranu Burke, Susan Fowler, Adama Iwu, Isabel Pascual. Všetky ženy, ktoré kampaň podporili alebo prispeli svojimi úprimnými výpoveďami a dodali tak odvahu ďalším obetiam.

Prvé úprimne výpovede o sexuálnom obťažovaní poskytlo v roku 2017 mnoho herečiek, ktoré sexuálne obťažoval producent Harvey Weinstein, ale o aférach sa báli v minulosti prehovoriť, práve kvôli svojej práci a úspešným filmovým rolám u producenta. Aj vďaka nim nabral odvahu celý svet a postupne sa pridali športovkyne, medzi nimi gymnastka McKayla Maroneyová i známa lyžiarka Anja Pärsonová. Zo sexuálneho obťažovania bola obvinená stovka osobností. Herec a režisér Kevin Spacey, herec Ben Affleck, spevák R. Kelly, herec Charlie Sheen, fotograf Terry Richardson, právnik Robert Shapira, futbalista O. J. Simpson, moderátor Matt Laurea, reprezentačný lekár Larry Nassar i mnohí tréneri či poslanci. Reprezentačného lekára Larryho Nasara obvinila zo sexuálneho obťažovania desiatka amerických gymnastiek, ktoré údajne zneužívali i mnohí tréneri a členovia realizačného tímu. Predseda americkej federácie gymnastiek, Steve Penny, sa na koniec pod tlakom médií rozhodol rezignovať zo svojej funkcie.

Kampaň neobišla ani Slovensko. Medzi výpovede sa pridala aj slovenská spisovateľka Daniela Kapitáňová, ktorú mal pred 43 rokmi sexuálne obťažovať národný umelec, básnik Vojtech Mihálik. Známa slovenská spisovateľka mala vtedy 18 rokov a o afére sa prehovoriť na verejnosti, pochopiteľne, bála.

Prečo sa všetci ozvali až teraz?

Téma sexuálneho obťažovania doposiaľ nebola médiami príliš preberaná a málokto z nás sa vôbec niekedy zamýšľal nad postojom obete. Facebook, Twitter i Instagram valcovala kampaň #MeToo a my sme sa dozvedeli o mnohých aférach, ktoré by nás ani nenapadlo preberať. Je pochopiteľné, že keď naberie odvahu jeden človek, postupne sa k nemu ľahšie pridávajú ďalší. Prestávajú sa báť následkov, pretože vedia, že sila médií je obrovská a práve v tomto roku dostali obete neuveriteľnú podporu i od nich. Mnohí sexuálni devianti nemali šancu sa po mnohých rokoch až teraz akokoľvek ubrániť, pretože pochopili, že je to zbytočné a pravda sa predsa len dostane na povrch.

Ako sa brániť sexuálnemu obťažovaniu?

Podľa výsledkov výskumu Agentúry EÚ pre základné práva z roku 2014 zažila sexuálne obťažovanie polovica dospelých žien. V Čechách sú výsledky štatistík takmer totožné. Kampaň Me too bola zrejme nutným posunom k tomu, aby sa verejnosť začala zaoberať vôbec tým, ako tento problém riešiť. Ženy i muži by si mali uvedomiť, že za sexuálne obťažovanie je nutné považovať i nepríjemné slovné sexuálne narážky, ktoré dokážu obeť psychicky deptať. Obete sa však často boja o tomto probléme hovoriť, či už kvôli svojej práci, hanbe alebo neznalosti riešenia tohto problému.

Na Slovensku je možné sa obrátiť na neziskovú organizáciu Združenie žien Slovenska, ktorá poskytuje právne poradenstvo i psychológa. Kontaktovať ich môžete na čísle 0904 968 507. Podrobnejšie informácie nájdete na oficiálnej stránke www.zzs.sk. Obrátiť sa tiež môžete na Konfederáciu odborových zväzov Slovenskej republiky. Určite si tieto problémy nenechávajte pre seba a poraďte sa s odborníkmi, čím zabránite možno tej najhoršej situácii, ale aj obťažovaniu mnohých ďalších obetí.

Čo na to psychológ?

Slovenské a zahraničné aféry

Po veľkom obvinení filmového producenta Harveyho Weinsteina, ho prepustila produkčná spoločnosť The Weinstein Co. , na ktorej zakladaní sa aj on sám podieľal. Americké herečky a modelky vyšli s pravdou von, keď  ho obvinili zo sexuálneho obťažovania a znásilnenia. Túto správu oznámili denníky The New York TImes a The New Yorker, ktoré zozbierali svedectvá obetí za 30 rokov. Malo ísť až o osem žien a herečiek  v jeho spoločnosti, medzi nimi aj mená ako Angelina Jolie, Cara Delevingne či Gwyneth Paltrow.

