Ak si sa rozhodol, že aj ty chceš zažiť Ameriku na vlastnej koži, precestovať svet, spoznať nových ľudí a niečo si zarobiť, Work and Travel ti toto všetko ponúka. Na zážitky, ktoré tam zažiješ, budeš ešte dlho spomínať. Možno si nájdeš letnú lásku alebo kamošov na celý život. Všetko je len na tebe. My ti však chceme toto hľadanie uľahčiť.

Agentúr, ktoré ponúkajú program Work and Travel, je niekoľko. V nasledujúcom článku ti chceme priblížiť niektoré agentúry a ich programy, aby si si dokázal vybrať to, čo ti najviac vyhovuje. Či už chceš mať všetko vybavené, alebo si trúfaš hľadať prácu sám.

Campleaders/Resortleaders

Aké programy ponúkajú a koľko ťa to bude stáť?

Camp Leaders Support Staff  – pre študentov študujúcich denné štúdium na vysokých školách a univerzitách. Ide o prácu v letných detských táboroch v USA, kde budeš pracovať na fungovaní tábora.
Cena: Od 350 € do 525 € pred vycestovaním, počas leta už neplatíš nič.

Camp Leaders Counselor  – program vhodný aj pre neštudentov. Ide o prácu s deťmi na pozíciách inštruktor/animátor/špecialista aktivít, pracuje sa taktiež v letných táboroch v USA.
Cena: Od 350 € do 525 € pred vycestovaním, počas leta už neplatíš nič.

Resort Leaders – pre študentov študujúcich denné štúdium na vysokých školách a univerzitách. Pozície sú v hotelových rezortoch v USA.
Cena: Od 545 do 645 € pred vycestovaním, 1600 USD počas leta.

National Park Program – pre študentov študujúcich denné štúdium na vysokých školách a univerzitách. Ide o pozície v národných parkoch, pracuje sa v menších rezortoch v rámci národných parkov.
Cena: 850 € pred vycestovaním, 1400 USD počas leta.

Ceny zahŕňajú

V cenách je zahrnuté: garancia práce, spiatočná letenka do USA, zdravotné poistenie, transport k zamestnávateľovi, vízové dokumenty, 24/7 núdzová linka.

Dá sa platiť aj na splátky?

Štandard pre každý Work and Travel program je nastavený na tri čiastky s finálnou splatnosťou vo februári alebo v marci. V individuálnych prípadoch je možné spraviť výnimku. Vtedy splátky a splatnosť poplatku agentúra upraví podľa študenta.

Aké pracovné pozície ponúkajú?

V kempe je to pozícia vychovávateľa, kde budeš vymýšľať športové, umelecké a iné aktivity pre deti. Ako pomocný personál môžeš pracovať v kuchyni, práčovni, ako chyžná, údržbár alebo v kancelárii.

V rámci hotelov a národných parkov ide o čašníka, chyžnú, recepčnú, kuchárov, záhradníkov, údržbárov a podobne.

Do kedy sa môžeš prihlásiť?

Ideálne čo najskôr, no posledný termín je marec až apríl. Je to hlavne kvôli tomu, aby agentúra dokázala zabezpečiť všetko potrebné včas pre tvoj najlepší komfort.

Ako prebieha výberové konanie?

Celý program začína registráciou, ktorá je bezplatná a nezáväzná. Následne absolvuješ infoprednášku, kde sa dozvieš o programoch a zistíš informácie, ktoré ťa v súvislosti s Work and Travel zaujímajú.
Po prednáške nasleduje pohovor v anglickom jazyku, kde povieš, o aké pozície máš záujem, aké máš skúsenosti a aká je motivácia ísť do USA.

