Trnavskej posádke sa ako jedinej zo západného Slovenska podarilo zapojiť do Slovenského národného povstania. Dokument Posledný povstalec má odovzdať dôležité posolstvo.

„Bol to rok plný driny a mála odpočinku, ale stálo to za to,“ hovorí o čase, kedy pripravoval film, Ľuboš Balažovič. Študent Fakulty masmediálnej komunikácie UCM nakrútil dokument o trnavskej posádke Slovenského národného povstania (SNP), ktorá sa do neho zapojila so štyrmi tisíckami mužov. Snímka mala premiéru v novej kinosále župného Západoslovenského múzea v Trnave po pietnom akte pri pamätníku SNP 27.8.2021. 

dokument o SNP
Súčasťou osláv výročia SNP v Trnave bolo premietanie študentského dokumentu Posledný povstalec. Zdroj: trnava-vuc.sk

„Príbeh vojenskej posádky z Trnavy sa stal neoddeliteľnou súčasťou histórie nášho kraja. Som preto nesmierne rád, že si ho môžeme pripomenúť aj prostredníctvom filmu Posledný povstalec. Teší ma, že tieto historické udalosti sa stali predmetom študijného a v tomto prípade aj filmového záujmu,“ povedal pred premiérou dokumentu Jozef Viskupič, župan trnavského kraja, ktorý finančne podporil jeho vznik.

Trnavská posádka – na západe jediná

Od prvotnej myšlienky, ktorá vznikla na prelome októbra a novembra 2020, do premiéry filmu prešlo desať mesiacov. Tvorcovia sa museli popasovať s nepriaznivou pandemickou situáciou a počítať s rizikom, že scenár sa im nemusí podariť do bodky naplniť.

Ľuboš Balažovič spolupracoval s ďalšími šiestimi ľuďmi: „S otcom sme tvorili producentské duo. Dvaja študenti Kiko Hrkeľ a Miško Kačka pracovali s kamerou, kamarát a herec Adam Hašák mi pomáhal vyhľadávať potrebné materiály a pripravovať scenár, v tíme sme mali aj umeleckú maskérku Simu Škvarkovú a Patrik Kolenčík, jeden z doktorandov našej fakulty, sa ujal zvukovej postprodukcie.“ O strih a farbenie snímky sa postaral autor dokumentu.

dokument o SNP
Tvorcovia použili aj dobové kulisy, kostýmy; natáčali v exteriéroch, napríklad v lese. Zdroj: Ľuboš Balažovič starší

O samotnej trnavskej posádke nemal Ľuboš Balažovič pred nakrúcaním filmu veľa informácií. Históriu SNP však poznal aj vďaka rozprávaniu strýka, ktorý je členom Klubu vojenskej histórie Tyrnau. Trnavskej posádke sa ako jedinej zo západného Slovenska podarilo do povstania zapojiť. Dokument sa venuje aj dramatickému príbehu dvoch dôstojníkov, ktorí súperili vo velení, či zásadným rozdielom medzi partizánmi a povstalcami, ktoré laickej verejnosti zväčša nie sú známe.

Aj na Festivale židovskej kultúry

„Film považujem za vhodné médium na zanechanie silného odkazu. Presne o to sa snažím aj v dokumente Posledný povstalec. Druhá svetová vojna a s ňou súvisiace SNP sú dôležitými míľnikmi našej histórie, ktorú by sme ako spoločnosť mali dobre poznať, ak nechceme opakovať chyby predkov,“ vysvetľuje výber témy študentského filmu jeho autor.

V dokumente vystupujú aj účastníci SNP. Zdroj: Ľuboš Balažovič starší

Film Posledný povstalec 29. augusta odvysielala Mestská televízia Trnava, ktorá ho bude aj reprízovať. Nebude chýbať ani v programe Západoslovenskej televízie a v iných regionálnych televíziách. Dokument si môžete pozrieť tiež 11. septembra na Festivale židovskej kultúry v Novom Meste nad Váhom. Počas roka ho publikujeme aj na YouTube. Chceme tak každému umožniť dozvedieť sa o silnom posolstve trnavskej posádky,“ doplnil tvorca.