V polovici októbra spustil organizátor Urban Marketu registráciu predajcov. Snáď nikto vtedy nepredpokladal, že tento počet presiahne stovku a počtom predajcov a návštevnosťou prekoná aj všetky predošlé ročníky. Urban Market, trh dizajnu, handmade a autorskej tvorby a zároveň miesto, kde nudu a všednosť nenájdete.

Nie je to len o nákupoch

Hoci kreatívnejšie darčeky rozhodne nikde inde nenájdete. Ale je za tým omnoho viac. Možnosť zúčastniť sa prednášok, workshopov, diskusií a alternatívne ladených koncertov. Byť súčasťou umeleckej výstavy či módnej prehliadky, obzrieť si street art či graffiti alebo si len tak oddýchnuť v café a food zóne. Že sa to všetko dá stihnúť sme sa presvedčili tretí decembrový víkend priamo v Cvernovke v Bratislave, kde sa predvianočný Urban Market konal. Spočiatku sa organizátori borili s dvomi problémami – nedostatok kávy a výpadky elektriny. Oba sa však podarilo dať do poriadku a  už nič nenarúšalo priebeh celého podujatia. Takmer 110 predajcov sa rozložilo na dvoch poschodiach v Cvernovke. Návštevníci sa tak mohli poprechádzať pomedzi stánky s oblečením, handmade výrobkami rôzneho druhu, knihami a diármi, či užitočnými doplnkami. Vyberať bolo skutočne z čoho a nejedna peňaženka ostala prázdna. Všetko sa nieslo v príjemnej atmosfére a hlavne v skvelých priestoroch. Organizátori si na oboch dali skutočne záležať, a tak pár dní pred spustením marketu vyzdobili priestory Cvernovky originálnymi dielami súčasných slovenských umelcov.

Urban Market handmade výrobky

Pre každého niečo

Či už ste alebo nie ste fanúšikom dizajn a handmade oblečenia a doplnkov, na Urban Markete si každý nájde to svoje. Od vinylových platní cez šperky z nich vyrobené, štýlové drevené okuliare, hračky, knihy, hipstersky polepené lomo foťáky, kabelky a tašky s originálnou potlačou, brošne a hlavne veľa veľa šperkov a doplnkov. Z radu týchto výrobkov jednoznačne vytŕčali retro bicykle a funky holandské mestské bicykle, ale aj toaletné papiere v čiernej, zelenej či červenej verzii. Medzi predávajúcimi ste mohli zazrieť aj herečku Kristínu Farkašovú ako pani Koláčovú a jej tričká, ktoré vyrábala za pochodu. Objavili sme aj detskú slovenskú značku Little Monster, ktorej spoluzakladateľkou je aj absolventka FMK Janica Lacová.

Urban Market handmade

Urban Market je miesto, o ktorom  nestačí len čítať a počúvať, ale treba to aj zažiť. Málokedy máte možnosť stretnúť toľko kreativity pokope a porozprávať sa s tvorcami výrobkov priamo na mieste. Okrem štýlových vecičiek si z neho odnesiete aj skvelý pocit a dobrú náladu. Jednoducho, dobré veci musia byť videné. A o dobrých veciach sa aj píše.

Celý článok nájdete v novom čísle Atteliéru 05/2012-2013