Po pohovore nasleduje už len vyplnenie online životopisu a hľadanie práce. Tá sa hľadá na základe preferencií študenta, do úvahy sa berú dátumy vycestovania, pozície, angličtina, ale aj osobnosť. Každý uchádzač má možnosť stretnúť sa so zamestnávateľom, a to buď osobne, alebo cez Skype, takže máš možnosť sa pýtať aj budúceho zamestnávateľa na otázky, ktoré sú pre teba dôležité.
Po nájdení zamestnávateľa sa agentúra postará o ostatné administratívne veci – vízové dokumenty a vízový pohovor, letenky, poistenie a o prípravu na leto v Amerike.

Link na ich stránku nájdeš tu.

work and trAVEL LETO V AMERIKE
Los Angeles a legendárny nápis Hollywood. Zdroj: Jakub Bendík

CKM

Aké programy ponúkajú a koľko ťa to bude stáť?

Basic – pri tomto programe si prácu v USA hľadáš sám – najčastejšie si túto možnosť volia študenti, ktorí už v Amerike boli a vracajú sa na rovnaké miesto, alebo majú v USA niekoho, kto im konkrétne pracovné miesto pomôže nájsť. Výhodou tohto programu je jeho cena, ktorá je najnižšia.
Cena: od 325 €.

Lifeguard – budeš v USA pracovať ako bazénový plavčík, pričom si môžeš vybrať z dvoch kvalitných a overených plavčíckych spoločností: Premier Aquatics alebo High Sierra Pools.
Cena: od 519 €.

JOB Placement – tu si s pomocou agentúry hľadáš prácu prostredníctvom online aplikácie, ktorá funguje ako veľký katalóg pracovných ponúk. Vyplníš svoj osobný profil, nahráš krátku videovizitku, vyberieš si lokality a pracovné pozície. Následne si na základe zvolených kritérií vyberáš z ponuky zamestnávateľov, prípadne môžeš  systémom voľne „plávať“ a čakať, kým si ťa zamestnávateľ vyberie sám podľa profilu alebo videovizitky.

SKYPE FAIRs – ide o Skype pohovory s konkrétnymi americkými zamestnávateľmi.
Cena: od 519 €.

JOB Fair – pohovor medzi študentmi a americkými zamestnávateľmi prebieha osobne na Slovensku. Agentúra organizuje v Bratislave špeciálny event, ktorého sa pravidelne zúčastňujú najväčší americkí zamestnávatelia a viac ako stovka študentov. Máš tak možnosť osobne sa so zamestnávateľom stretnúť, porozprávať a zabezpečiť si u neho svoje pracovné miesto. CKM JOB FAIR sa bude túto sezónu konať v sobotu, 1. februára 2020, v Bratislave.
Cena: od 519 €.

V cene sú zahrnuté programové poplatky ako sprostredkovanie práce, pomoc s vybavovaním víz a podobne. Počas leta už neplatíš žiadne dodatočné programové poplatky. Ceny nezahŕňajú: letenky, víza a poistenie.

Dá sa platiť aj na splátky?

Pri podpise zmluvy môžeš uhradiť cenu programu buď v plnej výške, alebo stačí, ak agentúre zaplatíš len zálohu 190 USD (cca 168 EUR) a zvyšok doplatíš v čase, keď dostaneš od amerického zamestnávateľa pracovnú zmluvu. Rovnako platí, že všetky ďalšie poplatky spojené s cestou za oceán (letenka, poistenie, víza) sa v CKM platia postupne počas roka, spravidla na jar – v období februára až mája. Vieš sa teda na tieto výdavky postupne pripraviť.

Aké pracovné pozície ponúkajú?

Študenti si môžu vybrať z 3500 pracovných miest také, ktoré im sedí najlepšie. Na výber sú pozície ako plavčík, hosteska, kuchár, pomocná sila v kuchyni, údržbár a podobne. Najčastejšie študenti pracujú v zábavných parkoch, reštauráciách, obchodoch alebo ako plavčíci.

Do kedy sa môžem prihlásiť?

