Zisťovali sme, čo čítajú pedagógovia FMK a ktoré noviny a časopisy by boli podľa nich vhodné pre našich študentov.

Dozviete sa, či preferujú skôr domácu alebo zahraničnú tvorbu a prečo je dôležité hľadať informácie priamo na stránkach webových portálov.

Juliána Mináriková

aké periodiká čítajú pedagógovia
Juliána Mináriková so svojou obľúbenou tlačou. Zdroj: Natália Stašíková

Aj napriek tomu, že sa dostáva k tlačeným periodikám zriedkavo, pravidelne číta týždenník Slovenské národné noviny. Sama tvrdí: „Je to veľmi dobrý zdroj pre dobudovávanie si predstavy mimo hlavného prúdu médií.“ Vo voľnom čase si rada prečíta mesačník Historická revue. Podľa jej vlastných slov si toto periodikum udržuje svoj štandard už viac ako 20 rokov.

„Študent masmediálnej komunikácie by mal mať prehľad vo všetkom.“

Uznáva, že študentské publikum často využíva tzv. „scan reading“ (rýchle nasávanie len kľúčových faktov v texte). Zároveň dodáva: „Študent masmediálnej komunikácie by mal mať prehľad vo všetkom.“ Či už ide o bulvár, alternatívu alebo mainstream.

Na záver si ešte povzdychla nad prístupom mladej generácie. Namiesto toho, aby navštevovali priamo portály, ako napríklad www.sme.sk, sa na ne dostanú cez Facebookom vypichnuté články. Myslí si, že sa takto študenti orientujú na obsah podľa preferencií vydavateľa a nie samých seba. Preto neodporúča, čo máme konkrétne čítať, ale skôr to, ako pristupovať k informáciám.

Matej Martovič

Názor doktoranda na periodiká.
Aj Matej Martovič nám poradil, čo by sme mali čítať. Zdroj: Pavel Bielik

Pre doktora Martoviča je dôležité to, aby médiá kriticky pristupovali k rôznym spoločenským témam. „Práve preto najčastejšie čítam Aktuality.sk, SME a Denník N.“ Taktiež je preňho esenciálne, aby sa mienkotvorné médiá venovali investigatívnej žurnalistike.

Pre študentov navrhol čítanie aspoň Aktualít, keďže na navštevovanie ich webu nie je potrebné predplatné. Veľmi dobre si uvedomuje, že študenti zvyknú míňať peniaze na iné mimoškolské aktivity.

Odporúčame prečítať si aj rozhovor s Martovičom.

Hana Pravdová

„Ja čítam všetko,“ tak zneli prvé slová profesorky Pravdovej. Tvrdí, že tak koná kvôli potrebe udržania pozornosti na rôzne spôsoby písania novinárov, a to jej v konečnom dôsledku pomôže pri skvalitnení procesu výučby. I keď, ako sama priznáva, ide o finančne aj časovo náročnú činnosť. „Je tu veľmi veľká unifikácia tém,“ dodala.

Spočiatku nechcela prezradiť periodiká pre študentov, a to z dôvodu zaujatia nestranného postoja, ale predsa len odporučila náš Atteliér a Communication Today. Na záver ešte tento zoznam obohatila o periodiká EJMAP, Acta Ludologica a Media Literacy and Academic Research, ktoré nájdete aj na webovej stránke FMK.

Peter Ušák

aké periodiká čítajú pedagógovia
Peter Ušák na konferencii v Smoleniciach. Zdroj: fmk.sk

Ako tu už niekoľkokrát odznelo, aj v tomto prípade sú najčítanejším online médiom Aktuality.sk a Topky.sk. Primárne kvôli aktuálnym politickým informáciám. „Za najobjektívnejšie médium na Slovensku považujem TA3,“ doplnil.

Tieto portály by odporučil aj našim študentom. Ak „študáci“ hľadajú formu politickej zábavy, určite ich nesklamú účastníci nášho Týždňa vedy a techniky 2019 – Zomri. Ešte upozornil na to, aby sme navštevovali weby, ktoré používajú overené zdroje a vyvarovali sa tým konšpiračným.

Jana Radošinská

Podľa jej vlastných slov číta takmer všetky známe časopisy aj noviny, ktoré vychádzajú na Slovensku. Tvrdí, že jej rodičia sú veľkí fanúšikovia tlačených periodík. „Čo doma nájdem, to aj prečítam,“ dodala. Spomedzi slovenskej tlače však nečíta nič pravidelne.

Za obľúbené periodiká považuje britský časopis Empire, ktorý sa zameriava na filmovú a televíznu tvorbu. Odporúča toto periodikum najmä študentom, ktorí majú záujem o audiovizuálne diela.

„Odporúčam Aktuality.sk, keďže na navštevovanie ich webu nie je potrebné predplatné.“

Dozvedeli sme sa, aké periodiká čítajú pedagógovia FMK a výber bol naozaj pestrý. Prakticky všetci sa zhodli na tom, aby sme čítali ľubovoľné články, len nech sú potvrdené faktami.