Festival Slovenská krčma vznikol z iniciatívy trenčianskeho festivalu Pohoda kvôli výrokom bývalého premiéra Roberta Fica. Práve on sa odvolával na poslanca za stranu ĽSNS Milana Mazureka, ktorý bol právoplatne odsúdený Najvyšším súdom za rasistické vyjadrenia v rádiu.

Podľa Fica povedal Mazurek to, čo si vraj myslí celý národ: „Ak má byť rozsudok Najvyššieho súdu meradlom toho, čo je pri výrokoch na adresu Rómov trestným činom, to rovno môžu orgány činné v trestnom konaní vojsť do ktorejkoľvek krčmy na Slovensku a všetkých hostí, vrátane ležiacich psov, pozatvárať.

To, že sa ho Robert Fico zastal takýmto spôsobom, len ukázalo, že skrátka nevylučuje v budúcnosti možnú spoluprácu s extrémistami. Jeho výrok nás všetkých akoby hodil do jedného obrovského vreca s tými, ktorí takéto xenofóbne názory aj reálne majú. Mohli sme to vidieť aj v predvolebnej kampani, kedy SMER s Kotlebovcami spolupracoval pri viacerých hlasovaniach a zároveň sa proti nim vo svojej kampani ani nijak výrazne nepostavil.

Aby toho nebolo málo, odsúdenie Mazureka pravdepodobne prinieslo jemu samotnému omnoho väčšiu popularitu u verných priaznivcov ĽSNS. Mazurek totiž v aktuálnych voľbách dostal dvadsaťkrát viac preferenčných hlasov ako vo voľbách pred štyrmi rokmi. Máme si teda myslieť, že všetkých týchto 65-tisíc ľudí schvaľuje jeho výroky a sú teda obyčajní rasisti? Všetkým nám je jasné, že sa Kotlebovci iba tvária, ako veľmi im ide o blaho národa. Celá ich podstata je však odjakživa len v násilí, nenávisti a získaní moci.

Podľa skreslených predstáv Fica máme zmýšľanie na úrovni celej ĽSNS, no v skutočnosti má skôr celý národ alebo minimálne drvivá väčšina svoj vlastný, nie príliš pozitívny názor na samotného bývalého premiéra. Odvolávať sa v jeho prípade na ľudí, ktorí sa v tej chvíli k tomu nemali ako vyjadriť a vyvrátiť to, bol krôčik celkom vedľa. Iniciatívu v tomto smere zobral do svojich rúk, našťastie, Michal Kaščák, ktorý dal v projekte Slovenskej krčmy dokopy lokálnych umelcov, hudobníkov a krčmárov ochotných poskytnúť svoje priestory.

Nie je krčma ako krčma

Sama som sa v jednej z krčiem, kde sa daný projekt konal, presvedčila o tom, ako veľmi scestné názory náš poslanec a expremiér Robert Fico použil. Možno by mohol niekedy do takých krčiem zavítať a urobiť si ozajstný prehľad aj sám. Dokonca aj samotná pani prezidentka Zuzana Čaputová tieto premúdrené výroky nenechala len tak bez povšimnutia a účasťou v jednej z krčiem dala najavo svoj postoj k týmto rečiam.

Slovenská krčma ukázala, že väčšina návštevníkov krčiem naozaj nemá takéto rasistické postoje. Je totálna hlúposť v tejto dobe rozdeľovať ľudí na kaviareň a krčmu, keďže oba tábory chodia a budú chodiť vždy tam aj tam.