Podcastt: Vo vlaku mi Slováci povedali, nech sa vrátim domov, spomína Ukrajinka Inas
Študuje dve vysoké školy súčasne, no jej rodičia zostali za hranicami. Inas Khelles pomáha Ukrajincom na Slovensku zvládnuť život v cudzej krajine.
Podcastt: Dôležité je nájsť dieru na trhu a nejako ju vyplniť, radia autori študentských podcastov
Najťažšie je začať, odkazujú Jakub Slivenský z INTRAkastu a Martin Chmúrik zo Študentskej lavíny. Sú dôkazom toho, že aj na našej univerzite máme šikovných podcasterov.
A čo ščul? Psychologička: Keď ľuďom poviem áno na svoj úkor, hovorím nie mne. V prvej práci sa vyzbrojte trpezlivosťou voči sebe
Mladí ľudia si zvnútornili tlak z dospievania. Majú pocit, že všetko musia zvládnuť dokonalo a urobiť najlepšie rozhodnutia. Rodičia by mali deťom vytvoriť pocit, že keď to nevyjde, môžu sa vrátiť a nič im nevyčítať, myslí si psychologička Adriana Odlerová.
A čo ščul? Odborníčka na dane: Vymáhať dane znamená ošklbať hus tak, aby sme získali čo najviac peria s čo najmenším gáganím a sipotom
Pri zakladaní živnosti vám vie štát finančne prispieť. Treba si podať žiadosť na úrade práce, splniť podmienky a vypracovať projekt. V ňom sa oplatí podnikateľsky zasnívať, mne moje vízie vyšli, hovorí odborníčka na dane Alla Gregorová.
A čo ščul? Finančná poradkyňa: Investovať treba už z prvej výplaty
Po prvej výplate si treba splniť ciele, ktoré dlhodobo máte. Využite ako mladí ľudia svoj dlhý investičný horizont, vytrvajte, šetrite a investujte, radí mladým absolventom finančná poradkyňa Alla Gregorová.
A čo ščul? Fyzioterapeut: Vieme začať športovať kedykoľvek v živote a všetci z pohybu benefitujeme rovnako
Každý pohyb, dobrý pohyb. Domáci tréning vie byť rovnako efektívny ako cvičenie v posilňovni, hovorí fyzioterapeut Martin Schneider.
A čo ščul? Koordinátorka Kariérneho centra FMK: Zamestnávatelia nás každý týždeň vďaka dobrej povesti oslovujú sami
Je pre nás vždy pozitívna spätná väzba, keď nám napíšu zamestnávatelia, že nášho študenta zamestnali a sú s ním nadmieru spokojní, hovorí koordinátorka Kariérneho centra FMK Marianna Marko.
A čo ščul? Študent FMK: Cez gap year som zažil tak vyhrotené situácie, že nedovolím, aby ma stresovali tie akademické
Keď vystúpiš zo študijného procesu, zrazu riešiš reálne veci – platíš nájom, plníš si pracovné povinnosti. Skúšky nie sú to, čím by si sa mal nadmerne stresovať, hovorí študent FMK Jakub Kurek, ktorý sa zúčastnil absolventskej stáže.
Poď na ttalk: Dohodli sme sa na kamarátstve s výhodami, neskôr z neho vypadlo, že je zasnúbený
Poď na ttalk je nová relácia podcasttu časopisu Atteliér moderovaná Majou a Baškou. Môžeme to nazvať novým vzťahom s vami, našimi poslucháčmi, preto sa v prvej epizóde venujeme kamarátstvam s výhodami. Doktorand Jakub Ladecký, ktorý je členom pschologickej poradne UCM, vysvetľuje, ako to v takýchto…
Podcastt: Pri diplomovke o Kuciakovi som občas myslel, že vyhorím, potom som za ňu dostal cenu, hovorí absolvent Norbert
Čas vyberania tém a písania záverečných prác sa blíži. Rozprávali sme sa s držiteľom ocenenia rektorky za diplomovú a bakalársku prácu Norbertom Chomistekom.
Podcastt: Štátnice nie sú len o faktoch. Študenti musia preukázať, že dokážu rozmýšľať v širších súvislostiach, hovorí docent Ján Višňovský
Štátne skúšky sú dôstojným zavŕšením vysokoškolského vzdelania. Nie vždy sa však zaobídu bez nepríjemnosti. Stres sprevádza nielen študentov, ale aj samotných pedagógov. Ako sa na nich pripraviť čo najlepšie, ale aj na čo si dávať pozor pri odpovedi prezradil docent a vedúci katedry masmediálnej komunikácie…
Každý krok je obrovský úspech, hovorí Michal Hančík, zakladateľ a terapeut rehabilitačného centra Rewalk
Tam, kde lekári nevedia pomôcť, Michal Hančík už pripravuje tréningové plány. V prvom rehabilitačnom centre na Slovensku so zameraním na zranenia miechy mení životy ľuďom na vozíčku. V Rewalku vytvoril komunitu ľudí, ktorá vie, že najdôležitejší je pozitívny prístup a tvrdá práca.