Vďaka premysleným a dobre načasovaným investíciám si zabezpečili rozprávkový život. Iní len využili dieru na trhu, ktorej zaplnenie im prinieslo nevídané bohatstvo.

V priebehu niekoľkých rokov dokázal Elon Musk vďaka svojim pokrokovým vynálezom a správnym investíciám zarobiť miliardy. Naopak, dedička známej kozmetickej spoločnosti L’Oréal Francoise Bettencourt Meyers mala to šťastie, že sa narodila do zámožnej a prominentnej rodiny. Vďaka tomu si prilepšila o niekoľko desiatok miliárd. Životné príbehy miliardárov sú rozmanité a často inšpiratívne. Tu je zoznam piatich najúspešnejších mužov a žien súčasnosti.

1. Elon Musk

Kanadsko-americko-juhoafrický vynálezca a miliardár zaznamenal svoj prvý väčší úspech po emigrovaní do USA, kde vyštudoval fyziku a ekonómiu. Po štúdiu založil spolu so svojím bratom firmu Zip2, ktorú predali za 307 miliónov dolárov. Začiatkom nového tisícročia sa podieľal na vzniku platobnej firmy PayPal, ktorú o 2 roky kúpila spoločnosť eBay za jeden a pol miliardy dolárov.

Musk v tom čase založil kozmickú spoločnosť SpaceX, a taktiež zainvestoval do automobilky Tesla. Neskôr sa stal jej najväčším akcionárom a riaditeľom. V roku 2020 sa ceny akcií Tesly zvýšili o viac než 700 %, a hodnota Muskovho majetku začala rásť raketovou rýchlosťou.

najbohatší ľudia sveta
Muskova automobilka sa špecializuje najmä na výrobu luxusných elektromobilov. Zdroj: Youtube

V októbri tohto roku kúpil sociálne médium Twitter za 44 miliárd dolárov. Veľkú pozornosť taktiež venuje výskumom vesmírnych technológií. Podľa neho je veľmi pravdepodobné, že existujú jednoduché formy života na iných planétach. V súčasnosti sa hodnota Muskovho majetku pohybuje vo výške približne 200 miliárd dolárov, čo z neho robí najbohatšieho človeka na svete, podľa magazínu Forbes.

2. Bernard Arnault

Francúzsky obchodník odštartoval svoju kariéru v stavebnej firme svojho otca, ktorého presvedčil aby upriamil pozornosť na investovanie do nehnuteľností. O 6 rokov neskôr sa stal prezidentom spoločnosti. Zlomový moment prišiel v roku 1984, kedy sa mu podarilo prevziať kontrolu nad Boussac Saint-Fréres. Pod toto impérium s luxusným tovarom patril aj módny dom Christian Dior.

Krátko po tom, spolu s prezidentmi spoločností Moët Hennessy a Louis Vuitton, vytvoril korporáciu LVMH – Moët Hennessy Louis Vuitton. Od začiatku 90-tych rokov spoločnosť odkúpila množstvo firiem s luxusným tovarom. Dnes pod korporáciu spadajú mená ako Fendi, Sephora, Marc Jacobs či Bulgari.

Arnault je výraznou osobnosťou svetového módneho priemyslu. Zdroj: Youtube

Podnikateľ je vášnivým zberateľom umeleckých diel. Jeho kolekcia zahŕňa obrazy od Piccasa, Yvesa Kleina či Andyho Warhola. Spoločnosť LVMH je v súčasnosti hlavným podporovateľom umenia vo Francúzsku. Bernard Arnault je momentálne najbohatším človekom v Európe a druhým najbohatším človekom na svete. Hodnota jeho majetku je približne 174 miliárd dolárov.

3. Gautam Adani

Indický magnát pochádza z rodiny maloobchodníka s textilom, no toto odvetvie nemal príliš v láske. V 16-tich rokoch sa presťahoval do Bombaja, kde sa zamestnal ako triedič diamantov. O tri roky neskôr založil vlastnú spoločnosť, ktorá predaj diamantov sprostredkovávala.

Netrvalo dlho a Adani začal podnikať s plastom, čo mu otvorilo brány ku globálnemu obchodu. V osemdesiatych rokoch rozšíril svoj biznis v oblasti poľnohospodárstva a energií a vytvoril spoločnosť Adani Exports, dnes známu ako Adani Enterprises. V súčasnosti vlastní viaceré uhoľné bane v Austrálii, a jeho spoločnosť je najväčším poskytovateľom solárnej energie na svete.

najbohatší ľudia sveta
Adanimu tiež patrí väčšinový podiel na medzinárodnom letisku v Bombaji. Zdroj: Youtube

Jeho majetok sa pohybuje vo výške približne 144 miliárd dolárov a je tak najbohatším človekom v Ázii a tretím najbohatším človekom na svete. Práve kvôli jeho bohatstvu ho v roku 1998 uniesli a držali ako rukojemníka. Krátko po zaplatení výkupného ho ale únoscovia prepustili na slobodu.

