S internátnymi izbami sa čistota príliš nespája. To zmenil Willy Kärcher – žltý vysávač, ktorý sa medzi obyvateľmi študentského domova Miloša Uhra teší veľkej obľube. Za jeho príchodom na internát stoja štyria študenti z FMK.

Neúrekom prachu, chumáčov či omrviniek v internátnych izbách, ktoré s obyčajnou metlou len tak jednoducho neodstránite. Problém, s ktorým bojovalo aj kvarteto študentov z Fakulty masmediálnej komunikácie UCM. Chalani sa ale rozhodli skoncovať so svojim neporiadkom a siahli po riešení, ktoré neskôr pretavili do obchodnej stratégie.

Na internát pri fakulte MTF STU, kde bývajú, priniesli žltý vysávač známy s menom Willy Kärcher milovník neporiadku všetkého druhu. „Volám sa Willy a som jediný vysávač na MTF internáte. Za 1 € ti veľmi rád pomôžem urobiť poriadok, aby si sa cítil príjemne”, píše sa v príspevku na Facebooku.

Vo vnútri vysávača sme našli aj spodnú bielizeň.

Celý nápad sa zrodil vďaka inšpirácii z inej vysokej školy. „Najprv sme vysávač chceli využiť najmä pre vlastné potreby. Náš spolubývajúci Lukáš však na inej vysokej škole videl, že sa dal vysávač takto prenajímať. Preto sme sa rozhodli, že s menšími vylepšeniami urobíme rovnaký biznis aj na našom internáte,” hovorí jeden zo strojcov myšlienky Andrej Romaňák.

Vysávač kupovali z druhej ruky a vyšiel ich na rovných 40 €. Willymu následne vytvorili účet na Facebooku, urobili propagačné video, vytlačili plagáty a začali ho zdieľať v internátnej skupine. Cenu prenájmu stanovili na 1 €. „Doteraz našu službu využili študenti viac ako 50-krát. V súčasnom období máme troch až štyroch zákazníkov týždenne. Vrátila sa nám teda investícia, plus sme v zisku asi 12 €,“ objasňuje so smiechom Andrej.

Zarobené peniaze však zatiaľ neplánujú využiť na expanziu svojho biznisu, ale doprajú si zaslúženú odmenu. „Na konci semestra pôjdeme pravdepodobne posedieť niekde na pivo, kde náš zárobok zužitkujeme naplno,” hovorí Adam Švec.

Kúpa z druhej ruky sa stala ikonou upratovania na internáte M. Uhra na MTF. Zdroj: archív študentov

Ponožky a spodná bielizeň v „žalúdku

Ani ich neminula inflácia a zdražovanie. Preto museli postupom času svoju službu zdražiť o 100 %. Andrej a jeho ďalší dvaja spolubývajúci Damián a Lukáš sa tak rozhodli urobiť po vzore politikov. „Oni si zdvihli platy, tak my sme zdvihli cenu prenájmu,“ vravia s ironickým úsmevom.

Najväčšie starosti im však robí údržba Willyho vnútorných „orgánov“. Tú sa snažia robiť po každom zapožičaní. Podieľajú sa na nej všetci štyria. Vysávač celý rozoberú a zvnútra ho vyčistia, rovnako tak celú hadicu. Museli už kupovať aj nové vrecko na odpad, keďže neraz vo vnútri vysávača objavia aj nečakané predmety. „Okrem toho, že tam je množstvo vlasových chumáčov, tak často sa v ňom objavia aj ponožky. Dokonca sme tam raz našli aj spodnú bielizeň, čo bolo celkom bizarné,“ rozpamätáva sa Adam.

Doteraz našu službu využili študenti viac ako 50-krát.

Obyvatelia internátu na ulici Jána Bottu si pomocníka cenia a chalanom sú vďační, že takúto službu poskytli aj pre ďalších študentov. Príkladom je aj pravidelná zákazníčka Lenka. „Vysávač si vypožičiavam pravidelne, efektívne s ním dokážem upratať celú moju izbu. Som rada za ich iniciatívu,“ hodnotí výhodu služby.

Prenajímať vysávač im nezakázali

Pri tomto biznise naskytá otázka, či sa neboja daňovej kontroly. S týmto si ale hlavu nelámu. Viac starostí im pri spúšťaní svojej služby robil internátny poriadok. Neboli si totiž istí, či majú na také niečo povolenie. Po dôkladnej analýze dospeli k názoru, že by to malo byť v poriadku.

Chalani z FMK našli vo Willym svojho spoločníka. Zdroj: archív študentov

Osobne som študoval celý internátny poriadok, či s tým nebude problém. Žiadnu podnikateľskú aktivitu tam nezakazujú, takže sme mali istotu, že sa do toho môžeme pustiť bez toho, aby nám to narobilo problémy,” vysvetľuje Adam.

Pýtať sa boli aj vrátnika, keďže súčasťou ich marketingovej kampane bolo aj rozvešanie plagátov. Ani v tomto prípade nenarazili na problémy. Povedali im, že pokiaľ nepropagujú alkohol, tak sa nemajú čoho obávať. Ani obchodná stránka neprekážala. Ide totiž o symbolickú čiastku, za ktorú študenti udržujú na svojich izbách čistotu a poriadok.