Cieľom je zhromaždiť všetkých Ukrajincov v rovnakom čase na rovnakom mieste. Nejde však len o zábavu, časť zarobených peňazí pôjde na podporu ukrajinskej armády.

Ukrajinky Krystyna Nahorna, študentka druhého ročníka FF Trnavskej univerzity, a Daria Mierhut, študentka tretieho ročníka FMK UCM, sa približne pred mesiacom rozhodli zorganizovať ukrajinskú párty. Prípravy vyvrcholia v piatok 25. novembra v centre Trnavy, v podniku 10Bar.

Budú sa premietať ukrajinské heslá

Svoja party (v preklade Vlastná párty) sa začína o 21.00 a potrvá do 3.00. Na mieste bude ochranka, vstup bude povolený len dospelým a organizátorky žiadajú od účastníkov vzájomný rešpekt, toleranciu či slušnú komunikáciu. Prezradili tiež, že počas eventu bude v sále projektor, na ktorom sa budú premietať obrázky s ukrajinskými heslami.

Počas celého večera bude v bare hrať primárne ukrajinská a americká hudba, ktorú bude mať pod palcom slovenský DJ.

svoja párty
Zdroj: Instagram.com/@svoja_party

Akciu zaplatili z vlastného vrecka

Podobné podujatia sa organizujú najmä v Bratislave, kde je koncentrácia zahraničných študentov vyššia. Samotné organizátorky však z vlastnej skúsenosti vedia, aké nepohodlné je cestovať za dobrou zábavou do iného mesta. Preto sa ju rozhodli priniesť priamo do Trnavy.

Doposiaľ nemali s organizovaním podobných eventov žiadne skúsenosti. Všetky náklady spojené s realizáciou podujatia zaplatili organizátorky samy, sponzorov nenašli. „Nevieme predpokladať, ako event dopadne po finančnej stránke. Je možné, že skončíme v strate,“ hovoria Krystyna a Daria.

Mladým Ukrajincom a Ukrajinkám nie jedno, čo sa v ich krajine deje. Podporia svoju armádu. Zdroj: Pinterest.com/Protasevych

Vstupné stojí na mieste 7 €, v predpredaji do 12. novembra 5 € a do 24. novembra 6 €. Časť vyzbieraných peňazí pôjde na pomoc ukrajinskej armáde. Práve tento krok naznačuje, že mladí nie sú ľahostajní voči tomu, čo sa deje. Sú pripravení nielen sa zabávať, ale aj finančne podporovať svoju krajinu, ktorá každý deň bojuje za slobodu.

Párty bude mať medzinárodný charakter

Aj keď je Svoja party určená primárne pre Ukrajincov, organizátorky ubezpečujú, že prídu aj Slováci. Záujem prejavili tiež Rusi či Bielorusi. Oficiálne pozvanie dostali i Erasmus študenti, pochádzajúci z ďalších krajín a študujúci na Slovensku.

Zdroj: Instagram/@svoja_party

Študenti, ktorí párty organizujú, žijú na Slovensku už niekoľko rokov. Za ten čas stihli nadviazať množstvo kontaktov, ktoré im pomáhajú aj s propagáciou tohto podujatia. Pre lepšiu komunikáciu, prilákanie ľudí a zviditeľnenie akcie vytvorili instagramový profil s najaktuálnejšími informáciami.