Je nemožné prežiť jeden deň bez zmienky o koronavíruse. Ťažké časy spôsobujú problémy s mentálnym zdravím, a preto prinášame pár tipov, ako zostať v pohode.

Vraví sa, že život je ako sínusoida, raz si hore a raz si dole. Každý z nás si občas postojí na stanici „dole“ a s horiacim vlakom je ťažké dostať sa čo najrýchlejšie „hore“. V článku sa dozvieš, ako sa psychicky nezblázniť nielen v období pandémie.

1. Odveď svoju pozornosť

Každý bude súhlasiť, že prehnané premýšľanie, alebo tzv. „overthinking“, nám k mentálnemu zdraviu vôbec nepomáha. Na to, ako dostať nepriaznivú myšlienku z hlavy, existuje jednoduchá metóda: najdôležitejšie je nahradiť ju. Uvedieme si príklad. Ak ti poviem vetu: „Prestaň myslieť na ružových slonov,“ tak, samozrejme, tie cukríkové veci nemôžeš dostať z hlavy. Ak si želáš myslieť na niečo iné, vykúzli si v hlave iný obraz, napríklad nosorožca. Nosorožca, ktorý má na hlave púpavový veniec. A teraz už nemyslíš na ružové slony.

2. Reguluj svoj čas strávený na sociálnych sieťach

V súčasnej dobe koronavírusu sú médiá zaplnené negatívnymi správami. Na druhej strane nám poskytujú spojenie s priateľmi, s ktorými sa nemôžeme vidieť tak často, ako by sme chceli. Ak vieš, že ti správy spôsobujú stres, je dôležité nájsť rovnováhu. Najlepším riešením nie je to, aby si sa vyhol všetkým správam, ale obmedzoval ich. Je tiež dôležité zvážiť prestať sledovať účty, hashtagy či stránky, ktoré ti určitým spôsobom prinášajú úzkosť. Ak aj napriek tomu stále cítiš psychickú nepohodu, popremýšľaj nad úplným vymazaním sociálnych sietí poskytujúce negatívne informácie a na kontakt s rodinnými príslušníkmi či priateľmi využi aplikácie ako Viber či WhatsApp. Alebo starú dobrú metódu SMS a telefonátov.

Zdroj: giphy.com

3. Vyhni sa alkoholu

Mnoho ľudí siaha po pohári vína, plechovke piva, alebo aj fľaši vodky. Alkohol je depresívum, droga, ktorá otupí tvoje zmysly. Po užití sa môžeš cítiť menej znepokojene, ale nabudúce na dosiahnutie rovnakého účinku budeš potrebovať viac, a potom ešte viac, a potom… Dôležité je dbať o svoje duševné zdravie a nesiahať po najjednoduchšej možnosti. Dopraj si pravidelný spánok, stravuj sa vyvážene, zaraď do svojho jedálnička viac ovocia a zeleniny a tiež sa hýb. Nemusíš behať po vonku s rúškom, stačí napríklad jednoduchá jóga, ktorá ti zaručene pomôže uvoľniť sa. A možno sa budeš cítiť lepšie ako po tých piatich pivách.

4. Buď vďačný

Byť vďačný znamená oceniť všetky dobré veci v živote a uvedomiť si, že žiadna nie je príliš malá alebo nepodstatná, aby sme za ňu boli vďační. Vymenuj (a najlepšie urobíš, keď si aj napíšeš) minimálne 5 vecí, za ktoré si rád, že máš alebo zažívaš. Ak tak urobíš každý deň, tvoj mozog sa stane prirodzene vďačný a po každom takomto praktizovaní sa budeš cítiť šťastnejší. Ťažké časy, ktoré momentálne všetci zažívame, sa budú javiť ako menej významné, keď sa porovnajú so všetkým pozitívnym, čo sa deje priamo v tvojom živote.

ťažké časy korona
Zdroj: pinterest.com/Nicole Wade

5. Vyberaj si ľudí

Život je príliš krátky na to, aby si ho trávil s niekým, kto o to vôbec nemá záujem. Dôležití sú tí ľudia, ktorí stoja pri tebe v zlých časoch a posúvajú ťa vpred. I keď momentálne, dobrovoľne či nedobrovoľne, tráviš väčšinu času so svojimi rodičmi či súrodencami, rozprávaj a zabávaj sa so svojimi priateľmi online. Keď potrebuješ, nehanbi sa požiadať o pomoc. Alebo sa pýtaj ostatných, či ju nepotrebujú. Zrejme budeš súhlasiť s tým, že dusenie starostí v sebe prinieslo v konečnom dôsledku akurát tak šarapatu, a nie úžitok. Zdieľanie pocitov so správnymi ľuďmi ti vždy len prospeje.

6. Rozvíjaj sa

Určite existuje množstvo aktivít, ktoré si odkladal pre rôzne príčiny. A tým nemyslím len čítanie kníh a pozeranie seriálov, čo čoskoro začne liezť každému na nervy. Teraz máš množstvo času a priestoru, aby si sa realizoval a bol produktívny. Naučiť sa nový jazyk nikdy nie je na škodu. Praktizovať hru na hudobnom nástroji je tiež super, ak tvoj sused nie je pán Heckles zo seriálu Priatelia.

Zdroj: giphy.com

7. „Musím byť pozitívny.“

Byť posadnutý touto myšlienkou občas spôsobí úplne opačný efekt, ako sa očakáva. Spýtaj sa sám seba, ktoré momenty boli pre teba najšťastnejšie v živote. S najväčšou pravdepodobnosťou to boli tie, ktoré boli spontánne. Šťastie, ktoré si nehľadal, neplánoval. Šťastie, pri ktorom nebol žiaden tlak, jednoducho tam bolo. Zlyhanie plánovaného šťastia ti prinesie negatívne myšlienky a ak aj uspeješ, pocit zadosťučinenia nie je taký, ako by si dúfal. Prítomnosť je to, čo robí šťastie oveľa úžasnejším a príjemnejším.

8. Nie si sám

Aj to najväčšie klišé má niečo do seba. Je ľahké rozhliadnuť sa okolo seba a vidieť ľudí, ktorí sa zdajú byť v poriadku. Prvý dojem je klamlivý a pravdou môže byť, že veľa z nich zažíva rovnaké negatívne emócie a situácie ako ty. Bojujú s tým však svojím spôsobom a dávajú inak najavo. Čo sa týka momentálnej pandémie, sme v tom všetci spolu, celý svet. Chápem, že sa cítiš otrávený, znudený a možno aj o pár kíl ťažší, ale treba vydržať a dodržiavať pravidlá, nech sa život môže čím skôr vrátiť do bežných koľají.