Všetko záleží od konkrétnej sezóny a od zaplnenia počtu miest, ktoré má agentúra pridelené od americkej administratívy. Posledné miesta sa vypredávajú okolo marca. Neodporúčajú však riešiť program na poslednú chvíľu, pretože vybavenie všetkých potrebných dokumentov je niekedy zložité a je dobré mať istú časovú rezervu. Suma sa taktiež každým mesiacom zvyšuje, v programe Basic je to 20 USD a v ostatných 10 USD.

Ako prebieha výberové konanie?

Výber uchádzačov závisí od typu Work and Travel programu a aj od zamestnávateľa. Najčastejšie si zamestnávatelia študentov vyberajú na základe videovizitiek v online aplikácii, reagujú na ne a môžu ti ihneď ponúknuť prácu. Ďalšou možnosťou je Skype pohovor. V prípade programu JOB FAIR si zamestnávatelia vyberajú študentov na základe osobných pohovorov.

Čo sa týka samotných pohovorov, nejde o nič náročné a študenti tieto pohovory zvládajú bez väčších problémov. Zamestnávateľ sa zvyčajne pýta otázky ako: Prečo chceš u nás pracovať? Bol si už v USA? Aké sú tvoje záľuby? Aké máš pracovné skúsenosti? Aké miesta chceš v USA vidieť?

Cieľom pohovoru nie je spôsobovať uchádzačovi nervozitu či stres, zamestnávateľ chce študenta len spoznať, dozvedieť sa o ňom viac a overiť si jeho angličtinu.

Viac informácií nájdeš tu.

Workd and travel elto v amerike san francisco
Golden Gate Bridge v San Franciscu. Zdroj: Artur Ivan

CCUSA

Aké programy ponúkajú a koľko ťa to bude stáť?

Independent Option – študent si sám nájde prácu, tú centrála v USA verifikuje. Tento program je skvelý pre ľudí, ktorí majú v USA známych, ktorí im vedia odporučiť vhodného zamestnávateľa, alebo pre ľudí, ktorí sa do USA vracajú.
Cena: 450 € do 1. januára 2020, potom 500 €.

Preferred Job Placement – skvelý pre jednotlivca, môžeš si vyberať 7 – 10 pracovných pozícii, o ktoré máš záujem. V databáze si vieš prezrieť lokalitu, mzdu, prípadne či zamestnávateľ poskytuje ubytovanie a v akej cene.
Cena: 575€ do 1. januára 2020, potom 650€.

Regular Job Placement – je vhodný pre flexibilných záujemcov, ideálne ak chceš pracovať so svojím kamarátom na rovnakom mieste.
Cena: 575 € od 1. januára 2020, potom 650 €.

Job Fair – 16. marca prídu americkí zamestnávatelia osobne do Bratislavy, aby našli medzinárodný personál. Záujemca si dopredu vie z ponuky vybrať zamestnávateľa, s ktorým osobne absolvuje pohovor. Veľká výhoda je osobné stretnutie ešte skôr, ako začne leto. Umiestnenie aj skupiniek.
Cena: 705 €.

Skype Job Fairs – program vhodný pre jednotlivcov, dvojice či menšie skupinky kamarátov. Záujemca si vyberie zamestnávateľa, s ktorým spraví pohovor z pohodlia domova cez Skype.
Cena: 655 €.

Camp Counselors – sú skvelé pre tých, ktorí milujú prácu s deťmi, prípadne študujú športové odbory, pedagogické odbory, sociálnu prácu a podobne, vedia zužitkovať svoje štúdium a deti niečo naučiť.
Cena: bez letenky 225 € alebo 450 € do 1. decembra 2019 alebo 525 € po 1. decembri 2019.

Support Staff – ak chce záujemca pomôcť s celkovým chodom tábora a vyskúšať pravú americkú atmosféru, môže sa prihlásiť ako Support Staff. Ako pomocná sila sa človek môže umiestniť prostredníctvom Camp Fair, ktorý bude 17. februára v Prahe.
Cena: bez letenky 225 € alebo 450 € do 1. decembra 2019 alebo 525 € po 1. decembri 2019.

