Študuje na FMK a už dve letá pracoval v USA. O programe Work&Travel porozpráva ADRIÁN VARGONČÍK. V súčasnosti pomáha agentúre pri nábore potenciálnych uchádzačov v Trnave. Pokiaľ zvažujete pracovne vycestovať na letné mesiace za veľkú mláku, skúsený účastník vám môže pomôcť.


Kde v Amerike si pracoval a na akých pozíciách?

Prvé leto som pracoval v kuchyni v detskom tábore ako tzv. support stuff v štáte Pensylvánia. Druhé leto som pracoval v národnom parku Sequoia v Kalifornii. Pracoval som na pozícii housekeeping v hoteli priamo v národnom parku.

 

Aké iné pracovné miesta ponúka program Work&Travel?

Je ich veľké množstvo od pomocného personálu v kuchyni cez housekeeping až po prácu v reštauráciach, na recepcii alebo v tzv. giftshope. Záleží od programu, na ktorý sa uchádzač hlási.

Výhodou je, že ubytovanie má uchádzač vždy garantované od zamestnávateľa, nemusí si ho hľadať sám.

 

Oplatí sa študentovi ísť do tak vzdialenej krajiny? Vrátia sa vôbec náklady?

Program je nastavený tak, aby bol uchádzač v pluse. Či už pôjde so zárobkom domov, alebo peniaze minie na cestovanie po Spojených štátoch je čisto na ňom. Náklady pred vycestovaním sú približne 500 až 1 000 €. Záleží od programu, do ktorého sa uchádzač hlási. Letenka je značná časť celkových nákladov. Ďalej sú to vízové poplatky, za ktoré sa platí cca 160 $.

 

Ako sa rieši ubytovanie pre účastníkom programu Work&Travel, majú na výber, platia zaň?

Prvé leto som pracoval v tábore, takže za ubytovanie som neplatil. Druhé leto, keď som pracoval v parku, som zaň platil 35 $ na týždeň. Výhodou je, že ubytovanie má uchádzač vždy garantované od zamestnávateľa, nemusí si ho hľadať sám.

 

Môžu vycestovať kamaráti alebo pár spoločne a pracovať spolu?

Áno, môžu, ale záleží od pozície, na ktorú sa hlásia. Agentúra, ktorú som využil ja, robí všetko pre to, aby vyhoveli každej špecifickej požiadavke.

 

Ty tiež sprostredkúvaš proces a pomáhaš študentom vycestovať za veľkú mláku. Čo je konkrétne tvojou úlohou?

Ja organizujem stretnutia pre ľudí, ktorí majú záujem sa informovať. Som predĺžená ruka agentúry a ľudia nemusia cestovať do Bratislavy, ale vybavíme to priamo v Trnave.

Popri práci mal Adrián čas aj na spoznávanie krajiny

Aký je ďalší postup uchádzača?

Po infostretnutí nasleduje osobný pohovor a krátka videovizitka. Následne si uchádzač vypĺňa online profil,ktorý je potrebný pre pracovný pohovor. Podrobné informácie sú komunikované postupne.

 

Ako si sa k tomuto dostal?

Agentúra budovala národný tím ľudí, ktorí budú pôsobiť v jednotlivých študentských mestách. Ja zastrešujem Trnavu. Vďaka tomu, že som už absolvoval program Work&Travel a viem ako to funguje, môžem tieto informácie posúvať ďalej.

Vďaka tomu, že som už absolvoval program Work&Travel a viem ako to funguje, môžem tieto informácie posúvať ďalej.

Čoho sa najviac potenciálni uchádzači boja?

Je to strach z neznáma. Niektorí nikdy neboli mimo Slovenska alebo EÚ a nevedia, ako to tam funguje. Videovizitka je druhá vec, z ktorej má každý strach.

 

Čo ich najviac zaujíma?

Samozrejme, koľko zarobia. Ďalej sa pýtajú, v ktorých štátoch môžu pracovať a ako dlho môžu cestovať.

 

Myslíš si, že je lepšie, keď uchádzačom radí niekto v ich veku s vlastnou skúsenosťou?

Určite áno, pretože viac dôverujú informáciám, ktoré im poviem. V podstate majú všetko z prvej ruky.

 

Ako ťa vnímajú uchádzači?

Myslím si, že to v mojom podaní berú trochu inak než by mali ísť na prvé stretnutie do agentúry. Každý je iný a nie všetkým to vyhovuje.

foto: archív Adriána Vargončíka