Študuje na FMK a už dve letá pracoval v USA. O programe Work and Travel porozpráva Adrián Vargončík. V súčasnosti pomáha agentúre pri nábore potenciálnych uchádzačov v Trnave. Pokiaľ zvažujete pracovne vycestovať na letné mesiace za veľkú mláku, skúsený účastník vám môže pomôcť.

Kde v Amerike si pracoval a na akých pozíciách?

Prvé leto som pracoval v kuchyni v detskom tábore ako tzv. support stuff v štáte Pensylvánia. Druhé leto som pracoval v národnom parku Sequoia v Kalifornii. Pracoval som na pozícii housekeeping v hoteli priamo v národnom parku.

Aké iné pracovné miesta ponúka program Work and Travel?

Je ich veľké množstvo od pomocného personálu v kuchyni cez housekeeping až po prácu v reštauráciach, na recepcii alebo v tzv. giftshope. Závisí od programu, na ktorý sa uchádzač hlási.

Oplatí sa študentovi ísť do takej vzdialenej krajiny? Vrátia sa vôbec náklady?

Program je nastavený tak, aby bol uchádzač v pluse. Či už pôjde so zárobkom domov, alebo peniaze minie na cestovanie po Spojených štátoch, je čisto na ňom. Náklady pred vycestovaním sú približne 500 až 1 000 €. Závisí to od programu, do ktorého sa uchádzač hlási. Letenka tvorí značnú časť celkových nákladov. Ďalej sú to vízové poplatky, za ktoré sa platí cca 160 $.

Zdroj: archív Adriána Vargončíka

Ako sa rieši ubytovanie pre účastníkov programu Work and Travel. Majú na výber, platia zaň?

Prvé leto som pracoval v tábore, takže za ubytovanie som neplatil. Druhé leto, keď som pracoval v parku, som zaň platil 35 $ na týždeň. Výhodou je, že ubytovanie má uchádzač vždy garantované od zamestnávateľa, nemusí si ho hľadať sám.

Môžu vycestovať kamaráti alebo pár spoločne a pracovať spolu?

Áno, môžu, ale závisí od pozície, na ktorú sa hlásia. Agentúra, ktorú som využil ja, robí všetko pre to, aby vyhoveli každej špecifickej požiadavke.

Zdroj: archív Adriána Vagončíka

Ty tiež sprostredkúvaš proces a pomáhaš študentom vycestovať za veľkú mláku. Čo je konkrétne tvojou úlohou?

Organizujem stretnutia pre ľudí, ktorí majú záujem sa informovať. Som predĺžená ruka agentúry a ľudia nemusia cestovať do Bratislavy, ale vybavíme to priamo v Trnave.

Aký je ďalší postup uchádzača?

Po infostretnutí nasleduje osobný pohovor a krátka videovizitka. Následne si uchádzač vypĺňa online profil, ktorý je potrebný pre pracovný pohovor. Podrobné informácie sú komunikované postupne.

Ako si sa k tomuto dostal?

Agentúra budovala národný tím ľudí, ktorí budú pôsobiť v jednotlivých študentských mestách. Ja zastrešujem Trnavu. Vďaka tomu, že som už absolvoval program Work and Travel a viem, ako to funguje, môžem tieto informácie posúvať ďalej.

Golden Gate Bridge. Zdroj: archív Adriána Vargončíka

Čoho sa najviac potenciálni uchádzači boja?

Je to strach z neznáma. Niektorí nikdy neboli mimo Slovenska alebo EÚ a nevedia, ako to tam funguje. Videovizitka je druhá vec, z ktorej má každý strach.

Čo ich najviac zaujíma?

Samozrejme, koľko zarobia. Ďalej sa pýtajú, v ktorých štátoch môžu pracovať a ako dlho môžu cestovať.

Myslíš si, že je lepšie, keď uchádzačom radí niekto v ich veku s vlastnou skúsenosťou?

Určite áno, pretože viac dôverujú informáciám, ktoré im poviem. V podstate majú všetko z prvej ruky.

Ako ťa vnímajú uchádzači?

Myslím si, že to v mojom podaní berú trochu inak než by mali ísť na prvé stretnutie do agentúry. Každý je iný a nie všetkým to vyhovuje.