Pozriem sa na svoje náramkové hodinky. Ukazujú 15:00, dátum 13.4.2018. Vchádzame do Jamy a ocitneme sa v známych priestoroch bývalej základnej školy. Na ruky nám priliepajú strieborné pásky a my sa rozhliadame po množstve atrakcií, ktoré obohatili chodby. To všetko znamená jediné – Unicon 2018 sa môže začať!

No dobre, nepredbiehajme. Pre tých, ktorí nevedia, Unicon je herný festival, ktorý každoročne organizujú zamestnanci a študenti FMK. V apríli premenili priestory bývalej základnej školy v Jame na miesto plné hier, hráčov, hier, fantasy nadšencov a ešte raz hier. Unicon otvoril svoje brány v piatok a svojim návštevníkom priniesol nabitý program až do nedeľného večera. Samozrejme, redakcia Atteliéru nemohla na tejto hernej udalosti chýbať a dni naplnené hrami sme si vychutnali do poslednej bodky.

Turnaj moderoval Andrej Bičan, ktorý je všetkým hráčom známy ešte z čias televíznej šou Maxihra.

Prvý turnaj a prezentácia herných reklám

Herný festival sa odštartoval v piatok poobede. Na programe bol hneď prvý turnaj v mobilnej hre Clash Royale. Na pódiu sa predstavili vždy dvaja hráči, ktorí si sadli do bielych kresiel a ich vzájomný súboj sa premietal na veľkej obrazovke. A áno, aby som nezabudol. Celý turnaj moderoval Andrej Bičan, ktorý je všetkým hráčom známy ešte z čias televíznej šou Maxihra. Sám si dokonca sadol do „horúceho kresla“ a stretol sa v súboji s hráčkou Maťou, ktorá ho ale nekompromisne porazila. Mimochodom, podobným spôsobom vyradila aj ďalších súperov a obsadila prvé miesto.

Po vypätom turnaji prišla na rad prvá prednáška. O ôsmej vystúpil na pódium filmový kritik Peter Konečný, ktorý si pripravil prehliadku najlepších herných a technologických reklám. Z rukáva na nás vysypal kvantum informácií a pozrel sa na celý herný priemysel z marketingového hľadiska. Z konferencie odchádzame až za tmy.

Nielen sa hrať, ale aj vzdelávať…

V sobotu prichádza ďalší deň festivalu nabitý programom. Okrem všetkých atrakcií sa konali prednášky a diskusie. Zaujala nás hneď prvá. Na pódiu v telocvični vidíme sedieť štyroch pánov. Diskusiu vedie Michal Kabát a medzi pozvanými sa objavil aj známy youtuber a gejmer Lukáš Frlajs. Diváci si neskôr mohli vychutnať aj ďalšie prednášky: Príprava na kariéru v hernom biznise, Úskalia hernej žurnalistiky a večer dostala priestor prednáška Battle Royale v hrách a vo filmoch. V nedeľu sa k nám organizátori prihovorili diskusiou „Aké je to byť rodičom youtubera“.

Virtualizér je svetová špička vo virtuálnej realite, vďaka ktorej môžeme vidieť, počuť a dokonca sa aj pohybovať vo virtuálnom svete.

Virtuálna realita za 15 000 eur

Každému, kto sa zaujíma o herný priemysel, musí byť jasné, že virtuálna realita je budúcnosť hrania. Rozhodne si to uvedomovali aj organizátori Uniconu, lebo práve táto časť bola tou najdôležitejšou na celom festivale. Áno, ako fanúšikovia hry FIFA sme si to síce zo začiatku namierili rovno do časti s Xboxami, kde sme odohrali pár napätých zápasov, ale hneď potom patrili naše oči už len virtuálnej realite. Tej tam totiž bolo naozaj požehnane. Mohli ste zasadnúť do formuly RedBull a vyskúšať si napäté závodné preteky, alebo sa ponoriť do sveta hier s rozšírenou realitou od SONY. Veľkým lákadlom bola určite aj hra Beat Saber, v ktorej ste do rúk dostali dva svetelné meče a za sprievodu hudby nimi sekali všetko, čo vám prišlo do cesty. Vyzeralo to skvelo, ale my sme si to namierili k jednej z najväčších (ak nie úplne najväčšej) lákadiel celého Uniconu. K virtuálnej realite menom Virtualizér.

Virtualizér prišli na Unicon predviesť chalani z Heroes Laser Arena v Trnave. Aby toho nebolo málo, zobrali so sebou rovno dva kusy. S otvorenými ústami som sa na nich pozeral a premýšľal, či som ešte stále v roku 2018 a na Slovensku. Na chodbe stála špeciálna konštrukcia, v ktorej bol uchytený chalan s VR okuliarmi na očiach a dvoma pohybovými ovládačmi na rukách. Vďaka konštrukcií dokázal chodiť po klzkom povrchu tak, ako v realite a pritom stále stál na mieste. Na obrazovke pred nám sa mu premietala nejaká strieľačka. Je mi jasné, že toto musím vyskúšať!

Rozprávam sa zatiaľ s mužom, ktorý obsluhuje oba Virtualizére. Ide vraj o svetovú špičku vo virtuálnej realite, vďaka ktorej môžeme vidieť, počuť a dokonca sa aj pohybovať vo virtuálnom svete. Na otázku, koľko taký stroj stojí, mi skromne odpovedá: „15 tisíc eur“. Hovorím si, že to asi nebude tak skoro súčasťou mojej obývačky.

