Ich cieľom je nielen zdolať najnebezpečnejšie cesty sveta, ale aj inšpirovať ostatných a podporiť charitatívne projekty. Časť vyzbieraných financií plánujú venovať onkologickým pacientom, konkrétny projekt ešte starostlivo vyberajú.

Šesť kamarátov – Jakub, Maroš, Lukáš, Damián, Michal a Jaroslav tvoria zohratý tím známy ako HARABURDYtwinGO. Nie sú to žiadni nováčikovia v zdolávaní netradičných trás, ich portfólio už zahŕňa viacero dobrodružných výprav vrátane pravidelných ciest po Baltických krajinách na vozidlách podobného kalibru. Tentokrát si však stanovili cieľ, ktorý posúva hranice ešte ďalej.

V rozhovore sa dočítate:

  • prečo si vybrali staré Renaulty Twingo,
  • ktorými krajinami plánujú prejsť a aké extrémy ich čakajú,
  • ako sa pripravujú na dlhú cestu cez najnebezpečnejsie cesty,
  • koľko ich takáto cesta bude stáť.

Kto vlastne stojí za HARABURDYtwinGO? Ako vznikol váš tím a čo vás spája?

Za projektom HARABURDYtwinGO stojí partia šiestich dobrudruhov. Spojila nás vášeň pre cestovanie, dobrodružstvo a chuť dokázať, že aj malé autá zvládnu veľké veci. Každý z nás prináša svoje skúsenosti, zručnosti, a spoločne tvoríme tím, ktorý drží pohromade aj v tých najťažších podmienkach.

Kedy a ako vznikol nápad pustiť sa na expedíciu cez najnebezpečnejšie cesty sveta?

Nápad vznikol spontánne, z lásky k dobrodružstvu a z túžby posunúť naše hranice ešte ďalej. Po viacerých menších výpravách sme si povedali, že je čas spraviť niečo, čo tu ešte nebolo. Tak sme dali dokopy tím a vybrali trasu, ktorá preverí všetko od techniky až po našu psychiku.

Kedy budete štartovať a koľko vám celá expedícia potrvá?

Štartujeme v júli 2026 a predpokladáme, že cesta potrvá približne štyri až šesť mesiacov, podľa toho, aké budú podmienky a situácia na trase. Veľa ľudí sa nás pýta, prečo až vtedy. Pravda je, že trasa, ktorú sme si vybrali, patrí medzi tie najnebezpečnejšie a zároveň najdobrodružnejšie na svete.

Po našich vlastných prieskumoch sme zistili, že takúto extrémne náročnú výzvu zatiaľ nikto nepodstúpil s autami, aké máme my. Preto chceme byť dôkladne pripravení – fyzicky, technicky aj logisticky. Jednoducho to nie je niečo, do čoho môžeš skočiť z večera do rána.

expedícia
Počas svojej expedície plánujú prejsť cez gruzínsku Tusheti road, považovanú za jednu z najnebezpečnejších ciest sveta. Je známa svojimi strmými zrázmi a nepredvídateľným počasím. Zdroj: Instagram/haraburdy_go

Koľko ľudí a koľko áut sa na výprave zúčastní?

Na ceste nás bude šesť. Rozdelíme sa do troch áut, konkrétne pôjde o upravené Renaulty Twingo prvej generácie. Každé auto bude dvojmiestne, prispôsobené na extrémne podmienky, ktoré nás čakajú. Aj keď ide o malé mestské vozidlá, veríme, že s dobrou prípravou a odhodlaním zvládnu všetko, čo im situácia postaví do cesty.

Prečo práve Renault Twingo? Čo pre vás znamená toto auto a čo vám na ňom príde výnimočné napriek jeho limitom?

Twingo je ikonické malé auto s obrovským charakterom. Má dušu, ktorá prekonáva limity. Je ľahké, jednoduché na opravu, nenáročné na spotrebu a navyše vyzerá skvelo. Zároveň by nikto nepoužil twingo ako vozidlo na cestu okolo sveta v takých náročných podmienkach. Práve preto sme sa rozhodli, že to je to pravé vozidlo pre nás.

Ako ste si plánovali trasu? Vybrali ste si najdrsnejšie miesta planéty – bol v tom úmysel prekonať extrém?

Presne tak. Od začiatku sme vedeli, že nechceme ísť bezpečnou ani pohodlnou cestou. Chceli sme si siahnuť na dno svojich síl aj možností našich áut. Vyberali sme trasy, ktoré sú známe svojou náročnosťou, izoláciou a nepredvídateľnými podmienkami – od rozbitých horských ciest v Kaukaze, cez nekonečné kazašské pláne, púšť Gobi až po zamrznutú sibírsku divočinu. Cieľom bolo ísť tam, kde sa bežne nechodí, a dokázať, že aj s mestským autom sa dá zvládnuť niečo, čo znie ako úplné šialenstvo.

