Sú síce veľmi mladí, ale vďaka tvrdej drine už dosahujú obdivuhodné výsledky. Reč je o piatich najúspešnejších športovcoch Trnavského kraja. Prezradili nám, ktoré trofeje sú pre nich najcennejšie a aké sú ich ciele do budúcna.

Okrem úspešného futbalového tímu FC Spartak Trnava, má aj mladé vychádzajúce hviezdy, o ktorých už vedia aj vo svete.

1. Plavkyňa Barbora Tomanová

športovci trnava
Zdroj: Barbora Tomanová

Barbora bola v roku 2018 Slovenskou Plaveckou Federáciou vyhodnotená ako objav roka a juniorka roka. Zatiaľ prekonala 66 slovenských rekordov v žiackych a juniorských kategóriách. Za svoje najväčšie úspechy považuje 4. miesto na EYOF 2015 (v Gruzínsku), semifinále na juniorských Majstrovstvách Európy vo Fínsku v roku 2018. Pravidelne reprezentuje Slovensko na majstrovstvách Európy a sveta. Barborinim hlavným krátkodobým cieľom je dostať sa na univerzitu v Amerike. „Chcem hlavne spraviť testy z angličtiny, aby som sa dostala na školu, o ktorej snívam, a ktorá mi môže pomôcť ako v športe, tak aj v životne.” Jej najväčším  dlhodobým cieľom je dostať sa na olympiádu a úspešne reprezentovať svoju krajinu. „Najväčšie zásluhy na mojich úspechoch majú v prvom rade moji rodičia. Pretože sú to práve oni, ktorí ma najviac podporujú v ťažkých chvíľach, dodávajú mi motiváciu, chuť do trénovania a pretekania,” ďakuje Barbora aj touto cestou za podporu.

2. Kickboxer Tomáš Holkovič

športovci trnava
Zdroj: Tomáš Holkovič

Tomáš Holkovič je zápasník Muay Thai a K-1. S bojovými športmi začal už ako 6 ročný, a to presne s Teakwon-Do. Neskôr ako 10 ročný presedlal na Muay Thai a K-1, v ktorom dosiahol doposiaľ najväčšie úspechy, medzi ktoré patrí titul majstra sveta federácie WKF a WKU. Je držiteľom opasku profesionálneho majstra sveta WKU 2015. Ďaľšími úspechmi sú: 1. miesto na Majtrovstvách sveta WKF 2014, 1. miesto na Európskom pohári WAKO 2015, 1. miesto na Majstrovstvách Slovenska v roku 2014 a 2015, ocenenie v rebríčku TOP 10 športovcov v juniorskej katgórii TTSK 2015. Tomáš taktiež založil akadémiu bojových športov s názvom Myrmidon Fighting Academy Trnava (MFA Trnava). V MFA Trnava pôsobí ako tréner. „Mojim cieľom je rozšíriť bojové športy medzi deti aj dospelých a samozrejme aj výchova nových úspešných športovcov.” Za svoje úspechy vďačí celoživotnej, každodennej drine a snahe, pri ktorej ho videlo len málo ľudí, a to jeho rodičia a sestra Ivetka.

3. Plavec Tomáš Púchly

športovci trnava
Zdroj: Tomáš Púchly

Tomáš prekonal viac ako 200 Slovenských rekordov, vrátane rekordov Marcela Geryho. Je držiteľom mužského rekordu na 50 metrov voľný spôsob. Jeho najväčšími medzinárodnými úspechmi sú: umiestnenie sa na šestnástej priečke na Olympijských hrách mládeže v roku 2014 v Číne, jedenáste miesto na Majstrovstvách Sveta v roku 2015 v Singapure a šieste miesto na Majstrovstvách Európy v roku 2016 v Maďarsku. „Najväčšie zásluhy určite prikladám mojej rodine, ktorá ma od začiatku naplno podporovala. Hlavne tie ranné vstávania a vozenia na tréning a z tréningu a samozrejme všetko financovali. Ďalej určite veľkú zásluhu majú tréneri, ktorí ma mali na starosti a viedli ma. A nakoniec určite aj svojim vlastnostiam ako je cieľavedomosť, dravosť a závislosť na víťazstve.”  

4. Strelkyňa Vanesa Hocková

športovci trnava
Zdroj: Vanesa Hocková

Vanesa pôsobí v Národnom Streleckom Centre v Trnave. Je víťazkou juniorského svetového pohára v Suhle v roku 2018 a za svoj najväčší úspech považuje tohtoročné 2. miesto z Majstrovstvstiev Európy v Lonate. V Lonate získala so svojím tímom taktiež titul majsteriek sveta. Jej krátkodobými cieľmi sú budúcoročné MS a ME.  „Pokúsim sa zaútočiť aj na medaile, pretože je to môj posledný juniorský rok.” Medzi Vanesine dlhodobé ciele takisto patrí olympiáda, a preto chce bojovať o miestenku v ženskom družstve, nakoľko je konkurencia veľmi vysoká. A komu je vďačná? „Najviac vďačím ľudom, ktorí ma podporovali. Svojim blízkym, trénerom a kamarátom.”

5. Bežkyňa Michaela Pešková

športovci trnava
Zdroj: Michaela Pešková

Talentovaná bežkyňa je striebornou medailistkou z Olympijských Hier mládeže 2014 a striebro získala aj na Európskom olympijskom festivale mládeže (EYOF) v roku 2013. V roku 2015 bola šiesta na Majstrovstvách Európy v juniorskej kategórii a pred dvoma rokmi piata na juniorských Majstrovstvách Sveta. V súčasnosti Michaela žije v USA, no pred odchodom do zámoria súťažila za Sláviu Trnava.