Hry nás bavia, posilňujú sociálne väzby a sú aj skvelou príležitosťou na vzdelávanie. Čo nás môžu naučiť o našich partnerských vzťahoch?

Spoločné chvíle vo vzťahu sa dajú kvalitne stráviť aj hraním hier vo dvojici. Takáto aktivita môže mať niekoľko pozitívnych vplyvov na väzby medzi partnermi. V prvom rade základ tvorí komunikácia, ktorá hrá kľúčovú rolu nielen vo virtuálnom svete. Hry pre dvoch, ktoré vám chceme ukázať ponúkajú viac ako zábavu. Nájdete v nich všetko od dobrodružstva až po vzájomnú spoluprácu.

Vie vzťahu aj „zavariť“

Overcooked! 2 je skvelou voľbou pre páry, ale aj skupiny do štyroch ľudí. Pedagóg Miroslav Macák ju s partnerkou hrávajú ako relax v období, keď majú veľa povinností. Táto kulinárska zábava môže vyzerať milo a nevinne. Ste kuchármi v reštaurácii, kde pripravujete pokrmy, odovzdávate ich podľa objednávok a umývate taniere. Ovládanie je ľahko pochopiteľné, preto ho zvládnu aj tí, ktorí nehrávajú pravidelne.

hry pre dvoch
Vytvorte s partnerom tím kuchárov v chaotickej kuchynskej akcii v Overcooked! 2. Zdroj: store.steampowered.com

Ak ale chcete levely splniť na maximálny počet štyroch hviezdičiek, musíte sa pritom naozaj sústrediť. Dokázať to v rámci časového limitu nie je jednoduché a hráči spolu musia efektívne komunikovať. „Bežné hranie teda vyzerá tak, že ani jeden z nás nežmurká a diskusia sa obmedzí na výroky ako ,krájam kapustu, hoď mi mäso, umývam taniere, padol som, vydaj ten tanier, prosím,“ dodáva Macák.

Prekonať manželskú krízu dá zabrať

It Takes Two sa problematike vzťahov dokonca venuje aj v príbehu. Hra je určená priamo pre dvoch hráčov, ktorí ovládajú postavy manželov počas krízy. V priebehu hry si k sebe manželia Cody a May opäť hľadajú cestu, učia sa spolupracovať a spolu s nimi aj vy. Snažia sa vyrovnať s problémami, ktoré sa vo vzťahu po rokoch objavili a hľadajú riešenia.

Obrazovka sa v It Takes Two striedavo rozdeľuje a zjednocuje podľa aktuálneho levelu. Zdroj: tonerpartner.sk

Spoločným prechádzaním levelov tak prekonávate aj náročné úlohy, ktoré si často vyžadujú niekoľko opakovaných pokusov. Odmena vo forme zdolania prekážok však pôsobí motivačne a hra tak nefrustruje ani v náročných kolách. Pútavý príbeh vás tiež podnecuje pokračovať a nevzdávať sa. Zároveň v priebehu núti hráčov zamyslieť sa a inšpiruje k spoločnému hľadaniu riešení na problémy vo vzťahu.

Jeden bez druhého to nezvládnete

Spoločný herný večer vo dvojici dokáže oživiť Rayman Legends, ktorý odporúča aj pedagóg Zdenko Mago. Táto vizuálne atraktívna „skákačka“ vyniká kooperáciou. Počas hry pocítite dôležitosť prítomnosti toho druhého, keď sa navzájom zachránite, ak skok nevyjde podľa predstáv. Hru dokážu hrať deti aj dospelí vďaka vyváženej náročnosti.

hry pre dvoch
Séria Rayman od roku 1995 obsahuje niekoľko desiatok titulov na rôzne platformy. Zdroj: ubisoft.com

Prepojení vlaknom

V hre Unravel 2 sa tiež kvalitne zabavíte vo dvojici. Či ste hráči a hráčky so skúsenosťami, alebo len začiatočníci, hru si užijete. Mago ju napríklad hráva aj so svojou dcérou. Mechaniky v hre tiež prispievajú k pochopeniu dôležitosti spolupráce. Postavičky z priadze sú navzájom prepojené vláknom, ktorým si pomáhajú prekonávať prekážky.

Unravel 2 v roku 2018 získala ocenenie Family Game of the Year. Zdroj: theguardian.com

Spoločne sa dajú hrať aj tituly určené pre jedného používateľa. Macák takto odporúča hru Catherine: „Pokiaľ o sebe chce pár zistiť viac popri hraní, Catherine je na to ideálna.“ Počas vzťahu sa môžu vyskytnúť rôzne morálne otázky. Hra vás mnohé z nich núti preberať a upevňovať tak väzby. Ak vám je japonská mediálna tvorba blízka, alebo len máte chuť venovať sa skutočne dospeláckym témam vo vzťahu, rozhodne by ste ju mali vyskúšať.