O Slovensku sa píše v svetových médiách ako o lídrovi. Bohužiaľ, nie v zdravotnej starostlivosti, či školstve, alebo iných sociálnych aspektoch, ale ako o lídrovi v počte hospitalizovaných na milión obyvateľov a v úmrtiach spojených s vírusom covid-19.

Dlhodobo nefungujúce zdravotníctvo je slovenský fenomén, na ktorý momentálne doplácame. Dávať za vinu súčasnej vláde stav našich nemocničných zariadení, by nebolo na mieste, avšak viniť ju môžeme z nezvládnutia súčasnej pandemickej situácie.

Od konca decembra nezadržateľne rastú čísla v počte nakazených a mŕtvych. Aby som bol presný, denník SME uvádza, že do dnešného dňa si na Slovensku korona vírus vyžiadal viac ako 7-tisíc obetí, vyše 3600 bolo hospitalizovaných a z toho je približne 350 pripojených na pľúcnu ventiláciu.

Bohoslužby vraj pomôžu v boji s pandémiou

Situácia je natoľko vážna, že chorí ľudia, ktorí prídu k obvodnému lekárovi aj s negatívnym výsledkom, sú konfrontovaní otázkou, či nemohli zavolať vopred. Prípadne lekári utrúsia poznámku typu: „S tým sa ku nám nechodí“, pretože sa oprávnene obávajú ďalšieho šírenia vírusu v ordináciách.

Aj napriek opatrnosti lekárov sa nájdu takí ľudia, alebo skôr ministri a poslanci, ktorí prichádzajú s doslova bláznivými nápadmi. Jedným z nich je minister práce sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak. Ten na sociálnej sieti Facebook prišiel s ideou otvorenia kostolov. Verí, že to prospeje ako veriacim, tak aj neveriacim občanom v boji s pandémiou.

Ako príklad uviedol morovú epidémiu, ktorá sužovala Trnavu v 18. storočí. Podľa jeho slov sa v tom čase zišli ľudia v kostoloch, spoločne sa modlili, a tým porazili epidémiu čiernej smrti. S nápadom prišiel v čase, kedy nemocnice praskajú vo švíkoch, denne pribúdajú tisícky nakazených a zomierajú desiatky ľudí.

DÁVAM NA ZVÁŽENIE: ČO AK OTVORENIE KOSTOLOV MÔŽE POMÔCŤ? Je možné, že sa teraz na mňa spustí vlna internetového a…

Posted by Milan Krajniak on Sunday, February 21, 2021

Chceme plné nemocnice alebo kostoly?

Je naozaj veľmi ťažké nájsť superlatív, ktorý by vystihoval dlhodobý stav slovenských nemocníc. Tie na pandémiu neboli a stále nie sú vôbec pripravené a zdá sa, že ani potrebne vybavené, vzhľadom na nedostatočný počet nemocničných lôžok a pľúcnych ventilácií, ktoré sa rýchlo míňajú. Smutné je, že vláda si tento fakt dlhodobo uvedomuje. Na nápravu je však už neskoro.

Situácia je natoľko zlá, že vláda požiadala Európsku úniu o pomoc. Tá aj postupne prichádza z Poľska či Rumunska, no niektorí ministri a poslanci, ako napríklad Milan Krajniak a Anna Záborská sa nespoliehajú len na pomoc iných krajín, ale sú presvedčení, že pomoc príde aj zhora, ak sa povolia bohoslužby v svätostánkoch. Veriaci sa predsa nemôžu modliť zo svojich domovov, potrebná je návšteva kostola s ďalšími stovkami ľudí práve počas zúriacej pandémie.

Nech znie tento nápad akokoľvek absurdne a nebezpečne, v parlamente prebehne v najbližších dňoch rokovanie. Racionálne zmýšľajúci môžu len dúfať, že tento nelogický nápad zostane len na facebookovej nástenke pána ministra Krajniaka. Ak sa však presunie do reality, s veľkou pravdepodobnosťou nás čakajú krušné chvíle, počas ktorých sa aj nakazení neveriaci budú modliť, ale len preto, aby sa aj im ušla aspoň nejaká zdravotná starostlivosť.