V ankete Futbalista roka 2020 sme spoznali nominácie na výhru v jednotlivých kategóriách. Ceny za najlepšieho futbalistu, trénera, mladého futbalistu do 21 rokov, futbalistku a cenu fanúšikov si ocenení prevezmú počas galavečera 25. marca 2021.

2. Futbalista roka 2020: Po ročnej prestávke sa všetci ocenení stretnú na slávnostnom odovzdávaní

3. Futbalista roka 2020: Poznáme mená finalistov ankety. Medzi nimi všetci víťazi od roku 2007

Tradičné oceňovanie Futbalista roka, ktoré sa minulý rok pre pandémiu koronavírusu nekonalo, sa tento rok znova zorganizuje aj za účasti najlepších slovenských hráčov. Za zvýšených hygienických pravidiel a bez účasti verejnosti sa uskutoční 25. marca ako súčasť asociačného termínu futbalistov slovenskej reprezentácie. Počas aktuálneho 28. ročníka súťaže sa medzi nominovaných dostali predovšetkým hráči a hráčky pôsobiaci v zahraničí.

„V tejto chvíli máme informácie, že opatrenia v žiadnej z krajín, kde naši futbalisti hrávajú, by im nemali zabrániť v účasti. Po intenzívnych rokovaniach s anglickou FA sa to týka aj hráčov z tamojšej Premier League,“ povedal generálny sekretár Slovenského futbalového zväzu Peter Palenčík. V minulom ročníku súťaže sa oficiálne vyhlasovanie nekonalo, ale honor najlepšieho futbalistu za rok 2019 získal po prvýkrát obranca milánskeho Interu Milan Škriniar.

futbalista roka 2020
Pri slávnostnom galavečeri Futbalista roka za rok 2018 vyhral túto cenu už po rekordný ôsmy raz v kariére Marek Hamšík. Zdroj: Facebook Marek Hamšík

Najlepší futbalista vzíde z legionárov

V tomto ročníku sa hlasovania zúčastnilo celkovo 34 trénerov a zástupcov médií. Aspoň jeden bod v hlasovaní získalo 29 futbalistov. Prvá desiatka nominovaných v hlavnej kategórií Futbalista roka 2020 je v tohtoročnej edícii bez účasti hráčov z Fortuna ligy a prevládajú v nej legionári z najlepších európskych líg.

Nominácie: Martin Dúbravka (Newcastle United), Ondrej Duda (Hertha Berlín), Marek Hamšík (Talien Ifang), Patrik Hrošovský (KRC Genk), Juraj Kucka (AC Parma), Peter Pekarík (Hertha Berlín), Marek Rodák (FC Fulham), Milan Škriniar (Inter Miláno), Martin Škrtel (Basaksehir Istanbul) a Martin Valjent (RCD Mallorca).

Silná konkurencia pre obhajcov triumfu

Vo finálovej trojici trénerov za rok 2020 sa naopak nachádzajú aj dvaja kormidelníci z najvyššej slovenskej súťaže. Minuloročného obhajcu ceny pre najlepšieho trénera Ján Kozáka ml. zo Slovanu Bratislava (medzitým už odvolaný) dopĺňa lodivod tímu MŠK Žilina Pavol Staňo. Tretím do partie je skúsený tréner a dvojnásobný víťaz tejto ankety z rokov 2009 a 2010 Vladimír Weiss st., ktorý momentálne pôsobí pri národnom tíme Gruzínska.

Známe je už poradie najlepších hráčov Fortuna ligy.

V ankete o Cenu Petra Dubovského pre najlepšieho futbalistu do 21 rokov sa rozhodne opäť medzi dvojicou Róbert Boženík a Dávid Strelec. Za rok 2019 dostal toto ocenenie Boženík pôsobiaci v holandskom tíme Feyenoord Rotterdam, ktorý zdolal práve Strelca zo Slovanu Bratislava. Obaja útočníci dostali rovnako aj pozvánku na najbližší zraz seniorskej reprezentácie.

Možnosť na desiaty titul

Nežné pohlavie si to o cenu najlepšej futbalistky rozdá v zložení: Patrícia Hmírová (GKS Leczna – Poľsko), Mária Korenčiová (AC Miláno – Taliansko), Dominika Škorvánková (Montpellier – Francúzsko/Bayern Mníchov – Nemecko). Víťazstvo bude obhajovať už deväťnásobná laureátka tejto ceny, stredopoliarka a kapitánka ženskej slovenskej reprezentácie, Dominika Škorvánková.

futbalista roka 2020
Za najlepšieho slovenského futbalistu môže hlasovať aj futbalová verejnosť. Víťaz získa Cenu fanúšikov. Zdroj: sportnet.sme.sk

Jedinou kategóriou, kde už poznáme výsledky je poradie najlepších hráčov Fortuna ligy. Víťazom tejto ceny sa s náskokom 28 bodov stal záložník Dunajskej Stredy Zsolt Kalmár. Za ním sa umiestnil brankár bratislavského Slovanu a slovenskej reprezentácie Dominik Greif. Tretie miesto patrí objavu minulej sezóny našej najvyššej súťaže Dávidovi Hrnčárovi, pôsobiacemu v klube FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble.

Cena fanúšikov

Ak chcete aj Vy rozhodnúť o najlepšom slovenskom futbalistovi v roku 2020, tak máte šancu. Hlasovať môžete jednoducho prostredníctvom Ceny fanúšikov na tomto odkaze.