Väčšinová spoločnosť vníma vozík ako symbol bezmocnosti a určitého obmedzenia, ale verte, že väčšina vozičkárov nepovažuje svoj vozík za prekliatie, ale naopak, ako prostriedok slobody. Majú k nemu veľmi pozitívny vzťah a vozíkom dávajú rôzne prezývky alebo si ich rôzne olepujú či zdobia. Možno sa niekedy zamýšľame ako žijú vozičkári a hendikepovaní ľudia aj na akciách, ktoré chcú zažiť. Aj tento rok sa organizátori 54. ročníka Medzinárodného filmového festivalu snažili zabezpečiť dostatočne priaznivé podmienky ľuďom s hendikepom. Vozičkari majú k dispozícii zdarma lístky do bezbariérových kinosál, asistenčné služby, dopravu špeciálne upravenými autami po Karlových Varoch, parkovacie miesta u hotela Thermal a rozsiahly informačný servis.


„Všetko to začalo pred 19 rokmi, kedy sa zistilo, že prístup hendikepovaným ľuďom na festival je veľmi komplikovaný a finančne náročný. Rozhodlo sa, že vozičkárom zabezpečíme kompletný servis ako má filmová hviezda z Hollywoodu,“ vysvetľuje Petra Bezáková z organizácie Kino bez bariér.

Karlovarský festival sa snaží vytvoriť priaznivé podmienky nielen pre ľudí s telesným postihnutím, ale aj pre ľudí so zrakovým a sluchovým hendikepom. Už štvrtý rok uvádzajú na festivale filmovú sekciu Lidé odvedle. Tento rok sa diváci môžu tešiť na niekoľko snímok, v ktorých hlavnú úlohu má človek s hendikepom.

Kino bez bariér sa každým rokom zlepšuje, dostaneme sa do viacerých kín. Kedysi tomu tak nebolo, bolo to viac obmedzenejšie. Dokonca, ak vysielajú film, ktorý skončí po polnoci, zavezú nás na hotel,“ hovorí pán na invalidnom vozíku, ktorý festival navštívil už 12. rok. Dodáva, že za deň môžu vidieť až štyri filmy, ostatná verejnosť môže navštíviť kinosálu trikrát denne.

Pre verejnosť, ktorú zaujíma, ako žije človek s hendikepom, organizátori pripravili stánok Lidé odvedle. Návštevníkom ponúkajú možnosť vyskúšať si, aký je to pocit, nevedieť prečítať noviny alebo nepočuť budík. „Ľuďom napríklad zaviažeme oči a oni sa potom pokúsia naliať vodu bez kontroly zraku. Máme pre nich pripravené aj invalidné vozíky, na ktorých okúsia, aké prekážky musí človek s telesným hendikepom prekonávať,“ opisuje Dana Lipová z organizácie Lidé odvedle.

Autor: Kristina Švercelová

Foto: Anna Ficová