Herný festival UniCon priniesol aj tento rok retro hernú zónu, Cyber-bar, ale aj možnosť vyskúšať si  virtuálnu realitu. Podujatie neobišli ani cosplayeri.

Medzi ďalšie vychytávky festivalu patrila aj možnosť zahrať si hry zo súčasnosti, sledovať niekoľko herných turnajov a dražba s Andrejom Bičanom. Festival sa uskutočnil cez víkend 29. Februára a 1. Marca 2020 v Aule Jozefa Matúša.

Program

Program bol rozdelený do niekoľkých častí – Pódium 2077, Cyber-bar, Herná zóna, Retro herňa a VR sektor. Uskutočnilo sa aj finále UniCupu, čo je univerzitná e-športová liga doplnená o panelovú diskusiu o digitálnej atletike a elektronickom športe so zástupcami tradičných športových tímov vstupujúcich do e-športového diania. V tematickom Cyber-bare bolo možné hrať RPG, doskové a kartové hry. Na pódiu 2077 sa fotil  Cosplay Kalendáru, odohralo sa tam Finále Tekken a Just Dance Competition.

Pri fotení sa využívalo aj zelené plátno. Zdroj: Daniel Bíro
Pri tvorbe fotografií sa využívalo aj zelené plátno, na ktorom sa vykľúčovalo pozadie podľa potreby. Zdroj: Daniel Bíro

Pre tých, ktorým viac vyhovovalo zažiť aj niečo menej tradičné a v o niečo väčšej tme, bol k dispozícii Cyber-bar. V ponuke boli rôzne nápoje, pričom aj táto sekcia mala svoj program. Vďaka intímnejšej atmosfére prítmia si každý, kto chcel, mohol užiť hry a program, ale aj diskusie a nemusel nikam ďaleko chodiť.

Cyber-bar na tohtoročnom UniCone. Zdroj: Daniel Bíro
Cyber-bar mal príjemné prítmie a modré podsvietenie. Posedenie si tam užil každý. Aj tu bolo možné hrať niektoré hry. Zdroj: Daniel Bíro

Herná zóna bola určená skôr pre aktívnejších hráčov, ktorí mali viac v pláne hrať a užiť si zábavu PC hier – či už tých starších alebo novších. Aj vďaka tomuto si každý našiel to, čo ho baví a zaujíma a užil si hranie aj sledovanie rôznych súťaží, napríklad vo Fortnite.

Páčila sa mi kaviareň a retrozóna.

V rámci VR sektoru si účastníci naplno užívali možnosti virtuálnej reality. Predsa len išlo o virtuálnu realitu, na ktorej hráči mohli hrať rôzne hry, napríklad dostať sa z jaskyne. Od začiatku do konca boli k dispozícii staff, ktorý účastníkov navigoval, ako sa vo VR pohybovať.

Pomoc pri príprave v sekcii VR. Zdroj: Daniel Bíro
Organizátori v sekcii Virtuálnej reality (VR) pomáhali od prípravy, cez spustenie až po ukončenie. Zdroj: Daniel Bíro

K dispozícii boli aj tanečné a pohybové súťaže, ktorých sa zúčastnili nielen hráči, ale aj cosplayeri. Počas panelovej diskusie boli prítomní Anton Cvik (ŠRVŠ), Adam Servatka (UniCup), Lukáš Vobecký (LanCraft), Michal Kabát (FMK UCM), Miroslav Paholek (AS Trenčín), Blanarik Peter (Spartak esport).

Tohtoročnou zaujímavosťou bolo aj fotenie Cosplay kalendára na rok 2021. Prišlo niekoľko cosplayerov, ktorí sa nechali fotiť pred zeleným pozadím.

V Aule prebiehalo fotenie Cosplay kalendáru na rok 2021. Autor: Daniel Bíro

Medzi cenami v dražbe sa vyskytli spoločenské hry typu Monopoly a Človeče, nehnevaj sa, myši k počítačom, obal na iPhone X, poukazy (či už na vytvorenie web stránky alebo do laser arén), energetické tyčinky, knihy (najčastejšie príručky k hrám). Dražilo sa coinmi, ktoré sa dali získať plnením súťaží a úloh.

