Na tohtoročný FREJM: Študentský festival filmu & videa prijali pozvanie herec zo seriálu Game of Thrones aj celebritný novinár, ktorý viedol rozhovory s Cameron Diaz či Hugh Jackmanom.

Po dvoch rokoch sa FREJM vracia do Kina OKO. V utorok 3. mája si publikum užije diskusie so zaujímavými hosťami a premietanie súťažných filmov študentov.

Obnovený festival organizujú študenti a pedagógovia Fakulty masmediálnej komunikácie (FMK) Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave už od roku 2018. Hosťami minulých ročníkov FREJM-u boli osobnosti ako režisér Peter Bebjak, herec Dávid Harlt či producentka Zuzana Mistríková. Ani program tohto ročníka nebude zaostávať.  

Pršo bude diskutovať s Tormovou

Dopoludnia sa v diskusii, ktorú bude moderovať doktorand FMK Branislav Oprala, stretnú Kristína Tormová a Boris Pršo. Kristína pôsobí ako herečka, dramaturgička a moderátorka, ktorá sa zároveň venuje písaniu kníh a vlastnému podnikaniu. Boris je úspešný celebritný novinár so skúsenosťami, ktoré nazbieral ako dramaturg a režisér pri televíznych projektoch ako napríklad Tvoja tvár znie povedome.

V rokoch 2020 a 2021 prebiehal festival FREJM iba online. Zdroj: frejm.sk

Druhú diskusiu povedie pedagóg a režisér Laco Halama, ktorý v roku 2018 nakrútil film Dubček. Bude sa rozprávať s Vladimírom Furdíkom, ktorého mnohí poznajú ako Nočného kráľa zo seriálového megahitu Game of Thrones.

Okrem toho je kaskadér, herec a choreograf bojových scén, ktorý spolupracoval s veľkými hollywoodskymi produkciami. Pracoval na filmoch ako Promaetheus, Thor, Sherlock Holmes alebo Princ z Perzie. Pri seriáli Zaklínača pracoval na bojových choreografiách s mečom s Henrym Cavillom.

Pre filmových nadšencov je navyše pripravený špeciálny event týždeň pred oficiálnym konaním FREJM-u. 26. apríla porozpráva režisér Ivan Ostrochovský o ceste nezávislého producenta k úspechu. Do širšieho povedomia divákov sa dostal najmä vďaka svojmu filmu Služobníci, ktorí má aktuálne 12 nominácii na ocenenie Slnko v sieti.

Prihláste svoj film alebo hru

Podstatnou súčasťou festivalu je premietanie najlepších súťažných filmov študentov, ktorí sú rozdelený do dvoch kategórií. V prvej si svoje diela porovnajú prváci a druháci, v druhej študenti tretieho, štvrtého a piateho ročníka FMK. Príspevky môžu tvorcovia prihlasovať do 25. apríla 2022. Súťažné filmy hodnotia pedagógovia FMK venujúci sa audiovízii a dvaja odborníci v tejto oblasti, ktorí nepôsobia na univerzite.

Okrem toho sa tohtoročný program FREJM-u po prvýkrát rozširuje o súťaž digitálnych hier. Študenti môžu prihlasovať hry, ktoré vytvárali na game jamoch či mimo nich, individuálne alebo v spolupráci. Ohodnotia ich pedagógovia FMK z odboru Teórie digitálnych hier (TEDI) a externí odborníci. Ocenené hry budú prezentované krátkymi úryvkami z gameplay alebo trailerom.

TOP 5 z minulých ročníkov

Súťažné filmy hodnotia pedagógovia FMK venujúci sa audiovízii a dvaja odborníci v tejto oblasti, ktorí nepôsobia na univerzite. Navnaďte sa na festival a pozrite si to najlepšie z predošlých ročníkov.

Rodi

Tomáš Bednárik – 2020/2021 (starší študenti)

Rodi je Sýrčan, ktorý sa presťahoval na Slovensko a otvorene približuje situáciu vo svojej rodnej krajine. Aj v roku 2021 je stále veľa ľudí, ktorí netušia, čo sa deje za hranicami ich štátu. Tento fakt inšpiroval Tomáša k tvorbe dokumentu, v ktorom sa snaží dokázať, že stereotypné škatuľkovanie ľudí podľa národnosti, vierovyznania či farby pleti nemá v slobodnom svete miesto.

Stromy

Marek Ciesarík – 2019 (starší študenti)

Film, ktorý vyhral pred troma rokmi sa venuje stále aktuálnej téme. Predstavuje krátky príbeh o tom, ako nám mizne les priamo pred očami. Celým priebehom krátkej snímky nás sprevádza iba jediná postava, ktorá sa snaŽí prežiť v prostredí lesa. Mladý režisér Marek sa snažil priblížiť smutnú pravdu, že príroda trpí ľudskou nenásytnosťou a materializmom.

Hana

Ján Ďuris – 2019 (mladší študenti)

Kto je vo vojne na dobrej a kto na zlej strane? Mrazivo aktuálnu problematiku priniesol vo svojom krátkom filme študent Ján. V prostredí zasneženej krajiny v roku 2024, kde sa práve skončila vojna, sa odohrá príbeh, ktorý žiadného diváka nenechá bez zamyslenia sa.

Valis

Adrián Adamec – 2018 (starší študenti)

Milovníci žánru sfi-fi si krátky film Valis pravdepodobne obľúbia. Napriek všetkým opatreniam zameraným na umelú inteligenciu sa ľudstvu podarí vytvoriť softvér, ktorý získa vlastné vedomie a unikne z virtuálnej väznice. V ten deň sa svet navždy zmení a nikto nemôže predpovedať, čo bude nasledovať.

Lost: Cesta z lesa

Ján Ďuris – 2018 (mladší študenti)

Ak sa pri pozeraní filmu radi bojíte, snímka vám v piatich minútach ponúkne dávku ozajsného napätia. Mladý režisér sa odvážil vyskúšať hororový žáner a divákov držať v neistote až do konca. Z partie kamarátov v lesnej chate zmizne jeden člen. Keď po ňom ostatní začnú pátrať, nájdu niečo čo naechceli. Utiecť nie je kam.

Organizátori FREJM-u predpokladajú mnoho kvalitných študentských filmov aj v tomto ročníku. Pozrieť sa na ich premietanie a vypočuť si zaujímavé diskusie môže ktokoľvek, festival je otvorený zdarma pre širokú verejnosť. Ďalšie aktuálne informácie o nájdete v evente na facebooku, na oficiálnom webe festivalu a na Instagrame.