Doba, v ktorej sme sa ocitli, nie je vôbec jednoduchá. Tá hnusoba, ktorá k nám sem priletela z Číny ako nejaký lacný šuvix z Aliexpressu, sa odtiaľto nechystá tak skoro vypadnúť. Napriek tomu, že koronavírus sa na ľudí preniesol z netopierov, drží sa ich ako kliešť. Na to, aby sme sa ho zbavili,  sa budeme najskôr musieť zbaviť svojej pohodlnosti.

Posledné štyri týždne sa to na nás valí jedna radosť. Zatvorené školy, kaviarne, kadernícke salóny, kiná, divadlá. Radosti, bez ktorých si mnohí z nás nevedia predstaviť nie mesiac, ale ani týždeň svojho života. Dvadsiateho prvého marca však dorazila na Slovensko skutočne smutná správa. Nie, nemám na mysli vymenovanie Matovičovej vlády, ale zrušenie tohtoročných majstrovstiev sveta v hokeji vo Švajčiarsku.

Popularita tohto športového sviatku medzi Slovákmi je niekedy až zarážajúca. Akoby sa každoročne v máji na Slovensku na dva týždne zastavil život. Vlajky, dresy, šály, no hlavne návleky na spätných zrkadlách sa v strede jari stávajú v týchto končinách takmer povinným módnym doplnkom. Okrem reštaurácií, krčiem, pubov a rôznych iných pajzlov zažívajú zlaté časy aj stávkové kancelárie. Slováci a Slovenky so začiatkom každých majstrovstiev akoby strácali zábrany. Na výsledky, ktoré na prvý pohľad vyzerajú ako z ríše najšialenejších fantázií, sú schopní staviť skutočne horibilné sumy.

Tento rok je však všetko inak. Na najbližšie mesiace môžeme zabudnúť nielen na kaviarne, kiná, posilňovne či kaderníctva, no prvýkrát sa ulicami našich miest v máji nebude každý Boží večer ozývať to otravné: „Slovenskooo, Slovenskooo!“ Namiesto tipovania, koľko inkasovaných gólov či trestných minút si pripíšu naši chlapci, budeme môcť tipovať akurát tak počet nových nakazených. Tí tentokrát nebudú čakať na výsledky hokejových zápasov, ale na výsledky svojich testov na koronavírus. Ak však chceme, aby počet „korona-pozitívnych“ neatakoval hodnoty kapacity napríklad hokejového štadióna, musíme byť zodpovední. A preto zostaňte doma. Ani lyžovačka v Jasnej, ani korčuľovanie na petržalskej hrádzi vám za to nestojí.