CK_CINA_15_2_poster

V Cestovateľskom kine predstavíš Čínu. Ide o jednu z najväčších, najrozmanitejších krajín sveta. Na čo sa zameriaš v prednáške?

Adrián Drugda: Vždy sa sústredím na nefalšovanú prednášku o krajine, ktorú prezentujem. Keď som začínal, prikrášľoval som, vypichoval len to naj a top, aby som krajinu tak povediac predal. Teraz to vidím inak a je to krok vpred – vidieť a popisovať veci komplexnejšie. Zvlášť ak krajina ako Čína ponúka naozaj všetko zo všetkého. V prednáške sa zameriam na mestá, pamiatky, históriu a mentalitu Číny a Číňanov. A, samozrejme, aj na pikošky. Po rokoch sa mestá a pamiatky zovšednia, ale mentalita a filozofia ktorejkoľvek krajiny ma nikdy neprestanú udivovať, pretože každý človek je iný, originálny, žijúci na najrôznejších miestach po svete.

 Ako cestovateľ máš rád Južnú Ameriku a exotické krajiny. Ako si sa dostal do Číny? Čím je táto krajina exotická napríklad pre slovenských turistov?

A.D.: V podstate profesionálne som sa najprv dostal do Číny a až potom do Ameriky. Čína bola vlastne jedna z prvých krajín, v ktorých som sprevádzal a spoznával. Jednoducho ma tam poslali z práce. Krajina je to neskutočne rôznorodá, ale tiež na míle vzdialená Európe a európskemu mysleniu. Systém rozprávania a písma je úplne iný, Číňania vo všeobecnosti nehovoria žiadnym iným jazykom. Filozofia a náboženstvá sú iné ako u nás, rovnako ako aj strava a spolunažívanie, aj keď sa čoraz viac hovorí o globalizácii. Neviem, či na to bude čas neskôr, tak to poviem teraz, a to, že som mal skvelých učiteľov a nedá mi nespomenúť Mareka Ivana – odborníka na Čínu, ktorý mi pootvoril dvierka do užších detailov o krajine a ktorý opakovane dokazoval, že trvá roky získať naozaj objektívny pohľad na krajinu.

Čína je u nás známa najmä vďaka spojeniu Made in China. Čo je pre teba také typické pre túto krajinu? Na čo môžu byť hrdí?

A.D.: Pracovitosť a húževnatosť. Pracovití, bežní ľudia bez privilégií len ťažko uniknú modernej forme otroctva. Možno so mnou niekto súhlasiť nebude, ale Made in China je vo svete neskutočným spôsobom synonymom otroctva. Všetko, čo v USA stojí menej ako päť dolárov, je dovezené cez pol sveta z Číny či juhovýchodnej Ázie. Pre Čínu je typický rast, posun vpred, moderna a nasadenie. Do všetkého sa púšťajú veľmi sústredene, pod železnou rukou tamojšieho režimu, preto sa veľa projektov končí pred deadlinom.

china-1177009_1280
Foto: Ilustračné, Pixabay

O Číne sa hovorí aj to, že tento najľudnatejší štát sveta by mal byť na zozname každého cestovateľa. Prečo by ho mali navštíviť?

A.D.: Pretože v Číne sa dá cestovať roky a neuvidieť všetko. Každý cestovateľ by si mohol rezervovať dva či tri týždne na získanie aspoň základných vedomostí. Čína je tiež tretia najväčšia zem, čo sa týka rozlohy. Okrem tej neskutočnej komplexity ľudí, kultúry, histórie a moderny tam nájdeme púšte, pohoria, moria, ostrovy,… no všetko.

Čo máš ty osobne rád na tejto krajine?

A.D.: Kontrast oproti stereotypu, ktorý môže Stredoeurópan pociťovať. Poviem príklad: u nás berieme Číňanov vo všeobecnosti ako strohých predavačov lacného tovaru alebo prevádzkovateľov reštaurácií a rýchlych občerstvení. V Číne sa tí istí ľudia chcú s vami neraz odfotiť, sú veľmi zhovorčiví. Pre nich sme ako Európania raritou. Okrem toho ma fascinujú rýchlo rastúce mestá, ktoré sa ťahajú do výšky. Myslím si, že s Čínou treba počítať, oproti nej svet zaspal na varínoch.


 

Adrián Drugda

je rodák z Bratislavy, ktorý ako profesionálny sprievodca brázdi Kubu, Latinskú Ameriku a ďalšie exotické krajiny. Na tento cestovateľský kolotoč nastúpil pred jedenástimi rokmi a odvtedy prešiel viac ako 50 krajín sveta. Má rád dobrodružstvo a tvrdí, že človeka najviac obohatí cestovanie, ale len pokiaľ môže kultúru inej krajiny pochopiť nielen hlavou, ale aj srdcom.

Kedy? Streda 15.2.
Štart: 20:00 hod.

Link na event