Od januára tohto roku verejnosť môže sledovať príbeh chorého dieťaťa s menom Riško, pre ktorého sa spojilo celé Slovensko. Ľudia pre Riška vyzbierali k dnešnému dňu už oficiálne viac ako dva a pol milióna eur.

Fakt, že Zolgensma je najdrahší liek na svete vzbudzuje otázku, či farmaceutický priemysel vyčísľuje hodnotu jedného ľudského života na dva milióny stotisíc eur, alebo sa naozaj jedná o pokrytie nákladov na výrobu lieku, ktorý je základom liečby takzvanej SMA. Riško trpí spinálnou svalovou atrofiou – typ 1 (SMA 1), čo je ochabnutie svalov až do takej miery, že dieťa nebude môcť dýchať a prehĺtať.

Za vyzbierané peniaze bude môcť byť Riškovi podaný liek proti SMA 1, ktorý mu môže zachrániť život. Tam, kde nedokázalo pomôcť ministerstvo zdravotníctva, politici a poisťovňa, dokázal spojiť sily ľud, aby nevyhasol nevinný život dieťaťa. Potvrdila sa súdržnosť Slovákov rovnako, ako v prípade výbuchu v prešovskej bytovke, po ktorom sa pre každú postihnutú rodinu vyzbieralo a odovzdalo stotisíc eur na nový domov.

Keď bol pre Riška vyzbieraný jeden milión, druhú polovicu sumy rodičom ponúkli naši politici. Rodina peniaze však odmietla, pretože chcela boj vyhrať spravodlivo. Na jednej strane obdivujem odvahu rodičov. Na druhej strane je diskutabilné, či riešenie tejto otázky v médiách pred voľbami do NRSR nie je iba populizmus. Nakoľko peniaze poskytli práve Riškovej rodine, ktorá už mala polovicu vyzbieranú, lebo vytrvalo komunikovali s verejnosťou.

Bálintovci spolupracujú s ďalšími tromi rodinami, ktorých dieťa je postihnuté rovnakou chorobou ako Riško. Jedná sa o malého Alexa, Améliu a Alexeja. Rodičia malého bojovníka spolu s rodičmi ďalších troch detí s SMA 1 spustili tiež SMS zbierku. Ľudia podpisujú petíciu za vyčlenenie peňazí na liečbu zo štátneho rozpočtu, zbierku podporili aj celebrity, ako napríklad Dominika Cibulková.

Príklad riešenia problému s liečbou SMA 1 je Maďarsko, ktoré je ochotné kvôli spomínanému Alexovi zmeniť svoj zákon o ošetrovaní cudzincov, keďže v Maďarsku je možné podanie lieku Zolgensma. Ďalším príkladom je portugalská vláda, ktorá zaplatila tento liek desiatim deťom. Programy niektorých politických strán obsahujú body o zlepšení zdravotnej starostlivosti. Teda dúfame, že tento problém budú riešiť s ohľadom na čas, ktorý týmto štyrom deťom ostáva, keďže liek im musí byť podaný do druhého roku života.