Všetky svedectvá sa v podstate zhodujú. Harvey Weinstein ženám sľuboval kariérny postup za vyhovenie jeho sexuálnym požiadavkám. Uvedomoval si svoju  moc dostať herečky k novým možnostiam, dať im slávu a peniaze, ale tiež pošpiniť ich meno. Možno aj preto ho zo strachu nie všetky odmietli a tolerovali jeho arogantné a hrubé správanie. Známy producent však nepoznal hranice a svoje návrhy neustále opakoval, až to prišlo obťažovaným ženám často ako normálne. A tak to očividne zneužíval. Jeho častou zámienkou bolo pozvanie na  ,,pracovné stretnutie“ v hotelovej izbe či reštaurácii.  Talianska herečka Asi Argento opisuje, ako ju pozval na filmovú párty, no v hotelovej izbe bol len Weinstein. Požiadal ju o masáž a aj keď s pochybnosťami, herečka mu vyhovela. Nasledovali ďalšie návrhy, a ona zo strachu o zruinovanie jej kariéry producentovi vyhovela. Dnes to opisuje ako akýsi syndróm zodpovednosti, ktoré cítia obete.

Harvey Weinstein bol vylúčený zo združenia amerických producentov, Americkej Akadémie filmového umenia a britskej filmovej  a televíznej akadémie BAFTA. Ani jeho manželstvo neostalo pevné, a napokon ho opustila jeho druhá manželka Georgina Chapmanová.

Kvôli kampani #MeToo a odhaleniam s ňou spojenými prišla o kariéru aj televízna hviezda v USA Matt Lauer.  Bol moderátorom Today show na stanici NBC, kde robil rozhovory s veľkými osobnosťami, napríklad aj s Donaldom Trumpom .Tiež spovedal rôzne športové hviezdy z olympiády, kam chodil. A práve na poslednej olympiáde v Soči  mal obťažovať svoju kolegyňu. Oveľa vážnejšie je obvinenie, že Lauer použil vo svojej kancelárii tlačidlo na zamknutie dverí v prítomnosti jeho kolegyne, ktorej jednoducho ,,nevedel odolať“. Mediálny priestor v USA v tom má jasno, a moderátor už skončil ako mnohí sexuálni devianti.

Obvinenia sa množia aj na amerického prezidenta Donalda Trumpa. Konkrétne Rachel Crooksová, Samantha Holveyová a Jessica Leedsová opäť po roku a pol prišli s tým, že ich Trump sexuálne obťažoval a bozkával. Jeho netaktné poznámky a správanie je už globálne známe a tieto tri ženy sa zhodli, že to trvalo viac ako 10 rokov.  Aj keď Trump a Biely dom argumentuje tým, že ide iba o politické hry a klamstvo, obžalovaniami na jeho meno sa už búde zaoberať aj súd.

Vlna priznaní pod hashtagom Me too zasiahla aj Slovensko a často skloňovaným menom bolo Eugen Korda. Údajne mal sexuálne narážky na neznámu mladšiu ženu počas istého večierku. Jeho typické poznámky a vtipy voči ženám sú v jeho bližšom okolí známe. On sám sa na svojom FB profile vyjadril, no neospravedlnil sa, pretože nemá pocit, že urobil niečo zlé.  Mnoho žien tieto narážky zo strany Kordu potvrdili, no želali si ostať v anonymite.

Na stranu Kordu sa pridal aj jeho kolega z redakcie .týždňa Štefan Hríb. Ten hovorí, že prejavy, ktorými vyjadruje spokojnosť či nespokojnosť sú vo všeobecnosti známe a často nimi vie svojich podriadených aj rozplakať. Hríb ho však obhajuje tým, že pozná situáciu, v akej Korda vyrastal a aj v dospelosti to mal ťažké. Vysvetľuje tak jeho hrubé správanie, no v žiadnom prípade ho neospravedlňuje.

Autor: Kristína Harmaňošová, Monika Dimitrovičová,

Zdroj: www.strategie.hnonline.sk, www.medialne.etrend.sk, www.huffingtonpost.com, www.plus7dni.pluska.sk, www.forum24.cz, www.cas.sk, www.tyzden.sk

Fotozdroj: www.timedotcom.com

Podľa časopisu Time sa v tohtoročnou osobnosťou stali všetci tí, ktorí sa nebáli prehovoriť o sexuálnom obťažovaní a upovedomili o tomto probléme celý svet