Aké destinácie vás na vašej ceste čakajú a ktorej sa bojíte najviac?

Naša trasa povedie cez množstvo rôznorodých krajín od strednej Európy cez Balkán až hlboko do Ázie. Začneme na Slovensku a postupne prejdeme Maďarskom, Rumunskom, Bulharskom, cez Turecko do Gruzínska. Potom pokračujeme Ruskom, Kazachstanom, Uzbekistanom, Turkménskom, Tadžikistanom, Kirgizskom, až sa dostaneme do Mongolska a následne späť cez Rusko, Estónsko, Lotyšsko, Litvu a Poľsko domov.

Najväčší rešpekt máme pred niekoľkými úsekmi. Gobi v Mongolsku je jedným z najnehostinnejších miest na svete – nekonečné prázdno, extrémne teploty a takmer žiadna infraštruktúra. Cesta Tusheti Road v Gruzínsku, považovaná za najnebezpečnejšiu cestu na svete, preverí nielen naše šoférske schopnosti, ale aj pevné nervy. Prejsť cez Ak-Bajtal vo výške 4700 m n. m. znamená vyrovnať sa s riedkym vzduchom a technickými problémami. A odľahlé oblasti Sibíri – tam môžeme byť tisíce kilometrov od najbližšej pomoci, keď sa niečo pokazí. To všetko sú miesta, ktoré nás fascinujú, ale zároveň vzbudzujú rešpekt.

Čoho sa najviac obávate počas tejto výpravy?

Obavy máme z toho, že nás postihne technická porucha práve v tých najizolovanejších oblastiach, kde široko-ďaleko nie je ani len signál, nieto ešte servis. Na niektorých úsekoch môžeme byť stovky kilometrov od civilizácie a ak sa niečo pokazí, budeme si musieť poradiť sami, bez pomoci, improvizovať, byť kreatívni. Okrem toho je veľkým strašiakom aj nepredvídateľné počasie. V púšti môže byť cez deň 50 stupňov, v noci pod nulou a v horách na Sibíri nás môžu čakať extrémne mrazy, snehové búrky či lavíny. Ale vieme, že najdôležitejšie bude udržať si morálku a pokoj.

haraburdytwingo
Ich Twingá prešli výraznými úpravami vrátane úpravy nárazníkov a viacfarebného lakovania, aby zvládli náročné podmienky expedície. Zdroj: Instagram/haraburdy_go

Ako vyzerajú vaše prípravy pred štartom?

Prípravy bežia naplno už niekoľko mesiacov a sú komplexnejšie, než by si človek na prvý pohľad pomyslel. Na prvom mieste je, samozrejme, technická stránka. Upravujeme naše Twingá tak, aby zvládli terén, na ktorý neboli nikdy stavané. Každé auto musí byť čo najľahšie, spoľahlivé a zároveň pripravené na extrémne teplotné výkyvy. Testujeme techniku, všetko od podvozku po elektroniku, a skúšame, ako reaguje v rôznych podmienkach.

Okrem áut však pracujeme aj na sebe fyzicky a psychicky. Trénujeme kondičku, odolnosť voči záťaži aj schopnosť zvládať stres. Zároveň detailne plánujeme trasu, každú etapu, každé riziko, každý možný scenár. Musíme mať pripravené alternatívy, záložné riešenia a vedieť, ako reagovať v krízových situáciách.

No a nezabúdame ani na mediálnu stránku projektu. Intenzívne pracujeme na príprave nášho road movie. Dokumentujeme každý krok, aby sme napokon priniesli divákom autentický film o tom, čo všetko takáto výprava obnáša. Je to výzva po všetkých stránkach – technickej, fyzickej, psychickej aj organizačnej.

Absolvovali ste viacero dobrodružných výprav už predtým. Čo vás doterajšie výpravy naučili?

Dali nám pokoru, rešpekt pred prírodou a schopnosť riešiť problémy pod stresom. A hlavne nás naučili, že na ceste ste odkázaní jeden na druhého. Cestujeme niekoľkokrát do roka po Baltických cestách, taktiež s autami podobným twingu. Takže tréning máme za sebou, ideme len 30 000 kilometrov ďalej.

Ako si rozdeľujete úlohy v tíme?

Naša výprava je rozdelená do rôznych rolí, pričom každý člen tímu má svoju špecifickú zodpovednosť. Máme šoférov, navigátorov, ktorí poznajú trasu a vždy vedia, kde sa nachádzame a kam ideme. Potom sú tu mechanici, ktorí sa postarajú o techniku, či už ide o bežnú údržbu, alebo o riešenie nečakaných porúch. Kameraman sa sústredí na dokumentovanie našich zážitkov a vytváranie materiálu na film, ktorý chceme nakoniec predstaviť. A, samozrejme, máme aj osobu, ktorá je zodpovedná za morálku tímu, aby nás udržiavala v pozitívnej nálade a motivovala, najmä v tých najťažších momentoch.

