04_upraveneHlavné kritéria pre pridelenie ubytovania:
prospech študenta*
vzdialenosť trvalého bydliska
sociálne pomery
zdravotný stav
angažovanosť

*V prípade študentov prvého ročníka sa prospech nezohľadňuje.
Viac info samozrejme nájdete v ubytovacom poriadku UCM, ktorý je voľne dostupný na webe.

Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave má k dispozícii len obmedzené kapacity na ubytovanie študentov. Hlavný ubytovací komplex sa nachádza na 4. a 5. poschodí budovy UCM na námestí J. Herdu. Kapacita je 224 miest, čo však ani zďaleka nepostačuje požiadavkám. Spolu s ďalšími zmluvnými zariadeniami má univerzita dovedna možnosť ubytovať 465 študentov. Každá fakulta však môže poskytnúť ubytovanie len obmedzenému počtu poslucháčov. Podľa slov kvestora Ing. Romana Mareša, minulý kalendárny rok UCM dostala viac ako 1100 žiadostí o ubytovanie, ale približne 700 žiadateľov rozhodnutie ubytovacej komisie nepotešilo.

Pracuje sa na vyriešení tohto nekonečného rébusu?
Končí sa programovacie obdobie 2007-2013, v ktorom univerzita pomocou Euro fondov zrekonštruovala sociálne zariadenia v študentskom domove UCM. Vymenili sa aj niektoré postele, ale kompletná výmena mobiliáru je vo hviezdach. Peniaze sa investovali hlavne na upravenie objektov na výchovno-vzdelávací proces. Samotný kvestor potvrdil, že nie je predpoklad na investičnú akciu, pretože finančné zdroje sú značne obmedzené a sú smerované hlavne na udržanie bežnej prevádzky objektu. Suma za lôžko na námestí J. Herdu predstavuje 50€, v ostatných zmluvných zariadeniach sa pohybuje približne na rovnakej, alebo mierne vyššej úrovni. Nevylučuje sa však, že táto položka bude stále nemenná. Nové programovacie obdobie sa datuje na roky 2014-2020, čo prinesie sa nechajme prekvapiť. Všetko je závislé od Euro fondov a projektov, pomocou ktorých už naša Alma Mater skvalitnila nejeden študentský život. Nová výstavba študentských domovov sa v blízkej budúcnosti žiaľ nechystá. Jednak chýbajú finančné zdroje a centrum Trnavy je už takmer kompletne zastavané, čo potvrdil aj samotný hovorca mesta Trnava Ing. Pavol Tomašovič. Taktiež tvrdí, že v meste nie je cítiť skoro žiaden študentský život, keďže študenti odchádzajú už z predposledných hodín rýchlo domov. „Nie je tu cítiť taká atmosféra, ako napr. na Mlynoch alebo iných internátoch,“ dopĺňa. Samotné mesto dalo univerzitám priestory za symbolické Euro, no nemá v kompetencii financovať ich. Mesto spravuje základné školy a financie teda musí smerovať v prvom rade tam. Stredné školy patria pod VÚC a univerzity pod Ministerstvo školstva SR, takže dotácie majú prichádzať hlavne odtiaľ. Tu však otvárame Pandorinu skrinku alebo vstupujeme do bludného kruhu zákonov a pravidiel, kde každý môže všetko, ale v podstate nič. Prečo? Pretože financie, peniaze, obeživo, platidlo, prachy…

Rastie rastie do krásy, je pre nás, alebo TRUNI asi?
Reč je o budove, ktorá sa už viac rokov rozprestiera v blízkosti UCM. Od riaditeľky kancelárie rektora TRUNI Mgr. Adriany Krupovej sme zistili, že sa jedná o internát, ktorý stavia Trnavská univerzita. Predpokladaný dátum dokončenia stavby je marec 2014. Bude s kapacitou približne 300 lôžok a už v septembri roku 2014 chcú ubytovávať nových študentov. Pýtali sme sa či tu bude miesto aj pre poslucháčov UCM, no odpoveď nás veľmi nepotešila. „Kapacita len z časti pokryje žiadosti študentov Trnavskej univerzity v Trnave o ubytovanie, keďže každoročne ich ubytovávame vyše 800. Zvyšok budeme musieť naďalej ubytovávať v našich zmluvných zariadeniach.“ Týmto sa však uvoľnia kapacity v meste a v prípade nájomných bytov dôjde ku konkurenčnému boju, čiže môžeme predpokladať aj zníženie cien.

