Aj keď k vojenskému útoku Ruska došlo zo dňa na deň, v minulosti mu predchádzalo mnoho historických udalostí, či zásadných politických rozhodnutí.

Pri tvorbe článku sme oslovili na pomoc novinárku a knižnú recenzentku Alexandru Jurišovú, píšucu pre Denník SME, .týždeň či Glosoláliu. Pomohla nám zostaviť rebríček kníh a poskytla odborný náhľad, čo v konkrétnych knihách nájdeme a prečo sú pre čitateľa dôležité.

1. Všetci mocní Kremľa

Je dokonalá ukážka reportážnej literatúry, v ktorej autor Michail Zygar podáva komplexný obraz o moci Vladimíra Putina. Postupuje na princípe príčina-dôsledok a nezameriava sa len na samostatného Putina, ale venuje sa taktiež aj okoliu, ktoré ovplyvňovalo jeho rozhodnutia. V publikácií nájde čitateľ aj viacero káuz, ktoré sa za posledné roky udiali.

Kniha je nabitá informáciami, kvôli čomu môže dôjsť k nepochopeniu všetkých dôležitých súvislostí a vzťahov, dôsledkom čoho sa môže čitateľ ľahko stratiť. Všetkých mocných Kremľa odporúčame najmä ľuďom, ktorí sa chcú dozvedieť viac o súčasnej svetovej politickej situácii.

„467 strán o Putinovi, o jeho nástupe k moci od samého začiatku, o všetkých jeho pätolízačoch, nepriateľoch i priateľoch, o nenávisti k USA, o vojne na Ukrajine, o zradách a spojenectvách,“ vysvetľuje Alexandra Jurišová.

Táto kniha je perla medzi učebnicami o mechanizme ruskej moci. Publikácia sa dá kúpiť na Martinuse, Panta Rhei, ArtForum alebo prečítať ako E-kniha. Vydavateľom je Absynt.

Kniha približuje históriu Ruska pod vedením Putina od roku 2000 do roku 2015. Najpodstatnejšími prílohami sú novoobjavené dokumenty a unikátne rozhovory. Zdroj: Simona Škvareninová

2. Cesta do neslobody – Rusko, Európa, Amerika

Predstavuje mrazivú analýzu geopolitickej situácie 21. storočia odohrávajúcu sa pred našimi očami. Autorom je Timothy Snyder, ktorý sa zaoberá hlavne dejinami strednej a východnej Európy. Snyder píše, ako po skončení studenej vojny prišli Putinovi vhod fašistické myšlienky na ospravedlnenie oligarchov.

Cesta do neslobody je určená najmä pre ľudí, ktorí sa zaujímajú o spoločenské a politické dianie. Ale ak ste doteraz nečítali nič o súčasných dejinách „Putinovho“ Ruska, pravdepodobne vás zaujmú strany o ceste Putina k moci.

Snyder v diele odhaľuje skutočnú povahu hrozieb ako nárast populizmu, britské hlasovanie za vystúpenie z Európskej únie, či dôsledky zvolenia Donalda Trumpa pre demokraciu a vládu zákona.

Kniha sa dá zakúpiť na Martinuse či v Panta Rhei. Vydavateľom publikácie je Premedia.

Cesta do neslobody je kronikou autoritárstva nielen v Rusku, ale aj v Európe a Amerike. Snyder v nej pomenúva reálne hrozby týkajúce sa liberálnej demokracie. Zdroj: Simona Škvareninová

3. Donbas – Svadobný apartmán v hoteli Vojna

Mrazivá reportáž slovenského novinára Tomáša Forróa je svedectvom z miesta konfliktu, ktorý je bližšie ako sa zdá. Autor na východe Ukrajiny, na oboch frontoch, zachytil mnoho životných príbehov. Kľúčové sú postavy ako gruzínsky vojak Mamuka, separatista Juraj a civilistka Líza z Luhanska. Už pri tomto delení je vidieť snahu o nezaujatý pohľad, nakoľko sú zastúpené obe strany konfliktu.

Vojnový reportér sa v diele Donbas snaží pochopiť a opísať príčiny, priebeh a aktuálny stav konfliktu na území Donbasu, zahŕňajúcom Doneckú a Luhanskú oblasť na Ukrajine.

Forró odmietal byť súčasťou ruskej propagandy. Dokázal niečo, čo sa žiadnemu inému novinárovi na Slovensku doteraz nepodarilo – získal si dôveru ľudí na oboch stranách vojnového konfliktu na Ukrajine.

„Kniha Donbas je povinné čítanie pre všetkých, ktorí stále nechápu, čo sa dialo, deje a ešte len bude diať,“ dodáva Alexandra Jurišová. Zakúpiť sa dá na Martinuse, Panta Rhei, Alze alebo vypočuť ako audio kniha. Vydavateľom je N Press.

