Masívne antikampane narobili politické harakiri.

Karty sú rozdané, nová vládna koalícia sa pomaly črtá. Po miernom šoku, ktorý Smer-SD v sobotu nadránom utrpel, sa môže Igor Matovič na čele s jeho stranou chopiť oprát a konečne ukázať, či dokáže reálne konať, a nielen vykrikovať.

Smer-SD padol na kolená a po rokoch vlády budú musieť opustiť vyhriate kresielka a zasadnúť do opozície. Taký Igor Matovič, ktorý pred dvoma mesiacmi ešte len o poste premiéra mohol len snívať, je dnes budúcim premiérom. O šašovi, ako Igora Matoviča mnohí prezývali, už asi budeme len snívať. Jeho vystúpenie pred kamerami len pár minút po uverejnení predbežných výsledkov volieb pripomínalo diplomata s vážnym pokojným výrazom a rétorikou. Či po slovách prídu aj činy a konečne sa na Slovensku začnú plniť volebné sľuby a zmizne korupcia, ukáže len čas.

V posledných rokoch sa antikampane stali pomaly poloinfluencerskou povinnosťou. Sú všade na sociálnych sieťach, v televízii, na bilbordoch, no myslím, že vrchol vrcholov dosiahla handra s Pellem. Posledné mesiace na nás z každej strany útočilo mnoho antikampaní, niektoré dokonca hraničili s porušovaním pravidiel spoločnosti Google.

Taký Kiska, čo vytruboval pomaly pred každým videom, že prijme tisíce imigrantov na nejaký čas, zmizol. Robovo karhanie detí v škôlke za to, že sú zhúlené alebo bijú ostatné deti krížom, bol ako klinec do rakvy. Chápem ideu zosmiešniť opozíciu v čo najtrápnejšom kontexte, no skutočnosť, že cieľové publikum voličov Smeru sú prevažne rodičia alebo starí rodičia, pobúri skôr fakt, že tie deti boli použité na predvolebnú antikampaň, stvárali tam veci, ktorým v takom veku nerozumejú. Toto rodičov nezaujme, ale pobúri na celej čiare. Ako môžu politici použiť deti na niečo také ohavné, ako je politická antikampaň?!

Smer však, naopak, sám čelil mnohým antikampaniam. Taký film Sviňa či kauza Kočner boli riadnym otrasom ich voličskej základne a celej spoločnosti. Napriek týmto okolnostiam dosiahli vo voľbách celkom solídny výsledok.

Jeden z najväčších tromfov bolo určite Matovičovo zverejnenie videa z pobrežia Cannes. Ďalšie z video z Cypru bolo len čerešničkou na torte. V tomto momente ľudia zmäkli a povedali si, že odvážnejšieho a bojovnejšieho človeka na Slovensku asi zrejme ani niet. A to sa aj koniec-koncov odrazilo na volebných výsledkoch. To dlhoročné naháňanie korupčníkov a zlodejov sa nakoniec vyplatilo a zaslúžená výhra je tu. Tak Igor, konečne môžeš začať „betónovať základy spravodlivého Slovenska“, pretože spísaním programového vyhlásenia vlády sa boj o moc len začína.

A kdeže je tých Kiskových 2000 eur? Či sa dočkáme ďalšieho pokračovania jehoo excesu s videami ohľadne sprenevery pozemku, je síce vo hviezdach, no 5,6 percenta podľa predvolebných ambicióznych rečí strany Za ľudí je žalostne málo. Táto anonymná antikampaň urobila exprezidentovi slušný škrt cez rozpočet.

Ak OľaNO zavedie skutočne protikorupčnú politiku, ako sľubuje, tak by sme počas ďalších parlamentných volieb nemali o žiadnej kauze ani len počuť.  Či to tak skutočne bude, alebo zostane zase len pri sľuboch, je vo hviezdach a v rukách našich politikov.