Dagmar Vragašová, Veronika Zemanová

_MG_4788_upravene
Internát na Zavarskej. Ivana Hoppanová (19)

Cena – 50€ / mesiac – prijateľná
Wifi – zadarmo – som rada, že tam vlastne je, len je väčšinu času preťažená
Otváracie hodiny – v podstate na internát môžete prísť kedy chcete, aj keď je zamknuté, stačí zazvoniť na zvonček. Podľa oficiálnych znení v zmluve si môžeme doviesť návštevu od 14:00 do 22:00. Myslím, si že to ale platilo niekedy, keď na internáte bývali ešte stredoškoláci. Teraz sú tu len študenti vysokých škôl. Zmluvy sú trošku mylné, aspoň ich máme.
Izby – jedna izba pre 3 osoby, okná sú staré a veľké zišli by sa nové, nábytok nie až tak v dobrom stave, ale na prežitie stačí.
Hygiena – vadí mi, že WC a sprchy sú spoločné človek tam nemá dostatočné súkromie.
Zhrnutie od Ivany – V podstate sa mi na intráku páči a som rada že som ho vlastne dostala, lebo si neviem predstaviť, že by som každý deň dochádzala z Púchova. Som spokojná a dá sa to tam vydržať.

Dominika Murníková

chlapcenska izba_upravene
VÚJE
Anna Harmaňošová je študentkou 5. ročníka Filozofickej fakulty UCM v odbore etnológia. Počas svojho štúdia v Trnave vyskúšala bývanie na Zavarskej, na priváte, aj na VÚJE, kde aj po predošlých skúsenostiach ostala. Najlepšie je podľa nej to, že tu má človek pokoj a cíti sa tu bezpečne. Za tých pár rokov jej nikdy nič nezmizlo, akurát raz čosi z chladničky. Internát VÚJE poskytuje ubytovanie študentom od roku 2001. Tohto roku tu býva 70 študentov UCM, 70 študentov Trnavskej univerzity, študenti SOŠ elektrotechnickej a priestory sa využívajú aj na iné účely ako ubytovanie. Cena ubytovania sa pohybuje medzi 53-60 euro na mesiac a študenti bývajú v izbách po dvoch a troch v jednej bunke, na ktorej je záchod a kúpeľňa s umývadlom a sprchovacím kútom a obe izby majú aj balkón – jedni s výhľadom na Jaslovské Bohunice, druhí na celú Trnavu. Každý člen izby má stôl, stoličku, posteľ a skriňu a izby pre troch sú dosť priestranné. Na každom poschodí je strohá kuchyňa s chladničkou (alebo dvoma), drezom, a sporákom. Hlavnou výhodou je blízkosť Tesca – asi 5 minút. So školskými priestormi internátistov spája linka MHD číslo 6, ktorá tu má konečnú, trojkou, ktorá stojí na neďalekej Veternej sa zas študenti dostanú na stanicu. Ako hlavný nedostatok ľudia uvádzajú hlavne preťažený internet, ktorý nie je zadarmo a tak si ho aj ako Anna riešia po svojom.
Cena 53-60e/mesiac
Wifi obmedzený 6GB internet – 4e, neobmedzený 8e/mesiac
Bunky 3 a 2 lôžkové izby
Okná staré
Sprchy, WC každá bunka vlastná
Návštevy do 22:00
Jedáleň jedáleň strednej školy, obed 2,60, študenti VŠ sa nezvyknú stravovať tu

