Vďaka novodobým aktivistom, ale aj bežnej spoločnosti šíriacej osvetu o ekologickejšom spôsobe života sa čoraz viac ľudí snaží správať ohľaduplnejšie k životnému prostrediu. Uvedomujú si, že každý „krok“ v rámci ich všedného dňa má nejaký dopad na našu planétu.

Chápe to aj mladý pár, Martin Gajdoš a Martina Novotová, ktorý minulý rok otvoril v Trenčíne bezobalový obchod s názvom BEZOBALiS. S ekológiou to myslia vážne, o čom svedčí aj ich slogan: „Spotrebuj len potrebné.”

Kedy a ako vznikol nápad bezobalového obchodu?

Všetko sa to začalo tým, že sme si uvedomili potrebu skončiť v našej predchádzajúcej práci. Vedeli sme, že chceme robiť niečo, pri čom nebudeme musieť robiť kompromisy s našimi hodnotami. Zaujímavosťou je, že bezobalový obchod nebol prvotným plánom. Pôvodne sme mali v hlave iný projekt, no už pri plánovaní sme zistili, že je to nad naše finančné sily. Nuž, aj taký je život.

Environmentálne témy nám boli vždy blízke a aj našu domácnosť sme viedli k tomu, aby bola čo najudržateľnejšia. Bezobalový obchod bol preto pre nás úplne prirodzená alternatíva.

bezobalis zero waste obchod
BEZOBALiS v Trenčíne. Zdroj: BEZOBALiS

Kde ste sa inšpirovali?

Popravde, ničím konkrétnym sme sa až tak neinšpirovali. Pravdou však je, že nás popohnal fakt, že sme vedeli o takýchto fungujúcich konceptoch v zahraničí. V tom čase boli už aj prvé dve-tri lastovičky na Slovensku. Povedali sme si teda, že to v Trenčíne skúsime aj my.

Ako dlho trvalo, kým sa vám podarilo rozbehnúť obchod?

BEZOBALiS je živý organizmus a neustále sa vyvíja. Preto by sme asi najradšej zvolili odpoveď, že na tom stále pracujeme a ešte nie je rozbehnutý úplne podľa našich predstáv. Pokiaľ sa ale pýtate na to, koľko nám trvalo všetko pripraviť na otvorenie, tak to bolo niečo vyše pol roka od momentu, kedy sme si povedali, že do toho ideme na 100 %.

Neustále sa ukazuje, že materiálne veci nás šťastnejšími nerobia, no nám to pri honbe za nimi neprekáža.

Aký sortiment ponúkate zákazníkom?

Keď sa nás ľudia pýtajú, čo vlastne predávame, nezačneme vymenovávať všetky produkty alebo ich kategórie. BEZOBALiS je viac ako bezobalový obchod. Ponúkame jedno komplexné riešenie pre domácnosti a jednotlivcov, ktorí sa rozhodli žiť udržateľnejšie, a to bez ohľadu na to, ako ďaleko sa na svojej ceste nachádzajú. Nie je to iba o produktoch. Je to aj o vypočutí si problému zákazníka a nájdení riešenia šitého na mieru.

No ľudia u nás nájdu všetko – od potravín a maškŕt cez kozmetiku a drogériu až po kuchynské potreby.

bezobalis zero waste obchod sortiment
Ponuka v eko obchodíku. Zdroj: BEZOBALiS

Máte v pláne rozšíriť svoju pôsobnosť aj v iných mestách na Slovensku?

Plánov je viacero. Jedny sú ambicióznejšie ako druhé a toto medzi ne určite patrí. Zatiaľ to ale nie je záležitosť, ktorá by sa týkala krátkodobého horizontu.

Sledujete trendy vo svete zero-waste?

Neustále. Veľmi nás to baví a zároveň to musíme robiť, ak chceme ostať pre zákazníka relevantní. Nie však iba vo svete. Veľa relevantných míľnikov sa dosahuje aj u nás na Slovensku a možno o tom mnoho ľudí ani len netuší. Právom môžeme byť hrdí napríklad na úspechy Slovenskej technickej univerzity a tímu pána profesora Pavla Alexyho. To, čo sa im podarilo dosiahnuť v oblasti výskumu bioplastov druhej generácie, je viac než pozoruhodné.

Myslíte si, že Slováci dnes dbajú na ekológiu viac ako v minulosti?

Jednotlivci áno. Je viditeľné, že im na životnom prostredí záleží viac ako v minulosti. Zároveň treba dodať, že environmentálne problémy sú veľmi komplexné. Nájsť teda vhodné riešenia je veľmi zložité a pri nápore informácií a rôznych mýtov často inklinujú aj k skratkovým riešeniam. Tie situáciu vo veľa prípadoch nezlepšujú, niekedy dokonca práve naopak. Tu sa preto aj my našou odbornosťou snažíme pomôcť.

Akých 5 eko rád by ste dali ľuďom, ktorí sa snažia správať šetrnejšie k životnému prostrediu?

Za mnohé problémy, ktoré sa snažíme riešiť, môže naša neúmerná spotreba a konzumný život. Neustále sa ukazuje, že materiálne veci nás šťastnejšími nerobia, no nám to pri honbe za nimi neprekáža. Čitateľom by sme preto odkázali, aby skúsili žiť v duchu motta, ktoré sme si aj my vzali za svoje, a to znie: „Spotrebuj len potrebné.” Nie je to 5 rád, ale veľa vecí sa od toho odvíja a je to dosť univerzálne na to, aby si to mohol osvojiť ktokoľvek.