Vo februári sme sa zobudili do rána nepríjemných správ. Našich ukrajinských susedov však zobudili streľby a výbuchy. Uľahčiť situáciu im môžete cez viaceré organizácie.

Ruská invázia rozpútala peklo na zemi. Obyvatelia Ukrajiny boli nútení opustiť svoje domovy, mnohí aj svojich blízkych. V strachu, čo bude nasledovať, si zobrali len najnutnejšie veci a dali sa na útek. Ľudia po celom svete ukázali svoju solidaritu. Spojili sa na pomoc utečencom, ktorým otvorili svoje hranice, či dokonca domovy. Už v začiatkoch vojny medzi nimi nechýbalo ani Slovensko.

Jedni cez hranice len prechádzajú, iných za nimi čakajú známi. Utekajú však i tisícky ľudí, ktorí nemajú kam ísť. Pomocnú ruku im podávajú dobrovoľníci, neziskové organizácie, súkromné firmy aj štátna správa. Pokiaľ chcete pomôcť aj vy, prinášame vám zoznam organizácií a miest, kde tak môžeš urobiť.

vojna na Ukrajine
V Banskej Bystrici zrealizovali proti vojne na Ukrajine zhromaždenie. Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Staň sa dobrovoľníkom

Urgentnú humanitárnu pomoc na hraniciach poskytujú viaceré slovenské organizácie, ku ktorým sa môžete pridať. Dobrovoľnícke služby poskytujú organizácie Ambrela, Magna, Človek v ohrození, Slovenský Červený kríž či komunita Ukraine-Slovakia SOS.

Slovenský Červený kríž poskytuje prvú pomoc, podporné služby aj možnosť pátrania v prípade straty kontaktu s blízkymi. Človek v ohrození ľuďom utekajúcim pred vojnou poskytuje vyhrievané stany, teplé jedlo, čaj, deky i psychosociálnu podporu. Na Ukrajine, konkrétne v Donbase, pôsobí už od roku 2014. Magna poskytuje od roku 2018 na Ukrajine urgentnú zdravotnú pomoc a potrebným materiálom zásobuje nemocnice po celom území krajiny.

Jednotlivé organizácie, okrem nových dobrovoľníkov, často zháňajú práve materiálnu pomoc pre ukrajinských utečencov. K najpotrebnejším veciam patria zvyčajne deky, prikrývky, trvanlivé potraviny.

Dobrovoľníci pomáhajú utečencom aj priamo na hraničných priechodoch. Zdroj: Facebook/Človek v ohrození

Efektívnou podporou sú aj financie

Viaceré organizácie spustili aj finančné zbierky. Výťažok z nich pôjde na pomoc samotným utečencom, ale aj vojakom či osobám, ktoré sa na Ukrajine rozhodli zostať. Na daných zbierkach sa podieľajú organizácie, ako napríklad Come Back Alive, jedna z najväčších ukrajinských nadácií. Armádu na Ukrajine podporuje už od vypuknutia konfliktu na Donbase v roku 2014.

V spomínanej oblasti je nápomocná aj iniciatíva Kto pomôže Ukrajine, tá vznikla v spolupráci s viacerými slovenskými mimovládnymi organizáciami. Z financií, ktoré doposiaľ vyzbierala, zabezpečila utečencom pitnú vodu, potravinové a hygienické balíčky, lieky aj iné zdravotnícke potreby.

Z Ukrajiny prichádzajú najmä ženy s deťmi. Zdroj: Facebook/Kto pomôže Ukrajine

Zbierky realizuje aj nadácia Úsmev ako dar, pričom sa zamerala na tých najzraniteľnejších, na matky, ich deti a seniorov. Prostredníctvom spomínaných organizácií môžete zároveň pomôcť aj poskytnutím ubytovania pre osoby utekajúce pred vojnou.

Podporu Ukrajine vyjadruje i naša univerzita

Univerzita sv. Cyrila a Metoda kvôli vzniknutej situácii zriadila darovací účet. Snaží sa vďaka nemu podporiť štúdium a sociálne zabezpečenia svojich študentov, pokiaľ sú v núdzi. Finančné prostriedky budú, podľa rozhodnutia vedenia univerzity a osobitného predpisu, prideľované i študentom z Ukrajiny a prípadne aj z iných vojnou postihnutých krajín.

Študentom UCM z Ukrajiny navyše potrebné veci poskytuje aj Baterkáreň, komunitný priestor s centrum spätného odberu vecí. Ľudia doň môžu priniesť oblečenie, hračky, knihy, potreby do domácnosti alebo napríklad dekorácie a niekto iný si ich zasa môže vziať za symbolické sumy.

Zamestnanci a študenti z Inštitútu manažmentu UCM pripravili animačný program pre deti z Ukrajiny v jednom z azylových centier pri Trnave. Zdroj: Facebook/UCM