4. Jeff Bezos

Americký podnikateľ mal od detstva technické nadanie, ktoré sa rozhodol posilniť štúdiom fyziky a neskôr informatiky. Po získaní titulu z elektronického inžinierstva pracoval pre rôzne spoločnosti na Wall Street.  Najviac sa mu ale darilo v investičnej banke v New Yorku, kde sa zaoberal skúmaním investičných možností na internete.

V polovici deväťdesiatych rokov sa presťahoval do Seattlu, kde sa rozhodol otvoriť si virtuálne kníhkupectvo. Softvér spočiatku vyvíjal s pár zamestnancami vo svojej garáži. Jeho stránka, ktorá dostala názov Amazon, predala prvú knihu v roku 1995.

V roku 2019 musel bývalej manželke MacKenzie Scott v rozvodovom konaní vyplatiť 38 miliárd dolárov. Zdroj: Youtube

Veľmi rýchlo sa stala lídrom na trhu, a to najmä preto, že fungovala 24 hodín denne, umožňovala pridávať zákaznícke recenzie a ponúkala aj knihy, ktorých predaj sa už skončil. Amazon neskôr pridal aj CDčká a videá, a od roku 2005 ponúka širokú škálu produktov od elektroniky po oblečenie.

Majetok Jeffa Bezosa sa odhaduje na približne 122 miliárd dolárov, a preto mu patrí titul štvrtého najbohatšieho človeka na Zemi.

5. Warren Buffett

Burzový maklér sa od mladého veku zaujímal o biznis a investície. Štúdium absolvoval na Columbia Business School v New Yorku, kde si rozšíril obzory v oblasti burzy, investícií a akcií. Naučil sa vyhľadávať podhodnotené firmy, ktoré majú potenciál presadiť sa na trhu.

V roku 1962 začal investovať do textilnej firmy Berkshire Hathaway, nad ktorou o tri roky neskôr prevzal kontrolu. Z nej sa neskôr stala holdingová spoločnosť, ktorej hlavnou úlohou je investovať. Buffet dokázal veľmi presne predpovedať smerovanie trhu, čo mu výrazne pomohlo v oblasti obchodných aktivít a investícií. Vďaka tomu si vyslúžil prezývku Veštec z Omahy.

Warren Buffet patrí k najbohatším ľudom na planéte už takmer 40 rokov. Zdroj: Youtube

V súčasnosti má jeho majetok hodnotu približne 105 miliárd dolárov, čo z neho robí piateho najbohatšieho človeka na svete. Napriek tomu vedie striedmy spôsob života a veľké množstvo svojich financií venuje charite. Dokonca sa zaviazal, že na dobročinné účely rozdá 99 % svojho majetku.

1. Francoise Bettencourt Meyers

Prvenstvo medzi ženami patrí dedičke najväčšej kozmetickej spoločnosti na svete L’Oréal. Založil ju jej starý otec Eugen Schueller začiatkom 20. storočia, ktorý parížskym kaderníkom predával inovatívnu farbu na vlasy s názvom Oréale. Jeho dcéra Liliane, matka Francoise, sa od mladosti podieľala na chode firmy a jej expanzií do desiatok krajín.

V čase svojej smrti v roku 2017 mal jej majetok hodnotu takmer 40 miliárd dolárov, ktoré Francoise vďaka rozumným investíciám dokázala rozšíriť na súčasných 72 miliárd. V rebríčku najbohatších ľudí sveta sa umiestnila na 14. mieste.

Podnikateľka so svojou matkou Liliane (vľavo). Zdroj: Youtube

Francúzka nie je len úspešnou obchodníčkou, ale aj autorkou. Jej publikácia Les Dieux grecs. Généalogies, v preklade Grécki bohovia, Geneológia, získala literárnu cenu Lauriers Verts. Okrem toho sa tiež venuje filantropii a podpore vedy a umenia. Spolu so spoločnosťou L’Oréal venovala 229 miliónov dolárov na opravu katedrály Notre Dame v Paríži, po tom ako ju v roku 2019 zachvátil požiar.

2. Julia Koch

Americká miliardárka zdedila 42 % podiel spoločnosti Koch Industries po svojom zosnulom manželovi, obchodníkovi Davidovi Kochovi. Firmu založil jeho otec Fred C. Koch, ktorý vynašiel metódu premeny ťažkého oleja na benzín. Dnes multimilardový konglomerát investuje v oblasti rafinérií, potrubí, hnojív či chemických technológií.

