Tak jednoduché, môj drahý Watson! Už nedočkavo odratúvame posledné hodiny do premiéry štvrtej série, na ktorú sme čakali neuveriteľné tri roky. Aj napriek navnadeniu z minuloročného vianočného viktoriánskeho špeciálu, ktorý nám však dal viac otázok ako odpovedí. Prežil Moriarty? Je to len vírus v  Sherlockovej hlave alebo je to všetko pripravené Mycroftom, aby sa mohol jeho brat vrátiť do Británie?

Moffat s Gatison nám od júlového Comic-Con-u prinášajú rôzne informácie, ktoré nás nechávajú v riadnom napätí a prinášajú nové nezodpovedané otázky. Kto je Sherriford? Čo má spoločné Thatcher s Mycroftom? A čo vytiahne Smith na Mary?

Všimli ste si však ukryté detaily v promo plagátoch? Nie!? Pretože tvorcovia do nich ukryli viacero nenápadných detailov, ktoré odkazujú nielen na možné spoilery, ale aj na iné televízne seriály. Sherlockovským deduktívnym spôsobom rozanalyzujeme filmové postery, pretože hra sa začína!

did_you_spot_the_hidden_clues_about_tom_hiddleston__moriarty_and_doctor_who_in_the_new_sherlock_picture_

Návrat Napoleona zločinu? (1;3)

Bez Moriartyho by nebol Sherlock tým, čím je. Tak isto si nevieme predstaviť Baker street 221B bez husieľ. Všimli ste si názov hudobného podkladu? Miss me? Nepočuli ste to už niekedy? Je to odkaz na posledné sekundy tretej série, ktoré viacerým vyrazili dych a nechápavo sledovali niekoľko minút záverečné titulky. Žeby Sherlock na jeho počesť zložil skladbu?

Žeby Sherlock na jeho počesť zložil skladbu?
Žeby Sherlock na jeho počesť zložil skladbu?

Pamätáte si na scénu, kedy Jim Moriarty čakal na Holmesa v jeho byte a popíjal čaj? Presne táto čínska čajová šálka s kráľovskou korunou odkazuje na nášho milovaného nepriateľa.

Nie sú obyčajní ľudia nudní?
Nie sú obyčajní ľudia nudní?
giphy-2
Nie je vám tá šálka známa?

Tretí Holmes? Kto to je? Zahrá si ho Tom Hiddleston? (2)

„Nezabudni, čo sa stalo tomu tretiemu.“ Mycroftove slová si pamätá každý. Odkazujú na tretieho brata Holmesovcov, ktorý je záhadou ako Columbova žena. Sir Arthur Conan Doyle najskôr pomenoval Holmesa Sherrinford, až neskôr ho zmenil na Sherlocka. V ďalších poviedkach ho použil ako meno pre brata.

Okrem toho je tam skrytý odkaz na britského herca cez plávajúcu koženú knižku – Henrich V. od Williama Shakespeara. Herec známy z Marveloviek si zahral kráľa Henricha V. v televíznom spracovaní hry v sérií Hollow Crown od BBC. Benedict Cumberbach si zas zahral Richarda III. v druhom pokračovaní Hollow Crown. Navyše v  Henrichovi V. sa nachádza aj obľúbená Sherlockova pasáž:

„Ste ako chrty na dostihoch,

ktoré čakajú na štart.  Lov/ Hra sa začína.

Vpred! Nech sa vás šťastie drží.

Za kráľa, za vlasť, za sv. Juraja.“

Za kráľa, za vlasť, za sv. Juraja
Za kráľa, za vlasť, za sv. Juraja

Gatiss (Mycroft) zavesil spoločnú fotku spolu s Amandou Abbington (Mary) a  Tomom Hiddlestonom na Twitter s popisom #blud – čo v slangu znamená brat. Ďalšie tajomstvo, či prekvapenie tvorcov? Niekoľko tisíc fanúšičiek by sa tomu potešilo, no možno je to len dokonalé vodenie za nos.

tumblr_oauupzgw6p1udt2yuo1_1280
Bude Hiddleston ďalším Holmes?

Záchytné body na poslednú epizódu? (4,6)

Nožík zapichnutý skrz nezodpovedané listy umiestnené na krbe a plávajúca perzská topánka, v špičke ktorej si uchovával tabak do svojej fajky. (Presne tento zvyk využili tvorcovia aj v minuloročnom vianočnom špeciáli). Je to odkaz na jeho zvyky z Doylových poviedok. Oba boli popísané doktorom Watsonom v poviedke Dobrodružstvo Musgraveského rituálu.

Dobrodružstvo Musgravského rituálu, starobylá rodinná hádanka, ktorá vedie ku zakopanému pokladu, patrí medzi Gattisove najobľúbenejšie príbehy o slávnom detektívovi.

124173
Perzská topánka bola použitá aj vo vianočnej časti
124169
Odkazy na Sherlockove zvyky v tradičných poviedkach

Doctor Who a Sherlock? (5)

Autorom knihy je Lavina Smith, známa ako teta Sarah Jane Smith, obľúbenkyňa Doktora, ktorú vychovala po smrti rodičov. Takúto poctu a návnadu na ďalší kultový seriál vzdali scenárista Mark Gatiss a jeho spolupracovník a spoluautor nových sérií Steven Moffat.

Tajomná kniha s autorkou odkazajúca na Dr. Who
Tajomná kniha s autorkou odkazajúca na Dr. Who

 

Na poslednom zverejnenom plagáte je zas vidieť jednotlivé postavy, ktoré na seba hľadia. Sherlock hladí priamo. John Watson drží v rukách dcéru Rosamund. Z jeho tváre by sa dalo vyčítať, že zo svojej novej funkcie otca nie je najšťastnejší. Jeho žena Mary stojí priamo za ním a namiesto toho, aby milujúco pozerala na dcéru, vražedným pohľadom prebodáva Molly Hooper. Mycroft Holmes pozorným okom sleduje svojho brata. Pani Hudson zaujato sleduje Johna s dcérou, inšpektor Lestrade sa popri tom tvári ako piate koleso na voze. Oproti promo plagátu k tretej sérii je cítiť napätie a vypätú atmosféru medzi jednotlivými postavami.

126015-1
Napätie je zjavné.

 

Od novej dlhoočakávanej série môžeme očakávať oveľa viac vyhrotenejšie konflikty, odhaľovanie temných tajomstiev a zobrazovanie postáv v tých najtemnejších polohách. Už len z mála informácií a fotografií, ktoré nám poskytli tvorcovia, sa máme na čo tešiť.  

Autor: Kristína Doktorová

Zdroj.Foto: James Gil, Paul Jones, Mark Gattis (Twitter), HARTSWOOD FILMS