Vravia, že v televízii politická satira neexistuje a ak si ju niekto chce pozrieť, musí siahnuť po iných bočných cestách. Sú autormi glosátorskej šou Bratislavský Kaviár.

Spolu s ďalšími pozvanými komikmi komentujú aktuálne udalosti. Reagujú pri tom na všetky témy od politických až po tie z bežného života.

Ako vznikol nápad na Bratislavský Kaviár?

Matej Moško: Pamätám si, že sme to chceli spraviť už dávno. Ešte keď sme robili Turban Quiz (tímový vedomostný kaviarenský kvíz Jakuba Lužinu a Mateja Moška – pozn. red.), tak sme si hovorili, že niekedy by sme ho chceli spraviť aj s hosťami. Aj preto bol prvý Bratislavský Kaviár taký, že sme dávali komikom otázky. Mali napríklad povedať, čo je na obrázkoch, od toho sme však upustili. Veľmi sa to teda od pôvodného Turban Quizu vzdialilo.

Čo samotný názov, ako vznikol ten?

Matej Moško: Pri vymýšľaní názvu som nebol. S Kubom sme sa stretli a vymysleli, že sa to bude volať Bratislavská kaviareň. Až neskôr Kubo spolu so Samom Trnkom vymysleli tento názov, ktorý je výsledkom.

Jakub Lužina: Bratislavský Kaviár odkazuje na to najlepšie, čo môže byť – teda kaviár. Je to ako hľuzovka, najlepšie jedlo. Je v tom však i skrytý význam: kaviár je aj sexuálna praktika, kde sa ľudia navzájom vyprázdňujú do úst. Zároveň teda názov poukazuje na to, že my si tiež v podstate „serieme do huby“.

Ako vyberáte jednotlivé témy a do akej miery je šou improvizovaná? Vedia všetci zúčastnení, o čom sa budete rozprávať?

Jakub Lužina: Témy vyberá Matej. Občas dohodí niečo niekto z komikov, no každý je informovaný, o čom sa ideme rozprávať. Ja však asi najmenej zo všetkých (smiech).

Matej Moško: Úplne prvé kaviáre sme skúšali takým spôsobom, že sme tam dávali veci, o  ktorých chalani nevedeli, no nefungovalo to veľmi dobre. Komici sú radi, keď vedia, na čo približne sa môžu pripraviť. Nevedia detaily, nevedia, aké budú obrázky a nevedia ani znenia jednotlivých viet. Sú oboznámení len s témami.

Máte nejaké témy, do ktorých sa nechcete púšťať?

Matej Moško: Jeden prípad si pamätám. Mali sme vymyslenú tému a jeden z komikov povedal, aby sme to dali preč. Bolo to pre neho veľmi osobné (keď zomrel nejaký basketbalista).

Je podľa vás politická satira na Slovensku dobre rozvinutá a kvalitná?

Jakub Lužina: V televízii politická satira neexistuje. Ak si ju niekto chce pozrieť, musí siahnuť po iných bočných cestách. Čiže napríklad youtuberi, Aktuality s Ťažkým Týždňompodobne –  tam už je rozvinutá na výbornej úrovni.

Prečo sa podľa vás vytratila z televízie?

Matej Moško: Ja si myslím, že v televízii všetci chcú byť kamaráti so všetkými. Že nemáme nijakého odvážneho riaditeľa televízie, ktorý by jednoznačne povedal: „Robte si srandu z kohokoľvek a čohokoľvek.“ Nikoho takého nemáme, jedine že sú odvážni tak skryte vo vnútri, ale to ja neviem.

Nemáme nijakého odvážneho riaditeľa televízie, ktorý by jednoznačne povedal: „Robte si srandu z kohokoľvek a čohokoľvek.“

Prednedávnom ste svoj formát priniesli aj do Košíc. Museli ste svoj program nejako upraviť? Vedeli ste napríklad, že toto funguje v Bratislave, v Košiciach by to však už mohli vnímať viac ofenzívne?

Jakub Lužina: Vôbec nie. My nemáme veľmi vopred stanovený program, čo znamená, že nevieme zaručiť, čo povie Matej Adámy, Joe Trendy alebo hocikto iný. Bol to len veľký krok do neznáma a držíme si pästičky, aby nás nezabili.

Matej Moško: U nás aj keby niekto prišiel a povedal, že nesmieme o niečom hovoriť, tak to v žiadnom prípade nechceme a zároveň to ani nevieme nijako zaručiť. Čo komikovi napadne, to môže povedať.

Plánujete po skúsenosti s Košicami navštíviť aj iné mestá?

Jakub Lužina: V Košiciach bolo super a určite tam prídeme znova, aj s týmto formátom.