Ceny zahŕňajú

V cene je zahrnutá pomoc pri výbere zamestnávateľa, sprostredkovanie víz, informačné predodletové stretnutie, asistencia agentúrnej centrály v Kalifornii, ktorá s ľuďmi komunikuje priamo počas doby, kedy sú v USA. V cene je taktiež komplexné cestovné poistenie na tri mesiace. Ak tento počet prekročíte, doplácate len poistenie na zvyšné dni. Inak sa počas leta už neplatí nič. V cene nie je zahrnuté: spiatočná letenka, vízový poplatok.

Dá sa platiť aj na splátky?

Programový poplatok  sa platí v dvoch častiach.

Aké pracovné pozície ponúkajú?

Ide najmä o prácu v reštauráciách ako čašník, busser, kuchár, či pomocný kuchár. V hotelových komplexoch ide o prácu houskeepera, alebo recepčného. V národných a zábavných parkoch ponúkajú pozície ako predavač lístkov, pokladník, ride operator, alebo game operator.

Do kedy sa môžem prihlásiť?

Čím skôr sa prihlásiš, tým širšia je ponuka. Samozrejme to závisí aj od toho, kedy sa koná pohovor. V tomto prípadne bude Job Fair 16. marca. Ak máš teda o ponuku záujem, bolo by rozumné prihlásiť sa práve do tohto termínu.

Ako prebieha výberové konanie?

Záujemca si vyberie niektorý z Work and Travel programov, vyplní si online prihlášku, absolvuje vstupný rozhovor, na základe ktorého agentúra posúdi, či spĺňa podmienky účasti na programe.

Stránku nájdeš tu.

work and travel leto v amerike
Lower Antelope Canyon v Arizone. Zdroj: Zuzana Dorčíková

AMERICAN ADVENTURE

Aké programy ponúkajú a koľko ťa to bude stáť?

Lifeguard – agentúra ponúka prácu ako plavčík na východnom pobreží USA. Ide o štáty Virgínia, Maryland, Washington DC, Pensylvánia, Delaware a New Jersey. Ak rád tráviš čas pri bazéne, vieš byť zodpovedný a poprípade by si sa rád opálil, tento program je práve pre teba.
Cena: 729 €.

Ceny zahŕňajú

V cene je zahrnutá pracovná zmluva, cestovné a zdravotné poistenie platné po celú dobu pobytu, SEVIS poplatok a trojdňový kurz American Red Cross a certifikáty platné dva roky.

Dá sa platiť aj na splátky?

Najprv sa zaplatí 50 € poplatok pri registrácii, zvyšok sa dopláca do 28. februára.

Aké pracovné pozície ponúkajú?

Plačík/plavčíčka.

Do kedy sa môžem prihlásiť?

Registrácia je otvorená od polovice augusta až do 28. februára. Čím skôr sa prihlásiš, tým viac lokalít máš na výber a zároveň agentúra ručí aj za umiestnenie párov či skupín spolu. Kurz American Red Cross organizuje v Bratislave a v Prahe.

Ako prebieha výberové konanie?

Študenti sú po registrácii do programu prihlásení na Skype pohovor s americkým zamestnávateľom. Ten si overí ich základnú znalosť angličtiny a presvedčí sa, že vedia, čo je práca plavčíka. Výsledky pohovoru majú v agentúre hneď po jeho ukončení a nasleduje byrokratická časť. Proces je ukončený marcovým kurzom a pohovorom na ambasáde približne v apríli alebo v máji.

Prihlásiť sa môžeš tu.

new york
Brooklyn Bridge v New Yorku. Zdroj: Zuzana Húleková

Ceny programov sa môžu líšiť v závislosti od dátumu alebo môžu obsahovať ešte iné poplatky. Agentúr na výber je oveľa viac, my sme však vybrali tie, ktoré nám poskytli dostatok informácií.