45
Bottova

Maroš Čeklovský je študentom 3. ročníka na FMK. Kým nie je v škole, svoje dni či noci trávi na izbe pre dvoch v Študentskom domove Miloša Uhra, medzi študentmi známom ako „intrák na Bottovej“.
„Cena za ubytovanie je pre mňa výhodná, 50€ mesačne vrátané internetu je ideálne. Čo sa týka internetu, je obmedzený denne na 20 GB upload aj download.“ Maroš vidí nevýhodu v zákaze používania wifi siete na izbách. „Veľkosť izieb je tak akurát, pre dvoch dobrých ľudí ako stvorená“, smeje sa. „Bývam na novom internáte, v jednej bunke na dvoch izbách štyria ľudia zdieľajú spoločné WC a kúpeľňu, v ktorej je vaňa.“ Izba ma plastové okná, je bez balkóna, no sú tu aj miestnsoti s balkónom. Nábytok je nový, zachovalý, nechýba základné vybavenie ako veľký stôl, stoličky, stolné lampy, dve police zavesené na stene a jedna vysoká skrinka. Dobré je, že či už stôl alebo skrinka majú zámky, od ktorých máme každý svoj kľúč. Na spoločnej chodbe má každý študent tiež vlastnú, pomerne veľkú vstavanú skriňu. „Výhodou tohto internátu je, že spojovacou chodbou sa dokážete dostať priamo na plaváreň. Využitie fitnes je iba pre študentov MTF. K dispozícií je aj jedáleň, avšak doteraz som ju nevyskúšal.“ Okrem plávania a fitness je možné sa na internáte športovo vyžiť aj na zumbe, crossfite, yoge, halovom futbale a i. K dispozícií sú aj ihriská v areáli v okolí internátu, kde študenti často chodia v letných mesiacoch aj relaxovať na dekách. Keďže Maroš pochádza z ďalekých Michaloviec, s pridelením internátu nikdy nemal problém, bol mu pridelený hneď v prvom kole. „Na tomto internáte bývam už druhý akademický rok a už by som nemenil za iné bývanie. Študent dostane to najlepšie, čo sa týka internátov v Trnave.“ Maroš má právo porovnávať. Na Zavarskej odštartoval v prvom ročníku svoj vysokoškolský život. Druhý ročník už spoznával atmosféru internátu na Bottovej, avšak na staršej časti, kde je na bunke 10 ubytovaných osôb a pozostáva z 2 dvojposteľových a 2 trojposteľových izieb, ktoré sú prepojené sociálnym zariadením. V sociálnom zariadení sú dve umývadlá, sprcha a WC. „Bývanie na starom internáte MTF je skôr pre tých „partychtivých“, nový zase pre už vybúrených,“ dodáva Maroš.

*Nový internát je rozdelený na dve kategórie:
Dvojposteľová izba bez balkóna: 50€ osoba/mesiac
Dvojposteľová izba s balkónom: 53€ osoba/mesiac
Starý internát:
Dvojposteľová izba: 47 € osoba/mesiac
trojposteľová izba: 44 € osoba/mesiac

Veronika Pilátová

mapa_do90km
Bez strechy nad hlavou

Mária Florková (19) je študentkou prvého ročníka na FMK UCM v odbore masmediálna komunikácia. Pochádza z Vranova nad Topľou a nedostala internát, tak ako mnohí iní študenti z východu. Poďme sa teda troška bližšie pozrieť na jej príbeh.

Prečo si myslíš, že si mala dostať internát na našej škole?
M. F.: Trvalé bydlisko mám vzdialené približne 400 km a nemám možnosť dochádzať každý deň do školy, tak ako študenti napríklad z Bratislavy alebo z Nitry. Za vzdialenosť trvalého bydliska od školy by sa mali dostávať nejaké body, podľa ktorých prideľujú internáty. Mojej mame však do telefónu povedali, že to, že som z Vranova nerozhoduje o tom, či internát dostanem alebo nie.

Mohla by si mať aj iné predpoklady dostať internát okrem veľkej vzdialenosti?
M. F.: Mám zdravotné problémy. Pred dvoma rokmi som mala úraz a doteraz mám problémy s kolenom. Posielala som aj lekárske potvrdenie. Nemôžem chodiť na dlhé trasy, lebo koleno mi môže „vyskočiť“. Takisto by mohli brať do úvahy, že moji rodičia sú rozvedení a žijem iba s mamou. Keby som bývala na internáte, určite by jej to po finančnej stránke pomohlo.

Kde teda teraz bývaš?
M. F.: Keď som sa dozvedela, že mi nepridelili internát, bola som ešte v zahraničí. Hneď som začala hľadať na internete nejaký vhodný privát a chystala som odvolanie. Keď som ho poslala, odpoveď mi prišla mailom, že sú ešte voľné miesta. Obratom som písala, že mám záujem, ale naspäť sa mi už nikto neozval. Tak som si nakoniec našla privát.

Si s privátom spokojná?
M. F.: Jasné, že som spokojná! Keď som videla internát na Zavarskej,… no panebože! Na byte mám skvelé spolubývajúce. Máme tu všetko nové, čisté, krásne. Majiteľ je príjemný, seriózny a ochotný. Ale tomu zodpovedá aj cena: 90 eur mesačne.

Budeš si podávať žiadosť o internát aj budúci rok?
M. F.: Záleží to od mojej mamy. Ale po tohto ročnej skúsenosti, už ani nemám chuť. Keď viem, že študenti z Leopoldova alebo Nitry internát dostanú, tak v tom nevidím zmysel.