Multikultúrny Londýn aj tento rok pohltila vianočná nálada. Preplnené ulice sviatočne naladených ľudí, výkriky z horských dráh, rozprávková atmosféra a ako čerešnička na torte dlho očakávaný Winter Wonderland v Hyde parku. Toto vianočné šialenstvo v Londýne, v čase od 18. novembra do 3. januára, je najväčšou zimnou atrakciou v krajine. Človek by preto očakával niečo nezabudnuteľné, čo sa len tak niekde nevidí. Zlatý stred – to sú tie pravé slová pre tohtoročnú kúzelnú udalosť v centre Londýna.

Americké donuts aj španielske churros
Londýn je mesto prisťahovalcov, takže snaha nájsť niečo tradične anglické je veľmi nízka. Rovnako teda aj celý Winter Wonderland sa dá opísať ako zmes rakúsko-nemeckého Weihnachtsmarkt a slovenských vianočných trhov. Jedinečným ho robia atrakcie od výmyslu sveta, ktoré na Slovensku ani vo Viedni rozhodne nenájdete. Od klobások cez škoricové víno, španielske churros, slávne donuts s rôznymi príchuťami až po sladkosti gigantických rozmerov. Týždeň strávený vo vianočnom Hyde parku sme si spríjemnili ochutnávkou týchto rozvoniavajúcich dobrôt. Sviatočne sa dalo vyblázniť aj na rôznych atrakciách cez horské dráhy, ruské kolá až po detské kolotoče.

Čarovné klzisko
To, čo však robilo Winter Wonderland čarovným, bola najväčšia a jednoznačne najlepšia atrakcia uprostred Hyde parku – obrovské klzisko. Každý dostal svoj pár modrých korčúľ a hor sa do korčuľovania. Pod vyzdobenou oblohou sa dalo korčuľovať za nemalý poplatok, pre ktorý však človek musel siahnuť hlbšie do vrecka. Starí, mladí, veľkí, malí všetci sa snažili čo im sily stačili.

Návšteva anglickej metropoly bola pre nás skvelým zážitkom. To, čo však Londýnu chýbalo bol rozhodne sneh a domáce tradície. Väčšina ľudí je totiž zvedavá, ako to na sviatky v Anglicku chodí. No a my sme neboli výnimkou. Možno sa toho veľkého tresku dočkáme o rok.