Matej Moško: Rozmýšľali sme už pôvodne nad rôznymi inými slovenskými, možno aj českými mestami. Avšak tým, že nás je tak veľa, to nie je veľmi skladná prenosná šou. Musíme si najprv postupne vyberať a budovať divácku klientelu.

Častým prvkom programu je aj hudobné vystúpenie v podaní umelca Bedñu.

Nebojíte sa, že by ste povedali niečo, čo by sa neskôr ukázalo ako hlúposť? Niekto z divákov by to mohol mať natočené, nahrávku by nejako použil proti vám, prípadne vám vynadal.

Matej Moško: Ak by niekto niečo natočil a dal na internet, tak by nám urobil reklamu.

Jakub Lužina: Pravidelne hovoríme hlúposti a zatiaľ sa to nikdy nestalo. Treba sa sťažovať na starom dobrom blogu.

V jednej epizóde podcastu Lužifčák ste spomínali, že Martin Daňo zažaloval tento podcast za použitie jeho mena. Nemôže sa vám stať niečo podobné?

Jakub Lužina: Všetci sa tvária, všetci o tom hovoria, ale potom nás s tým nikto ani len nekontaktuje. Podľa mňa je oveľa jednoduchšie vykrikovať, že sa podávajú trestné oznámenia, ako ich potom aj reálne podať, vybavovať to s právnikom a celý tento kolotoč. Hovorilo sa, že ich už zopár podaných bolo, no nakoniec ani jedno.

Matej Moško: Ja som dokonca Martinovi Daňovi cez profil Bratislavského Kaviáru vypisoval komentáre, aby prišiel. No stále neprišiel.

Nová vláda označila Markízu, Denník N, SME a Aktuality.sk za nepriateľské médiá. Nebojíte sa, že by na vás v budúcnosti dali cenzúru alebo vás nejakým spôsobom napadli?

Matej Moško: Dúfam, že to spravia. Nič nie je lepšie, ako dostať v prime time od Fica alebo od niekoho iného zo súčasnej vlády takúto priamu reklamu.

bratislavský kaviár
Ku každému pozvaniu na šou patria aj vtipné grafiky s podobizňami účinkujúcich. Zdroj: instragram.com/bratislavskykaviar

Ale nebojíte sa, že by vás stopli, zakázali?

Jakub Lužina: To, našťastie, ešte stále nie je možné. Hocijaká je tam moc, na tom hradnom vŕšku, ešte stále môžu povedať, že nebudú odpovedať napríklad Denníku N na otázky. To je celkom v pohode, lebo veď kedy naposledy ste videli Fica v rozhovore s Tódovou? Znamená to, že to nie je nič nové. Síce majú moc, ale rozhodne nie takúto. Podľa mňa je ešte stále veľmi ťažké zakázať fyzickú šou v nejakom súkromnom klube.

Matej Moško: Čo si viem predstaviť, je, že máme veľa klubov, ktoré patria štátu. V takom prípade by možno skúsili tlačiť na riaditeľov týchto jednotlivých klubov, aby zakázali politiku alebo niečo podobné.

Jakub Lužina: Bolo by to bohapusté svinstvo a vždy na to doplatia viac-menej tí chudáci riaditelia, ktorí sa zlomia a podvolia sa moci. Umelecké súbory sa vždy prinajhoršom stretnú niekde inde, kde môžu vystupovať slobodne.

Jakub Gulík sa po voľbách vyjadril v Ťažkom týždni a vlastne aj v Bratislavskom Kaviári, že je za novú vládu rád, keďže aspoň „bude sranda“. Vidíte situáciu rovnako optimisticky?

Matej Moško: Takéto zábavné vlády už máme riadne dlho – tá super zábavná bola Danko, Bugár a Fico. Potom od roku 2020 sme tu mali OĽaNO s celým svojím ego tripom, teraz zas máme za ministerku kultúry tetu, ktorá nerozumie slovám, ktoré hovorí. Uľahčujú robotu všetkým, ktorí robia zábavu. Na druhej strane by som bol aj celkom rád, keby bol vo vláde niekto, kto dáva zmysel.

Čo komikovi napadne, to môže povedať.

Jakub Lužina: Ja by som si tiež skôr rád robil srandu z manželstva, dieťaťa a podobne. Vôbec by mi nevadila nudná vláda, ktorá mi vypne politickú satiru na pár rokov. Ľudia si vždy niečo nájdu, stále sa dá robiť z niečoho sranda. Pokiaľ si niekto tú srandu zo seba svojím konaním robiť zaslúži, tak je úplne jedno, či je to politik na vysokej úrovni, alebo je to zaujímavý príbeh v televíznych novinách.