Nespájajú sa iba s Veľkou nocou. Tieto „veľkonočné vajíčka“ sa od nepamäti vyskytujú nielen vo filmoch a reklamách, ale aj v digitálnych hrách.

Od prvého objaveného easter eggu v hre Adventure vydanej v roku 1979 sa stali základom herného priemyslu. Vo videohrách sa vyskytujú už takmer 40 rokov a odvtedy sa vďaka nim vytvorila veľká komunita, ktorá tieto herné tajomstvá systematicky objavuje a vedie o nich mnohé diskusie.

Čo je vlastne easter egg? Vo všeobecnosti ide o skrytú funkciu alebo prekvapenie. Zvyčajne sa odomyká pomocou určitých techník na dokončenie úlohy v hre, zadaním špecifických kombinácií tlačidiel, získaním prístupu k tajným oblastiam hry či herným súborom.

Easter eggmi môžu byť rôzne vtipy, narážky, odkazy na filmy, knihy či na iné produkty tej istej spoločnosti, ktoré tvorcovia, respektíve vývojári do hier ukryli. Všetky easter eggy musí vydavateľ vopred schváliť, inak môže nastať stiahnutie hry z trhu.

V hre GTA V môžeme nájsť približne 30 easter eggov, zatiaľ čo Vice City ich obsahuje približne iba 10. Zdroj: Makeagif.com/Slonzbutami

Nájdeme ich v rôznych hrách. Najplodnejšou na easter eggy je zrejme séria Grand Theft Auto, známa aj ako GTA. Vyskytuje sa ich tu viac ako 115. Najznámejšie sa nachádzajú v GTA: Vice City, GTA: San Andreas, GTA III, GTA V či v GTA Online.

Hoci v novembri vyšla remasterovaná verzia pod názvom Grand Theft Auto: The Trilogy – Definitive Edition, vydanie šiesteho pokračovania je naplánované predbežne až na rok 2023. Avšak táto hra tento rok oslavuje 25 výročie svojho vzniku.

Prvý diel uzrel svetlo sveta v roku 1997. Odvtedy bolo vydaných 13 častí. Ide o akčnú adventúru, ktorá simuluje život gangstera. Vydáva ju firma Rockstar Games. Azda každý, kto niekedy hral GTA, pozná alebo počul o easter eggoch, ktoré skrýva a vie tiež, kde ich hľadať.

1. Čokoládové veľkonočné vajíčko

Nájdeme ho v sérií Vice City. Tento easter egg sa nachádza v severozápadnej časti mapy v blízkosti Vice City News. Stačí sa vydať na vrchol budovy k helipadu a prebehnúť prvým oknom. Vo vnútri sa nachádza tento najdoslovnejší easter egg, a to čokoládové vajíčko s nápisom „Veselá Veľká noc“.

Rovnako ako v pôvodnom vydaní hry ho vývojári umiestnili aj do remasterovanej verzie GTA: The Trilogy – Definitive Edition. Zostáva len uvažovať nad tým, či ide o najlenivejší alebo najkreatívnejší easter egg, aký mohli do hry umiesniť.

2. Fakty o Gant Bridge

Tento easter egg sa vyskytuje v GTA: San Andreas. Gantov most bol vytvorený podľa vzoru mosta Golden Gate v San Franciscu. Konkrétne ide o tabuľu, ktorá obsahuje fakty o Gantovom moste. Zaujímavý je však text ktorým disponuje – dĺžka – 159,7 m, výška – 60,3 m nad morom, 15 000 polygónov, 600 m vzdialenosť vykreslenia, 11 textúr a zaberá neuveriteľných 1,27 MB miesta na disku.

Avšak v remasterovanej verzií vývojári fakty o moste aktualizovali, aby zodpovedali skutočnosti. Most pozostáva z 34 815 polygónov, 40 textúr a zaberá 38,9 MB miesta na disku. Nechýba ani vtipné doplnenie vývojárov, že počas jeho stavby sa narodili 3 deti.

3. Tabuľa „Tu nie sú žiadne easter eggy. Choď preč.“

Tento easter egg súvisí s tým predchádzajúcim. Avšak nanešťastie niektoré z nich môžu skôr pôsobiť tak, že spoločnosť Rockstar sa hráčom posmieva za to, že ich hľadajú. Ako dobrý príklad môžeme uviesť práve tento.

