Jeden sa stretáva so svetovými hviezdami, druhý patrí k najpopulárnejším tváram šoubiznisu. Obaja majú čo povedať a urobia tak čoskoro, pretože festival FREJM 2020 sa blíži.

1. apríl 2020 v Kine OKO na Námestí J. Herdu 2 v Trnave prinesie opäť obľúbený študentský festival filmu a videa FREJM, ktorý sa na Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave organizuje už tretí rok. Bohatý program festivalu obsahuje tentokrát diskusie so zaujímavými hosťami, prídu Boris Pršo a Juraj Bača. Môžete sa tešiť aj na premietanie súťažných študentských snímok, na filmový kvíz či na afterparty. Vstup je zdarma.

Súťažná sekcia programu je rozdelená do dvoch kategórií. V prvej si svoje diela porovnajú prváci a druháci, v druhej študenti tretieho, štvrtého a piateho ročníka FMK. Príspevky môžu tvorcovia na FREJM 2020 prihlasovať do 22. marca 2020.

Festival FREJM na fakulte existoval oveľa skôr než len posledné tri roky, no akosi upadol do zabudnutia. V roku 2018 ho noví organizátori, medzi nimi aj Ján Proner a Ivan Rokošný, znovu nakopli. „Festival si pamätajú starší doktorandi, možno ani tí už nie. Vtedy išlo o skupinu študentov, ktorí sa stretli a púšťali si svoje filmy, navzájom si ich recenzovali. Vzali sme dobrú myšlienku a posunuli ju na vyšší level,“ vysvetľuje Ján Proner. Súťažnú prehliadku študentských filmov sa rozhodli obohatiť o prednášky, diskusie či filmový kvíz.

frejm 2020
Organizátori obnovili FREJM v roku 2018. Zdroj: Lukáš Kala

Filmy z FREJM-u dosahujú aj medzinárodné úspechy

Organizátori vyzdvihujú fakt, že FREJM nie je len pre študentov UCM. „Otvorený je pre každého, minulý rok sa dokonca prišlo pozrieť aj niekoľko študentov z Bratislavy,“ hovorí Ivan Rokošný. Zaujímavosťou je aj to, že televízie Markíza a Nova nedávno organizovali 12. ročník Noci filmových nádejí. Do širšieho výberu súťaže sa presadilo sedem filmov z FREJM-u, pričom film 7:21:56 Na Orbite obsadil v československej konkurencii 3. miesto v kategórii dokument. „Snímky študentov sú teda na úrovni, aj keď FMK nie je primárne filmová fakulta,“ potvrdil Ivan Rokošný.

Súťažné filmy hodnotia pedagógovia FMK venujúci sa audiovízii a dvaja odborníci v tejto oblasti, ktorí nepôsobia na univerzite. „V predošlých ročníkoch festivalu sa prihlásilo vyše 80 filmov,“ povedal Ján Proner, ktorý sa z toľkého záujmu podľa vlastných slov veľmi teší.

 frejm 2020
Počas premietania súťažných filmov je kino OKO vždy plné. Zdroj: Lukáš Kala

Prezradí, aký je Will Smith či Cameron Diaz

Po minulých rokoch patrili medzi najznámejších spíkrov Peter Bebjak, režisér úspešného slovenského filmu Čiara, ktorý v tom čase vyhral na festivale v Karlových Varoch cenu za jeho réžiu. Zaujímavý bol aj Dominik Bari, mladý Košičan, ktorý nakrútil dokumentárny film o Ojmjakone, najchladnejšom obývanom mieste na Zemi. Jeho film bol kvalifikovaný na Oscara, čím sa dostal medzi 80 najlepších svetových dokumentov. Tento rok sme sa na to pozreli z iného uhla. Chceme dať priestor ďalším oblastiam filmovej tvorby. Príde herec Juraj Bača a novinár Boris Pršo,“ prezradil Ján Proner.

Juraj Bača si zahral v seriáloch ako Búrlivé víno, Rex či vo filme Amnestie, ktorý má 12 nominácií na filmové ceny Slnko v sieti. Na diskusii bude rozprávať o tom, aké je nakrúcanie v leopoldovskej väznici a prečo musel kvôli tejto role podstúpiť špeciálny tréning. Od celebritného novinára Borisa Prša sa dozvieme, aké je to komunikovať so svetovými hviezdami ako Will Smith, Cameron Diaz či Dwayne Johnson, a v čom spočíva jeho práca.

peter bebjak
Medzi významných hostí FREJM-u patrí aj režisér Peter Bebjak. Zdroj: Lukáš Kala

Festival prinesie viacero prekvapení

Organizátori navyše pripravujú 24-hodinovú výzvu pre kreatívnych študentov. Ich úlohou bude za jeden deň vymyslieť, nakrútiť a zostrihať krátky film, ktorý ohodnotia odborníci. Okrem toho sa priaznivci FREJM-u večer po festivale stretnú na už tradičnej afterparty v Zelenom kríčku. „Tam budú mať tí, ktorí nestihnú prísť cez deň, možnosť pozrieť si projekciu súťažných filmov. Je toho viac, nechajte sa prekvapiť,“ láka návštevníkov Ivan Rokošný.

Ďalšie aktuálne informácie o festivale nájdete na oficiálnom webe FREJMu, Instagrame a na jeho facebookovej stránke. FREJM 2020 podporili: UCM, FMK, GOHR, Zelený kríček, Cornico, Herbert sirupy, FeFe café, Divadlo Jána Palárika a Red Bull. Medzi mediálnych partnerov tejto akcie patrí Rádio Aetter, časopis Atteliér a FMK TV.