Často prehliadané upratovačky sa musia vo svojej práci postarať o niekedy až bizarný neporiadok po študentoch. Na akademickej pôde im okrem upratovacích návykov veľakrát chýba aj slušný pozdrav okoloidúcich.

Bol to prvý deň, čo sa študent z Ukrajiny ubytoval na vysokoškolskom internáte na námestí J. Herdu. Príchod patrične oslávil so svojimi priateľmi dúškami alkoholu. Oslava však nabrala prudký spád. „Ogrcal všetko,“ hovorí upratovačka Hanka, ktorá spúšť po Ukrajincovi nakoniec umývala.

Pred vedúcou sa však Hanka študenta zastala: „Nechajte ho tu, je to jeho prvý deň a oslavovali. Tak sa trošku kopol a pripil sa.“ Odhliadnuc od nepríjemného zážitku, upratovačky hovoria o chlapcovi z internátu iba v dobrom. Dokonca keď si niečo navarí v kuchynke, neraz ich ponúkne, či nechcú okoštovať.

Ohnivá šou či Pandorina chladnička

Naopak, upratovačky majú ťažšie srdce na niektorých študentov z Erasmu. Problémy mali hlavne v kuchynke, keď pod ich rukami zhorel nejeden spotrebič. Horí mikrovlnka a oni si to natáčajú, nie aby to vypli z elektriny a začali hasiť,“ upratovačka Hanka nechápe reakcie študentov.

Upratovačka Jarka rozpráva o ďalšej nezvyčajnej príhode, keď v chladničke objavili plesnivé kura zelenej farby. „Vyložili sme to kura von a povedala som, že ja tam nenechám ten smrad v tej kuchyni. Tak sme ho vyhodili,“ ukončí príbeh o pokazenom kurčati.

Skoro ma naplo, až také zlé to bolo.

S najväčším neporiadkom sa upratovačky pravidelne stretávajú na internátnych izbách, keď študenti odídu na prázdniny. „Keď odchádzajú zoberú si, čo je ich a všetko ostatné, čo nepotrebujú nechajú na izbe,“ vysvetľuje upratovačka Hanka. Na zaprášených poličkách tak na nich čakajú kolekcie prázdnych obalov či drobné suveníry v podobe papierikov a igelitiek.

Tam radšej nechoďte, pán profesor

Upratovačka Oľga z Jamy sa nám zverila so svojou najnechutnejšou skúsenosťou. Narazila na záchod plný pomaly až po záchodovú dosku: „Skoro ma naplo, až také zle to bolo.“ Všimla si aj jedného profesora, ako sa chystá na rovnaké WC. Rozhodla sa ho preto rýchlo upozorniť nech tam nevstupuje: „Čudoval sa aj on sám, že akože vážne?“

Upratovačky v Jame pracujú počas pracovných dní od 06.00 do 14.00. Zdroj: Barbora Kolejáková

Neporiadok v učebniach sa často pohybuje na úrovni žiaka základnej školy. „Urobia si tam leháro, jedia, trúsia oriešky a potom obaly, fľaše či plechovky hodia okolo. Koľkokrát v koši pomaly nič nie je a všetko je pohádzané po zemi,“ posťažovala sa Oľga.

Neopomenula ani študentskú klasiku: Pod operadlami na stoličke je to samá žuvačka. Kebyže som to mala odstraňovať, tak dovidenia.“ Sama ako milovníčka žuvačiek si dáva pozor, aby ich do koša vyhadzovala zabalené v papieriku, nech sa neprilepia na odpadové vrece.

Dobré ráno, stará mama!

Čo mi vadí a irituje ma je, ak sa študenti nezdravia,“ začne upratovačka Hanka. Spomína na študentov z Erasmu, ktorí sa po príchode ako prvé naučili pozdraviť. „Poobede mi z kuchynky stále kričali dobré ráno. Tak som ich naučila zdraviť aj dobrý deň,“ hovorí.

Bola som nahnevaná a chcela som to tam celé nechať.

Oľga si myslí, že minimálne polovica študentov v Jame sa nevie pozdraviť. Spomenula však aj indivíduá-profesorov, ktorí sa rovnako nikdy nezdravia. „My im hovoríme mumáci. Povieme si, že aha, zase ide ten mumák,“ vysvetľuje rozhovory medzi upratovačkami.

S radosťou mi vyniesli smeti

Napriek mnohým sťažnostiam, upratovačky hovorili aj o viacerých pozitívnych zážitkoch. Nedávno Hanka a Jarka dostali od študentiek fľašu vína ako pozornosť. Spomenuli aj Ukrajinky, ktoré im vždy po Vianociach donesú z domu čokoládu a čaj.

Každá upratovačka upratuje jedno celé poschodie. Zdroj: Barbora Kolejáková

Oľga rozprávala o príhode, keď po oprave rozpadnutého stropu robotníci hodili ťažkú sutinu do koša s bežným odpadom: „Bola som nahnevaná a chcela som to tam celé nechať.“ Našťastie jej pedagogička Škripcová ponúkla pomocnú ruku. „Je veľmi milá, pomohla mi aj keď nemusela,“ dodáva.

Upratovačka Iveta z univerzitnej budovy na Hájdoczyho sa s nami podelila len o príjemnú skúsenosť, kedy sa jej s kolegyňou ponúkli dvaja študenti, že im pomôžu vyniesť veľké mechy odpadkov. Druhýkrát im opäť pomohli ťahať ťažký vozík plný papierov. „Poďakovali sme im a oni nám povedali, že to urobili radi. Nie je to teda všetko len zlé a ľudia si všímajú aj svoje okolie,“ konštatuje.

Respondentky z článku chceli ostať v anonymite, kvôli obavám z možných problémov v práci. Spomenuté mená upratovačiek sú preto vymyslené.