Svojho manžela spoznala na rande na slepo, ktoré zorganizovali ich priatelia. Predtým pracovala ako asistentka španielskeho módneho návrhára Adolfa Domíngueza, kde prichádzala do kontaktu s mnohými prominentnými zákazníkmi, vrátane niekdajšej prvej dámy Spojených štátov Nancy Reagan.

Julia Koch so zosnulým manželom Davidom Kochom. Zdroj: Youtube

V súčasnosti sa venuje najmä filantropii. Je prezidentkou nadácie David H. Koch Foundation, ktorá venovala takmer 1,3 miliardy dolárov na rôzne účely, ako napríklad výskum v oblasti medicíny, vzdelávanie či umenie.

Julia Koch je podľa magazínu Forbes, s majetkom v hodnote takmer 60 miliárd dolárov, druhou najbohatšou ženou na svete a 19. najbohatším človekom vôbec.

3. Alice Walton

Tretie miesto v rebríčku najbohatších žien sveta patrí dedičke a spolumajiteľke amerického obchodného reťazca Walmart, ktorý založil jej otec, obchodník Sam Walton. V súčasnosti je najziskovejšou korporáciou na svete a zároveň najväčším súkromným zamestnávateľom na Zemi. Spoločnosť spravuje viac než 10 tisíc pobočiek s takmer 2 a pol miliónmi zamestnancov po celom svete.

Na začiatku svojej kariéry Alice pracovala ako finančná analytička a investičná manažérka. Po zdedení rozsiahleho majetku sa začala naplno venovať charitatívnej činnosti a podpore umenia. V roku 2005 založila neziskovú dobročinnú organizáciu Crystal Bridges Museum of American Art, ktorá má vlastnú galériu umeleckých diel z čias kolonizácie Ameriky až po súčasnosť. Jej majetok sa pohybuje na hranici 59 miliárd dolárov, a je tak 21. najbohatším človekom na planéte.

najbohatší ľudia sveta
V roku 2012 ju magazín TIME označil za jednu z najvplyvnejších ľudí sveta. Zdroj: Youtube

4. Jacqueline Mars

Americká dedička a obchodníčka je vnučkou Franka Clarenca Marsa, zakladateľa spoločnosti na výrobu cukroviniek Mars Inc. Jej otec Forrest sa podieľal na vývoji známych tyčiniek Milky Way, Mars, Twix či Snickers. Firma je tiež producentom cukríkov Skittles a M&M, žuvačiek Orbit, čokoládových guličiek Maltesers a mnohých ďalších.  

Jacqueline, spolu s jej dvoma bratmi, zdedila po smrti svojho otca obrovskú korporáciu v hodnote takmer 100 miliárd dolárov. Všetci traja dostali rovnaký podiel vlastníctva. V súčasnosti zo súrodencov žije už iba najmladšia Jacqueline a jej brat John, s ktorým sa delia o pozíciu 28. najbohatšieho človeka na Zemi. Podľa magazínu Forbes je Američanka zároveň celosvetovo štvrtou najbohatšou ženou. Hodnota jej majetku je približne 38 miliárd dolárov.

V roku 2013 spôsobila dopravnú nehodu pri ktorej zahynuli dvaja ľudia. Zdroj: Youtube

Nemalý finančný obnos venuje na charitatívne účely a na rozvoj umenia. Kedysi sa aktívne podieľala na chode Washingtonskej národnej opery či Múzea výtvarného umenia. Okrem toho je vášnivou chovateľkou koní. Vlastní ranč vo Virgínii, kde zvieratá pripravujú na Olympijské hry. Miliardárka si potrpí na honosný životný štýl, ktorý prezentuje luxusnými šperkami, hodinkami či oblečením. Taktiež má v zbierke viacero áut, ktoré patria k najdrahším na svete.

5. Miriam Adelson

Päticu najbohatších žien sveta uzatvára izraelsko-americká lekárka Miriam Adelson. Jej manžel, obchodný magnát Sheldon Adelson, je zakladateľom korporácie Las Vegas Sands, ktorá spravuje kasína a kongresové centrá predovšetkým v USA a Ázii. Po jeho smrti zdedila majetok v hodnote takmer 30 miliárd dolárov a je tak 45. najbohatším človekom na planéte.

Dedička kasínového impéria pôvodne pracovala ako armádna zdravotníčka. Vyštudovala medicínu na univerzite v Tel Avive a neskôr odišla do Spojených štátov, kde sa ako lekárka špecializovala na oblasť drogovej závislosti. V roku 1993 založila centrum na pomoc ľuďom, ktorí prepadli návykovým látkam.

najbohatší ľudia sveta
Miliardárka je podporovateľkou bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Zdroj: Youtube

Miriam je najbohatším človekom v Izraeli. V krajine sa podieľa na politických aktivitách a je tiež majiteľkou tamojšieho denníka Israel Hayom, ktorý je najrozšírenejším periodikom v štáte.