Slovenskí profesionálni športovci dostanú možnosť pripravovať sa na dvoch miestach. Dôležité bude dodržiavať pravidlá a pravidelne sa testovať.

Ústredný krízový štáb SR odsúhlasil zriadenie karanténnych centier pre športovcov, ktorí sa potrebujú pripravovať na vrcholné podujatia. Prvé vznikne v tréningovom centre v X-Bionic Sphere v Šamoríne a bude slúžiť pre olympionikov. Druhé bude zriadené vo Zvolene pre potreby národného hokejového tímu do 20 rokov.

Zahraničná konkurencia je veľká a v okolitých krajinách sa štát o športovcov dávno postaral.

Štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Ivan Husár na svojom facebooku informoval, že do vyhlášky sa ešte dotiahne pár detailov a potom sa môžu profesionálni športovci v týchto dvoch strediskách pripravovať na kvalifikácie na ME, MS, poprípade už s predstihom na OH v Tokiu,”

Pre športovcov je toto rozhodnutie mimoriadne dôležité. Každý deň bez plnohodnotného tréningu je pre nich veľkou stratou. O spustení takýchto stredísk sa hovorilo už niekoľko mesiacov, ale až teraz sa toho slovenskí športovci dočkali. Zriadenie tréningových bublín podporilo až 41 športových zväzov. Zahraničná konkurencia je veľká a v okolitých krajinách sa štát o športovcov dávno postaral.

Olympionici do Šamorína

Do centra v Šamoríne bude povolený len vstup s negatívnym antigénovým testom. Športovec počká 2-3 dni a potom môže trénovať. Po opustení bubliny sa dnu znovu dostane až po ďalšom testovaní. Momentálne sa čaká na ďalšie technické usmernenia, po ktorých môžu šamorínske centrum otvoriť.

bubliny pre športovcov
Karanténne centrum v Šamoríne môže prijať športovcov z rôznych odvetví. Zdroj: x-bionicsphere.com

Predseda predstavenstva X-Bionic Sphere Juraj Bača, že nemajú žiadne technické limity a prekážky, aby okamžite začali ponúkať športovcom športoviská. Centrum však nemá význam otvárať pre pár ľudí. Bude to určite podmienené objemom športovcov, ktorý pokryje aspoň časť areálu.

Športovci tak budú musieť naplniť minimálne jeden z piatich ubytovacích pavilónov. Túto podmienku pravdepodobne naplní už Slovenská plavecká federácia, do ktorej patria štyri športy. Tí majú dokopy takmer 150 reprezentantov, čo je kapacita jedného bloku v Šamoríne.

Vo Zvolene sa budú pripravovať hokejisti

Hokejová reprezentácia do 20 rokov sa rozloží vo Zvolene. V kempe začne 40 hráčov a 5 brankárov. Pripravovať sa tu budú na majstrovstvá sveta svojej kategórie, ktoré sa na prelome rokov odohrajú v Kanade. K dispozícii budú aj mladíci zo zahraničných klubov.

 Máme hráčov, ktorí túto sezónu ešte neodohrali jediný zápas.

Tréner hokejovej reprezentácie do 20 rokov Róbert Petrovický povedal, že urobia všetko pre to, aby sme boli čo najviac oddelení. Pripravenú majú oddelenú časť hotela, vyhradené cesty a zimný štadión. Po komunikácií s manažérmi klubov z Fínska a Švédska majú zatiaľ pozitívne správy, čo sa týka hráčov zo zahraničia.

Necelé tri týždne pred štartom zvolenskej bubliny sú však stále hráči, ktorí túto sezónu neodohrali jediný zápas. Rovnako aj Samuel Hlavaj, potencionálna brankárska jednotka slovenskej reprezentácie do 20 rokov.

bubliny pre športovcov
Mladých hokejistov čaká v Kanade ťažká skupina. Zdroj: ohmyhockey.com

Pre hokejistov to nie je jednoduchá situácia a o to dôležitejšia bude príprava a dva prípravné zápasy, ktoré ich čakajú. Dôležité je preto začať čím skôr, aby sa hráči dostali do tréningového tempa a zohrali sa spolu. V prípravných stretnutiach sa tesne pred šampionátom 20-tka stretne s rovesníkmi z Ruska a Rakúska. Mladí hokejisti absolvujú aj tri povinné testovania. Prvé 6. decembra.

Bubliny nie sú novinkou

V dobe Covidu-19 nie sú takéto miesta, kde sa športovci môžu zhromaždiť ale nemôžu ich opustiť výnimkou. Už viackrát sa to ukázalo ako účinná cesta pre športové podujatia a profesionálne ligy. Pri prísne nastavených pravidlách by nemali vzniknúť problémy s pandémiou koronavírusu.

Veľa takýchto bublín úspešne vybudovali v zahraničí, ale skúsenosti už máme aj na Slovensku. Niečo podobné sme mohli vidieť tento rok na cyklistických pretekoch Okolo Slovenska rovnako ako na slávnejších Tour de France či Giro d‘Italia.