Aj keď sa naše úlohy zdajú jasne rozdelené, všetci sme pripravení pomôcť si navzájom. V prípade nečakanej situácie vieme, že každý z nás musí byť flexibilný a schopný zasiahnuť aj mimo svojej hlavnej úlohy. Práca v tíme je pre nás kľúčová, každý je pre nás rovnako dôležitý, a to platí nielen v bežných, ale aj v krízových situáciách.

Čo pre vás osobne znamená táto expedícia?

Je to splnený sen. Je to spôsob, ako sa vymaniť z bežného stereotypu a ukázať svetu, že odvaha a priateľstvo nepoznajú hranice. Zároveň chceme domov priniesť možnú motiváciu mladým ľudom. A to nie ne všetko, celá cesta bude mať charitatívny účel. Pred cestou vyčleníme časť peňazí a počas celej expedície budeme pomáhať tam, kde je to potrebné. Aby sme boli fér, tak nezabúdame ani na našich ľudí a počas celej expedície bude prebiehať zbierka pre detskú onkológiu na Slovensku.

Ako chcete z tejto cesty rozprávať príbeh ďalej?

Plánujeme natočiť celovečerný dokumentárny film, ktorý ponúkne divákom surový pohľad na naše dobrodružstvo. Film bude určený pre kiná aj streamovacie platformy ako Netflix a HBO Max. Priebežne budeme zdieľať aj krátke série na Instagrame, YouTube, Tiktoku a denné vlogy na Facebooku. Počas prípravy filmu chceme robiť prednášky pre školy, kiná, divadlá a rôzne vystúpenia, kde ľuďom porozprávame naš príbeh a zážitky z cesty.

Ako na plánovanú cestu reaguje vaše okolie?

Ohlasy na našu výpravu sú veľmi rôznorodé. Niekto nás hneď podporil, fandí nám a teší sa s nami na to, čo zažijeme. Sú medzi nimi priatelia, rodina aj úplne neznámi ľudia, ktorí chápu, čo takáto výzva obnáša. Niektorí obdivujú našu odvahu a držia nám palce, aby sme to celé zvládli. Na druhej strane sú aj takí, ktorí sa na to pozerajú skepticky, majú obavy a pýtajú sa, či to vôbec dáva zmysel. Často počujeme vety ako “to nemôže dopadnúť dobre” alebo “čo budete robiť, keď sa vám niečo stane uprostred ničoho?”

Ale to je presne ten dôvod, prečo to robíme. Nepotrebujeme všetkých presvedčiť, že je to dobrý nápad. Vieme, že to nebude jednoduché a že pôjdeme do extrémnych podmienok. Ale poznáme sa, vieme, čo dokážeme ako tím, a keď si niečo zaumienime, ideme za tým. Keď nám niekto povie, že sme blázni, tak s tým vlastne úplne súhlasíme.

Premýšľali ste aj reálne nad možnosťou, že sa ocitnete v ohrození života či na pokraji síl?

Určite áno. Sme si plne vedomí toho, do čoho sa púšťame. Preto k celej expedícii pristupujeme s rešpektom a maximálnou vážnosťou. Nie je to len o tom, naskočiť do Twinga a ísť.

Pripravujeme sa na to psychicky aj fyzicky. Konzultujeme náš plán s odborníkmi. Učíme sa, ako reagovať v krízových situáciách, ako zvládať stres, únavu a vyčerpanie. Len si predstavte, čo robí s telom prostredie vo výške 5 000 metrov nad morom, kde je o 60 % menej kyslíka. V takých podmienkach nie je jednoduché len tak dýchať, nieto ešte šoférovať alebo opravovať pokazené auto. A to je len jeden z mnohých extrémov, ktoré nás čakajú. Nechceme to však brať ako strašiaka, skôr ako niečo, čo musíme akceptovať, pochopiť a pripraviť sa na to najlepšie, ako vieme.

Koľko si myslíte, že vás bude stáť takáto cesta?

Odhadujeme, že celkové náklady na našu výpravu sa budú pohybovať okolo 100 000 eur. Nie je to malá suma, ale keď si človek uvedomí, čo všetko táto cesta obnáša od technického vybavenia, paliva, potravín, víz či poistenia cez prípravu vozidiel až po filmársku techniku a postprodukciu nášho dokumentu – zrazu to dáva zmysel. Navyše budeme niekoľko mesiacov mimo civilizácie, takže si musíme zabezpečiť úplnú samostatnosť a pripraviť sa na každú možnú krízovú situáciu.

Aby sme to všetko zvládli, spustili sme kampaň na Donio s názvom HARABURDYtwinGO (NE)HODVÁBNA CESTA. Je to pre nás veľká pomoc a zároveň spôsob, ako do toho zapojiť ľudí, ktorým sa náš projekt páči. Chceme, aby to bola spoločná cesta – nielen šiestich chalanov v troch Twingách, ale aj všetkých, ktorí nám na nej držia palce.