Kniha Donbas je výsledkom Forróových ciest na východ Ukrajiny a veľkého množstva rozhovorov s tamojšími bojovníkmi, aktivistami, politikmi a obyčajnými ľuďmi. Zdroj: Simona Škvareninová

4. Natašin tanec

Je jedna z najhrubších kníh o kultúrnej histórií Ruska, ktorá miestami vyvoláva falošný dojem pozitivity, keďže čítanie o umení a kultúre akéhokoľvek národa v sebe väčšinou nesie dávku pokoja.

Názov Natašin tanec pochádza zo scény Vojna a mier Tolstého, kde aristokratická mladá Nataša Rostovová cíti nutkanie tancovať kvôli sedliackej hudbe, ktorú počuje. Autor Orlando Figes si zvolil tento obraz ako metaforu, že ruský zmysel pre identitu je stelesnený v jeho kultúre ako v žiadnej inej.

Dielo ponúka zrozumiteľný a zasvätený výklad prepojenosti ruskej histórie, politiky, spoločnosti i geografie s kultúrou. Figes preplieta veľké diela svetového umenia s ruskou ľudovou výšivkou, ľudovými piesňami, maľovaním ikon a každodenným životom.

Kniha sa dá kúpiť na Martinuse, ArtForum, aj ako E-kniha. Vydavateľom publikácie je Premedia.

Očarujúce majstrovské dielo, ktoré skúma vznik jednej z najživších civilizácií na svete. Figes píše pútavo a príbeh ruských dejín opisuje prostredníctvom umeleckých diel a osudov ich autorov či autoriek. Zdroj: Simona Škvareninová

5. Rusko, Ukrajina a my

Ako už samotný názov knihy naznačuje, hlavným cieľom publikácie je priblížiť čitateľovi cez rozhovory tému, ktorá je viac než aktuálna a do značnej miery polarizuje názory v súčasnej spoločnosti. Otázky kladie Tomáš Gális, editor a komentátor Denníka N. Odpovede mu poskytuje riaditeľ Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Alexander Duleba.

V knižnom rozhovore Rusko, Ukrajina a my sa nachádzajú témy ako dejiny, migračné vlny, vznik a fungovanie štátov. Nie som fanúšičkou rozhovorov, ale Duleba je Duleba. Navyše Tomáš Gális sa skvelo pýta, a to nielen na Rusko a Ukrajinu, ale aj na iné postsovietske štáty,“ vysvetľuje Jurišová.

Duleba sa týmto témam venuje dlho a systematicky, dobre pozná Ukrajinu a Rusko a čerpá informácie z relevantných zdrojov. Kniha sa dá zakúpiť na Martinuse, Panta Rhei, aj ako E-kniha. Vydavateľom je Premedia.

Kniha čitateľa donúti zamyslieť sa nad vývojom Ukrajiny, ruskou zahraničnou politikou, a v neposlednom rade aj nad úlohou našej spoločnosti v geopolitickom priestore strednej Európy. Zdroj: Facebook/Premedia

6. Musíme si pohovoriť o Putinovi

Kniha Marka Galeottiho je často označovaná za politický šlabikár pre tých, ktorí sa chcú dozvedieť viac o motívoch najmocnejšieho muža Ruska. Hneď na začiatku sa v spoločnom dialógu s autorom Galeottim dozvedáme prečo treba o tomto nebezpečnom vládcovi vôbec hovoriť. Potom vás už len nechá premýšľať nad jeho silou a nad tým, či je skutočne taký mocný, ako sa javí.

Autor poukazuje, že je dôležité pýtať sa viac na to ako, než prečo a v čom konkrétne sa Západ a zvyšok sveta v Putinovi mýlil. U nás sa kniha Musíme si pohovoriť o Putinovi dostala do distribúcie v roku 2019 vďaka prekladu Petra Tkačenka. Vydavateľom je Ikar.

Galeotti odhaľuje muža skrytého za mýtmi, demaskuje najzásadnejšie omyly o Putinovi a vysvetľuje, ako môžeme dešifrovať jeho motiváciu a ďalšie kroky. Takisto sa pri vykresľovaní Putinových prvých rokov v KGB opiera o nové ruské zdroje a nikdy nezverejnené svedectvá.

Kniha sa dá kúpiť na Panta Rhei, Megaknihy, ale aj ako E-kniha na Martinuse.

Galeotti sa pri vykresľovaní Putinových prvých rokov v KGB opiera o nové ruské zdroje a nezverejnené svedectvá. Zdroj: Simona Škvareninová