Tibor Eliot Rostas

Čo bolo dôvodom vzniku relácie Mlčanie na rádiu Viva? Ako sa dostala relácia tohto typu do komerčného rádia?
V prvom rade to bolo o tom, že Mlčanie preklenulo nejaké vákuum, ktoré tu bolo. Ja som bol najprv v Slovenskom rozhlase, kde ma pozvali vzhľadom na to, že som organizoval jeden antiglobalistický protest. Malo sa tam o tom hovoriť, no napriek tomu, že SRo deklaroval, že to odvysiela, sa tak nestalo. Cenzurovali to s tým, že oficiálnym dôvodom, prečo to neodvysielali, bola technická chyba v strihu. Takže z tohto dôvodu som v SRo nemohol byť počutý, a teda ani poslucháči to nemohli počúvať. Tým pádom som rozmýšľal nad Vivou, keďže sa mi zdala byť na to celkom fajn médium a dostal som sa tam ako ranný hosť. Vtedy zazneli informácie, ktoré nie sú bežne v éteri dostupné a už vôbec nie na Slovensku. Rozhodli sme sa, že by bolo dobré to niekedy zopakovať a napokon z toho vznikla pravidelná relácia.

Rádio Viva ste si vybrali aj napriek tomu, že je možnosť, že tento rok skončí…
Ja som iné média neskúšal, ale myslím si, že inde by to ani nepovolili. Som o tom presvedčený, že iné médium to na Slovensku neumožňuje. Máme tu cenzúru. Zatiaľ je to na súde. Licencie im nepredĺžili, ale súd rozhodol, že to bolo protiprávne. No v zásade, ja som sa nerozhodoval na základne nejakých detailov v rádiu, tu boli otvorení tomu, že môžeme v tomto pokračovať a témy rozvíjať. Na jedno ranné Mlčanie je to málo, takže sme spravili pravidelnú reláciu.

Teraz má relácia okolo dvoch minút, je možné, že časom to bude viac?
Uvažuje sa nad nočným Mlčaním, ale stále sa hľadá spôsob, ako by sa to financovalo v zmysle nákladov, ktoré tam vyplývajú z výroby. Teraz výroba, čo sa týka Mlčania, nestojí nič, lebo ja to robím bezplatne.

Tibor Eliot Rostas2

Čiže máte nejaký hlbší cieľ,  keďže Mlčanie robíte zadarmo?
Mojím cieľom je hovoriť otvorene a povzbudzovať k otvorenosti a slobode prejavu aj ostatných ľudí. Nie je to len o mne. Je to v prvom rade relácia o tom, aby ponúkala kritické myslenie, lebo to je základom normálnej spoločnosti a demokracie. Tá sa zatiaľ len deklaruje, ale v skutočnosti nefunguje. Skúste niečo také, ako hovorím ja, hovoriť vy alebo ktokoľvek v normálnom médiu. Teda skôr v nenormálnom. Vo verejnoprávnych na to nedostanete priestor. Komerčné médium vám to nemusí vôbec zobrať, pretože nemá zo zákona nejakú povinnosť vysielať takéto informácie, ktoré by mali byť vyvážené. Má hrať peknú hudbu, zabávať ľudí a vytvárať zisk z reklám. Nechcem teraz Vivu nejako vyzdvihovať, ale tí ľudia si zaslúžia obdiv. Nie je to internet, kde sa stránka jednoducho zo dňa na deň stiahne a nijaké sankcie nehrozia. Autori sú aj tak väčšinou anonymní, čiže aj tá hodnota informácií sa na internete devalvuje. Viva je proste kolos v zmysle, že sa tam musí platiť veľa ľudí a obrovské množstvo peňazí ide na prevádzkovanie vysielačov. Existuje veľké riziko, že ak sa to niekomu nebude z ideologických dôvodov páčiť a zastane to celé na tom, že sa im nepáči nejaké Mlčanie, tak je to veľký prúser. Čiže pre toto sú tí ľudia stále vo veľkom riziku a ohrození, že to vysielanie môže padnúť alebo byť napadnuté z hľadiska legitimity informácií, ktoré tam odznejú.

Môže mať Mlčanie nejaký súvis s tým, ako bude teraz RVR hlasovať? Môžu byť jej členovia zmanipulovaní napr. z ideologických dôvodov?
Môže, samozrejme. Niekto si môže povedať, že my vám predsa nebudeme predlžovať frekvencie, keď tam vysielate takéto nezmysli.

Ako si myslíte, že dopadne to rozhodujúce hlasovanie rady?
Ja dúfam, že dopadne dobre. Ťažko odhadovať, je to 50 na 50. Boli spravené aj billboardy, na základe ktorých aj Rada vidí, že sa treba rozhodovať spravodlivo a na základe preukázaných skutočností. To, prečo im tie frekvencie nepredĺžili, bolo evidentne niečo, čo je v rozpore s etikou, podnikaním a navyše so zdravým úsudkom. Ten nový subjekt povedal, že chce vlastne tých poslucháčov, ktorí tam sú, a že štruktúra vysielania zostane podobná, len sa to bude volať Inforádio. Ak by som mal na základe niečoho takéhoto vyhrať konkurz, prišlo by mi to veľmi divné.

Celý rozhovor si môžete prečítať v novom čísle Atteliéru 10/2012-2013
[alert]

PROFIL: Tibor Eliot Rostas

Tibor Eliot Rostas je hudobník, výtvarný umelec, filozof a cestovateľ. Je absolventom štúdia maľby a intermédií na VŠVU. Od roku 1997 pracoval v publicistike TV Markíza, kde bol aj režisérom detskej relácie Kakao. Pôsobil ako kreatívny riaditeľ vo viacerých reklamných agentúrach. Neskôr si vytvoril vlastné kreatívne štúdio SOFIAN. V roku 2012 založil vydavateľstvo SOFIAN Publishing, prostredníctvom ktorého vydáva knihu Mlčanie a časopis Zem a vek. V súčasnosti pôsobí ako moderátor relácie Mlčanie a prednáša na filozofickej fakulte. Angažuje sa v čele antiglobalistických hnutí.[/alert]

Foto: Jozef Pajerský