„Čarodejníčka“ servírujúca nápoje mi podáva pohárik, z ktorého vychádza para a ja sa už naozaj cítim ako vo fantasy hre.

Netrvá dlho a dostávam sa na rad aj ja. Zapoja ma do celého prístroja, cítim sa tak trochu ako v plienke. Na oči mi nasadia špeciálne okuliare, uši zakryjú slúchadlami a do rúk mi vložia dva ovládače. Všetky moje pohyby budú snímať dve kamery umiestnené na dvoch rôznych stranách. Odrazu sa ocitnem v budove uprostred púšte a v rukách sa mi zjavia dve zbrane. Boj môže začať! Ani neviem ako a skladajú mi z hlavy okuliare, vraj už stačilo. Škoda, vedel by som tu stráviť pokojne aj celý deň.

Druhé poschodie ponúka oddych od obrazoviek

Z virtuálnej reality sme sa presunuli na prvé poschodie, kde nachádzame skutočnú realitu. Na stoloch vidíme poukladané rôzne zbrane, štíty a meče. LARP – live action role-playing game. Že netušíte, čo to je? Ani my dvaja, preto sme sa zapojili do rozhovoru s chlapcami, ktorí majú na starosti tento stánok. Dozvedáme sa, že LARP je oddychová záležitosť, pri ktorej sa hráči vydávajú za reálne postavy z hier, hrajú medzi sebou „divadielko“ a bojujú so zbraňami, ktoré sú vyrobené z mäkkých materiálov. Hneď ma to zaujalo a pripomenulo mi to detstvo, keď som sa mlátil s kamarátmi s papekmi. Výrobca týchto zbraní hovorí, že to berie ako šport. „Je to taká zábavka z detstva, z ktorej sa teraz stalo moje hobby.“

Od chalanov z LARPu prichádzame zničení rovno k stánku, ktorý ponúka občerstvenie na zahnanie smädu. Samozrejme, sme na Unicone, takže nemôžeme čakať minerálku alebo kofolu. Na výber máme z dvoch farebných nápojov – mana potion a health potion. Hovorím si, že kúzelnú energiu zatiaľ nepotrebujem a červený health potion vyzerá chutne. Vypýtam si teda ten. Za chvíľu mi „čarodejníčka“ servírujúca nápoje podáva pohárik, z ktorého vychádza para a ja sa už naozaj cítim ako vo fantasy hre. Na otázku, čo mi to tam prisypala, že sa z toho parí, mi odpovedá jednoducho: „To je mágia.“

S nápojmi v ruke odchádzame do veľkej miestnosti, kde vidíme niekoľko ľudí. Konečne žiadne počítače alebo konzoly. Aj na tomto ročníku si našiel nadšencov svet stolových hier. Prechádzame sa pomedzi stoly a vidíme niekoľko desiatok hier, ktoré nám nič nevravia. Pri niekoľkých stoloch vidíme, ako hráči po sebe kričia a hádajú sa medzi sebou. Nikdy som nevidel takto nadšene hrať stolové hry. Sami si vyberáme jednu z nich. Po niekoľkých minútach hrania však odchádzame a presúvame sa za ďalšími atrakciami, ktorých bolo na festivale veľmi veľa.

Prechádzame po chodbe s programom v ruke a mierime do Retro herne, ktorá sa nachádza v malej telocvični. Ten šum starých televízorov a starých monitorov nebolo len počuť, ale aj cítiť. Opantala ma nostalgia a vrátil som sa do čias, keď som aj ja vlastnil podobný počítač a brázdil som cesty so známym inštalatérom. Super Mario je len jedna z množstva hier, ktorú sme sa v tejto zóne mohli zahrať. Keď vidím všetky tie konzoly, čudujem sa, že ešte vôbec fungujú. Na moje prekvapenie sa v tejto zóne nachádzajú aj mladí chlapci vo veku cca 10 rokov.

Nedeľa

Na záver celého festivalu, v nedeľu, prišli na rad aj „unicoiny“, ktoré návštevníci zbierali počas celého víkendu. Za získané unicony, si mohli neskôr fanúšikovia festivalu vydražiť super ceny. Dražba prebiehala na klasickom princípe. Kto ponúkne viac, berie. Dražili sa napríklad Playstation 1, hra Mafia 3, ale aj torta. Pri dražbe za návštevníci zabavili a festival bol výborne ukončený.

Na záver sme sa prihovorili aj jednej z organizátoriek Magde Švecovej. “Mňa osobne prekvapil veľmi úspech turnaja Just Dance, no do budúceho ročníka musíme určite vrátiť turnaj v CS-GO.” Okrem toho spomenula, že účasť oproti minulým rokom bola nižšia, aj keď do propagácie vložili viac úsilia a prostriedkov. “Pre budúci rok je naša výzva, prilákať viac divákov.”  Nakoniec spomenula, že podstatné je, že sa tento rok vôbec uskutočnil a už sa teší na budúci ročník, pretože Unicon otvára dvere do herného priemyslu a určite to má zmysel tvoriť.

Unicon sa niesol v príjemnom duchu a mali sme z neho dobrý pocit. Ako aj organizátori, aj my sa už tešíme na budúci ročník dúfajúc, že zažijeme aspoň rovnako veľa zážitkov ako tento rok.

Autor: Dávid Baránek, Martin Turčin

Foto: Dominik Mičuda