Vzdelávací program Digital Media Campus funguje od roku 2016 pod záštitou Ringier Axel Springer. Ich produktmi sú napríklad Aktuality.sk, Diva.sk alebo Noizz.sk. Týmto programom chcú naučiť nádejných novinárov robiť kvalitnú žurnalistiku.

Čoraz viac mladých ľudí sa zaujíma o dianie vo svete, ale aj doma. Spoločnosť Ringier Axel Springer sa rozhodla umožniť vybraným študentom nahliadnuť za oponu žurnalistiky s projektom Digital Media Campus (DMC). Jeho ponuka je naozaj široká – od práce v konkrétnych redakciách až po zaujímavé workshopy.

Ako sa študent prihlási do Digital Media Campusu?

Študent má možnosť poslať prihlášku na ich oficiálnej webovej stránke. Prihláška musí obsahovať životopis a motivačný list, na základe ktorých si vyberú užšiu skupinu ľudí. Výberové konanie pokračuje osobným pohovorom s koordinátorkou projektu Dáriou Chriašteľovou. Na tomto stretnutí sa uchádzač dozvie, do akých pozícií potrebujú ľudí v rámci DMC.

digital media campus stretnutie
Michal Hvorecký na jednej z prednášok o písaní a editovaní textu. Zdroj: facebook.com/Digital Media Campus Slovakia

Program pre vybraných študentov

Samotný program Digital Media Campusu je rovnaký pre všetkých študentov. Podľa preferencií uchádzajúceho študenta a na základe dostupnosti pozície si môže zvoliť redakciu, v ktorej chce pracovať. „U mňa osobne to bol napríklad technologický portál zive.sk, u mojich kolegýň lifestylový magazín diva.sk. Cieľom bolo vytvoriť projekt, ktorý nebol len jednorazový, ale na ktorom sa dá ďalej stavať a pokračovať v ňom,“ priblížil svoje skúsenosti študent Michal, ktorý sa do projektu zapojil.

Prednášky prebiehajú samostatne a nemajú takmer žiadny vplyv na prácu v konkrétnej redakcii. Študenti musia pre absolvovanie programu vytvoriť kreatívny projekt – facebookovú stránku, podcast alebo sériu článkov. Skrátka niečo pre web, do ktorého sú zaradení. „Je to spôsob, ako účastníkov Campusu iniciovať ku vlastnej tvorbe,“ dodáva Michal.

dmc be digital stretnutie ľudia
Podľa vlastných preferencií majú študenti možnosť výberu redakcie. Zdroj: facebook.com/Digital Media Campus Slovakia

Náučné prednášky a zaujímavé výlety

Existujú dva typy prednášok – diskusné s výkladom a diskusné s praktickými úlohami. Diskusie prebiehajú s mnohými známymi osobnosťami, ako sú napríklad Michal Hvorecký, Patrik Herman, Peter Bárdy a ďalší. Ich úlohou je čo najviac priblížiť zákulisie médií, vysvetliť, ako pracovať s video výstupom v pozícii moderátora, priblížiť, ako fungujú médiá v online prostredí, ale aj ako správne písať a editovať články.

Týmito zaujímavými a prínosnými prednáškami sa to však nekončí. Študenti majú príležitosť navštíviť napríklad Štrasburg, centrálu OSN vo Viedni alebo europarlament v Bruseli. Tento rok mali študenti možnosť stretnúť sa s našimi europoslancami a po prednáškach s nimi spravili aj rozhovory, ktoré boli uverejnené na ich facebookovej stránke.

digital media campus patrik herman
Patrik Herman ukazuje študentom, ako sa správať pred kamerou. Zdroj: facebook.com/Digital Media Campus Slovakia

Prečo sa prihlásiť?

Pokiaľ sa študent chce stať novinárom a zaujíma ho žurnalistika, je to perfektná príležitosť získať aspoň praktické skúsenosti. Ak to bude brať vážne, popracuje na svojich zručnostiach a ukáže, že je dobrý, je dosť veľká šanca, že ho v niektorej z redakcií môžu zamestnať.

Ak bude uchádzač prijatý a stane sa súčasťou kolektívu Digital Media Campusu, nemôže sa prihlásiť opäť v ďalšom roku. Taktiež to platí aj v prípade, ak by študent nevypracoval projekt, ktorý je kľúčovou podmienkou na úspešné absolvovanie tohto programu. Ak by sa nezúčastňoval na prednáškach, jeho pôsobenie by sa v tomto kolektíve skončilo. Pokiaľ sa ale nedostane cez výberové konanie, pretože vyberú iných ľudí, neexistuje dôvod, prečo by to nemohol skúsiť opäť o rok.