V San Andreas môžeme nájsť tabuľu s nápisom „There are no Easter Eggs up here. Go away.“ Na objavenie tohto easter eggu je potrebné získať jetpack. Následne stačí vyletieť na vrchol Gant Bridge, kde vás už toto „vajíčko“ bude čakať.

Printscreen GTA: San Andreas
V pôvodnej verzií GTA: San Andreas bolo od základu viac ako 80 cheatov. Vďaka správnym kombináciam umožňovali pridávať a upravovať autá, počasie či zmeniť vlastnosti postavy alebo civilistov. Zdroj: Printscreen GTA: San Andreas

4. Pamätník opozície

Ďalším z easter eggov nachádzajúcich sa v San Andreas je pamätný cintorín známy tiež ako Opposition Memorial. Na prvý pohľad vyzerá ako cintorín vojnových obetí, no pri pozornom skúmaní je vidno na každom náhrobku nápis RIP Opposition 1997-2004.

Tieto dátumy sa vzťahujú na vydanie GTA v roku 1997 a San Andreas v roku 2004. Nápis má symbolizovať to, že San Andreas zničil konkurenciu, ktorú tvoria hry ako Driver alebo True Crime. Rockstar tým dal najavo, že sa postaral o svojich konkurentov nakoľko žiadny sa nevyrovnal úspechu GTA.

Zdroj: Printscreen GTA: Definitive Edition
GTA: San Andreas obsahuje množstvo experimentálnych herných prvkov vrátane hrozby obezity postavy. Zdroj: Printscreen GTA: Definitive Edition

5. Tabuľa „Nemali ste sa sem dostať, viete o tom“

Nápis sa nachádza v hre GTA III v časti mapy, kde sa bežnými prostriedkami nedá dostať. V tom sa skrýva ten vtip. Zaujímavé je však to, že rovnaké miesto má rozdielne nápisy vo vydaniach pre PSP a PS2.

Text „Hello again!“ s doplňujúcou kresbou nájdeme vo verzií pre PSP. Vydanie pre PS2 má odlišný text, obsahujúci „You just can’t get enough of this alley, can you?“ s rovnakou kresbou ako je v PSP verzií.

6. Skryté mená vývojárov a zamestnancov Rockstar

Tento easter egg sa nachádza tiež v GTA III. Referencie s menami tvorcov a zamestnancov Rockstar sú ukryté neďaleko mesta duchov, v najsevernejšej oblasti Upstate Liberty. Napriek tomu že tieto mestá v hre neexistujú, budú vidno v minimape.

Celkovo ide o 7 miest . Garystown – Gary McAdam, 3D umelec. Chris’s Town – Chris Rothwell, dizajnér. Adamton – Adam Cochrane alebo Adam Fowler, 3D umelec a technický riaditeľ. Woodcunty – Alisdair Wood, 3D umelec. Aaronsville – Aaron Garbut, umelecký riaditeľ. Les County – Leslie Benzies, producent. Obbeburgh – Obbe Vermeij, technický riaditeľ.

7. Bigfoot

Dohady o výskyte postavy Bigfoota v hre vedú hráči od dielu GTA: San Andreas vydanej v roku 2004. Nájdeme ho v GTA V a cieľom tohto easter eggu je vyvrátenie dlhodobého mýtu týkajúceho sa spomínaných dohadov. Zároveň predznamenáva misiu The Last One.

Nachádza sa v misii Predátor, kde používa postava Michael-a ostreľovaciu pušku vybavenú termálnym ďalekohľadom. Keď hráč zazoomuje vpravo dole, uvidí postavu Bigfoota, ktorý po niekoľkých sekundách zmizne.

8. Logo Rockstar Games

Vyskytuje sa vo všetkých hrách od dielu GTA III. Vydavateľ Rockstar umiestnil svoje logo v hre ako easter egg. Môžeme ho nájsť na billboardoch, predmetoch či odevoch. V GTA III ho nájdeme napríklad na trupe či chvoste vrtuľníkov alebo na hviezdnom súhvezdí na oblohe.

V remasterovanej verzií Vice City nájdeme bazén v tvare loga spoločnosti. Avšak tu sme sa stretli s chybou, ktorú už opravili, no reakcie hráčov nenechali na seba dlho čakať. Problém bol v zobrazenej verzii na minimape, ktorá sa odlišovala od fyzickej verzie bazéna.

Pridaním ďalšieho bodu skôr pripomína Davidovu hviezdu než vlastné logo štúdia.