Nesmel chýbať aj drak, ktorý sa zúčastnil fotenia kalendáru, prednášky, ale aj hrania hier. Autor: Daniel Bíro

Nakoľko prišla na UniCON aj dekanka FMK Ľudmila Čábyová prezradila nám, ako hodnotí piaty ročník: „Som milo prekvapená, že koľko veľa ľudí je tu. Ešte v podstate je dosť málo hodín. Predpokladám, že ten počet bude naozaj stúpať a myslím si, že je to naozaj veľmi dobrý spôsob, ako vieme odkomunikovať našu fakultu aj študijný program Teória digitálnych hier, ktorý na našej fakulte možno študovať.

Zúčastnila som sa ako pasívna diváčka, pretože veľmi hry nehrám, takže čo sa hier týka porovnať s predošlými ročníkmi to neviem. Viem zhodnotiť možno tak organizačné zabezpečenie, ktoré sa mi zdá tento rok ešte prepracovanejšie ako po minulé roky. Podujatia sa zúčastnil naozaj veľmi veľký počet študentov a organizátorov v role pomocníkov. Z tohto pohľadu to hodnotím ako stúpajúci trend.

 Organizačné zabezpečenie sa mi zdá tento rok ešte prepracovanejšie ako po minulé roky.

Najviac ma zaujali tí cosplayeri, lebo sa na nich dá pozerať. Sú tu zastúpené aj rôzne druhy hier, aj staršie, ku ktorým sa už neviete dostať. Z pohľadu dekanky som rada, že sme schopní vytvoriť dvojdňový festival a vieme osloviť naozaj širokú cieľovú skupinu od menších detí, ich rodičov až po tínedžerov a ľudí v zrelom veku.“

Nesmela chýbať hra Super Mario. Zdroj: Daniel Bíro
Jedna z hier, ktorá nesmela chýbať, bola hra Super Mario. Zdroj: Daniel Bíro

Jedna z účastníčok akcie UniCon spomenula: „Tento rok som tu ako vystavovateľka, ale minulé roky som festival dokonca organizovala, kým som ešte bola študentom tejto školy. Musím povedať, že sa upgradol priestor a je super, že to už nie je V Jame, kde to bolo extrémne chaotické a tu v Aule je to viac čitateľné. Tento ročník je najmä pre tých, ktorí majú radi cosplay a ľuďom, ktorí sa tomu chcú venovať z akejkoľvek strany, profesionálne alebo ich to len baví.“

„Podujatie je podľa mňa dobre spravené, ale treba doriešiť niekoľko nedostatkov, napríklad to, že na stránke nebolo dobre spomenuté, kde sa dajú kúpiť lístky v predpredaji alebo keď som napríklad prišiel na miesto, kde by sa mali dať kúpiť, tak som tam nič nenašiel. Minulé roky som sa ale nezúčastnil. Páčila sa mi retrozóna, lebo to je vec, ktorú dnes už len tak niekde nenájdeme.“

„Najlepšia je podľa mňa je to retrozóna a tiež aj prednášky, ktoré nie sú úplne typické pre takéto festivaly, a to  je zaujímavé. Zatiaľ sme boli na prednáške, čo robiť a čo nerobiť počas cosplayu a roleplayu,“ spomínal ďalší účastník, ktorý navštívil UniCon.“

V Cyber-bare prebiehalo hranie rôznych RPG hier vo veľmi zaujímavej atmosfére. Autor: Daniel Bíro

Odpovedal nám aj jeden z účastníkov fotenia cosplay kalendáru: „Festival je malý, ale určite má potenciál na to, aby sa rozrástol do niečoho väčšieho. Na to, že je to piaty ročník si myslím, že čoraz viac budí záujem u ľudí.

Páčila sa mi kaviareň a páči sa mi retrozóna. Mám hrozne rád arkádovky, takže to je úplne super, že je ich tu veľké zastúpenie a aj prednáška, na ktorej som zatiaľ bol vyzerala zaujímavá.

Čo mi tu chýbalo? Viac typov prednášok a programu, kde si môže človek sadnúť a počúvať a niečo sa dozvedieť. Lokalita je celkom zaujímavá.“

Zdroje: Plagát Programu, allevents.in, trnavskyhlas.sk