Niekoľko dní platí na území Slovenska mimoriadna situácia kvôli koronavírusu. Neostáva nám teda nič iné, len ostať doma v karanténe. Ako tento čas využívajú pedagógovia z FMK a čo odporúčajú študentom? 

Doktor Peter Murár pracuje na zdigitalizovaní vyučovania

„Veľa pracujem. Vďaka vynútenej izolácii som sa konečne pustil do písania knihy, čo mi zaberá naozaj veľa času,“ reaguje doktor Murár. Okrem toho s doktorkou Jurišovou hľadajú spôsoby, ako „prepnúť“ našu fakultu do alternatívneho spôsobu vyučovania. „Nahrávam videotutoriály, chystám videoprednášky, pomáham kolegom, aby dokázali cez videokonferencie prednášať. Celkovo aktualizujem svoje pedagogické plány na online režim,“ dodáva.

Docent Ján Višňovský odporúča rozumne si rozdeliť čas

„Nielen študentom odporúčam, aby si deň zmysluplne rozdelili medzi študijné alebo pracovné povinnosti a voľný čas. Samozrejme, aby sa správali zodpovedne, ale aj zbytočne nepodliehali panike,“ radí docent Višňovský. Taktiež varuje pred dezinformáciami a hoaxmi v súvislosti s koronavírusom, ktoré sa v poslednom čase objavujú. Dôležité je podľa neho nastaviť si svoj denný režim, vytvoriť si priestor pre štúdium či prácu a robiť si prestávky, ktoré sú z hľadiska psychohygieny podstatné.

Docent Ján Višňovský z domu opravuje záverečné práce. Zdroj: Ján Višňovský

Docentka Jana Radošinská radí všetkým študentom so záverečnými prácami

Docentka Radošinská odkazuje končiacim študentom, aby pri finišovaní svojich bakalárskych a diplomových prác čo najviac komunikovali so školiteľmi a písanie neodkladali, pretože nevieme, čo sa môže prihodiť v nasledujúcich týždňoch. „Taktiež si priebežne čítajte materiály alebo zadania od našich pedagógov. Pokiaľ sa horšie sústredíte alebo nepodávate taký pracovný výkon ako obvykle, nevyčítajte si to. Na vlastnej koži teraz zažívame, akými dôležitými činiteľmi sú psychická pohoda a pocit istoty,“ reaguje na situáciu.

Nemajú sa taktiež báť kontaktovať svojich koordinátorov alebo vyučujúcich, ak sa objavil nejaký problém či otázka – alebo len tak. Zároveň odkazuje: „To, čo prežívame, je pre nás absolútne nové, nepochopiteľné a možno aj neznesiteľné. Musíme sa však sústrediť na tie najdôležitejšie veci: ochrana zdravia seba aj iných, bezpečie rodiny a blízkych. Mnohé banálne problémy teraz strácajú svoj význam, zamerajme sa preto na čokoľvek pozitívne. Za seba môžem povedať, že mi veľmi chýbate, vy aj moji kolegovia. Dajte na seba pozor, želám vám všetko dobré.“

Doktorka Magda Švecová prezradila, ako vyzeralo vypuknutie pandémie na Kube

V hlavnom meste Kuby, Havane, sa vraj začal trochu meniť život. „Čoraz viac ľudí nosilo rúška aj vo verejných inštitúciách či hoteloch a všetko dezinfikovali. Školy zatvorené ešte neboli, univerzity sa mali rozhodnúť individuálne. Zatvorili turistické spoty, diskotéky, múzeá, galérie, trhy. Počet nakazených stále stúpal. Zväčša to boli ale turisti a Kubánci žijúci v zahraničí, ktorí sem prišli na návštevu,“ opisuje koniec svojho pobytu na Kube doktorka Švecová.

Šesťtisíc turistov sa muselo čo najskôr dostať domov. Aerolinky riešili náhradné lety, pretože kubánska vláda oznámila, že do pár dní musia všetci turisti odísť. Doktorka Švecová s kolegyňou riešili situáciu inak, keďže tam boli cez štátny program Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. „Slovenská ambasáda s nami pravidelne komunikovala a zabezpečila nám rúška na cestu domov. Hneď, ako sme sa vrátili, boli sme umiestnené do štátneho karanténneho strediska a absolvovali sme testy na koronavírus,“ opisuje cestu na Slovensko. Výsledky mali, našťastie, negatívne a svoju karanténu mohli dokončiť doma.

Magda Švecová na Kube pedagógovia FMK v karanténe
Doktorka Magda Švecová s kolegyňou na Kube. Zdroj: Magda Švecová

Doktor Peter Velický apeluje na hľadanie otázok a odpovedí, ktoré súvisia s momentálnou situáciou

Doktor označuje tento čas ako externú neslobodu, ale aj čas na kladenie si otázok a hľadanie odpovedí. „Zisťujem, ako dobre sa nám na škole darí robiť to, čo by sme v mediálnej oblasti a vzdelávaní mali. Napríklad niektorí moji kamaráti ešte aj koncom marca považovali COVID-19 za nezmysel, respektíve za takú istú „myxomatózu“, akú mali pred dvomi rokmi zajace. Podľa nich to tu niekto „rozsypal“ a teraz na tom „dobre ryžuje“. Bohužiaľ, potom o deň-dva zistíme, že na tom zrejme naozaj niekto dobre ryžuje. Nehľadí na to, že ľudia, ktorí nás nielen zachraňujú, ale aj zabezpečujú a dohliadajú, aby nám tiekla voda, fungovali energie a mnoho iných vecí, nie sú chránení ani zďaleka tak, ako by mali a mohli byť. Z toho už potom vyplývajú ďalšie a ďalšie otázky,“ zamýšľa sa.

Odporúča preto študentom, aby si neprestávali klásť otázky a hľadať na ne odpovede. Taktiež pripúšťa možnosť, že sa nám podarí urobiť svet trochu lepším ako vidíme v tejto chvíli.

Dekanka FMK Ľudmila Čábyová sa venuje rodine

Dekanka našej fakulty je veľmi vďačná, že učitelia môžu v týchto náročných dňoch ostať doma. „Bývame v rodinnom dome, takže zatiaľ sa to dá zvládnuť. Deti (8 r. a 15 r.) môžu svoj voľný čas tráviť na dvore. Keď je pekné počasie, chodíme sa prechádzať do prírody,“ opisuje svoj život počas karantény. Dekanka si taktiež dala záväzok, že obchod navštívi len raz do týždňa. „Dúfam, že to splním. Chlieb teraz pečiem častejšie doma, s deťmi hráme hry, učíme sa s nimi, upratujeme veci, na ktoré nebol čas, robíme okolo domu, dokonca sme už aj vymaľovali dcérinu izbu,“ dodáva.

Ľubmila Čábyová pedagógovia FMK v karanténe
Dekanka Ľudmila Čábyová trávi čas karantény v prírode. Zdroj: Ľudmila Čábyová

Doktorka Anna Hurajová odporúča online vzdelávacie kurzy

Karanténa môže byť ideálne obdobie na to, aby sme sa pustili do niečoho, na čo nám bežne nezostáva čas. „Ak máte chuť na sebe pracovať, tak na stránkach www.edx.org a www.coursera.org nájdete obrovské množstvo online vzdelávacích kurzov z najrôznejších oblastí. Niektoré súvisia so štúdiom na našej fakulte (médiá a žurnalistika, mediálna gramotnosť, marketing, grafický dizajn, cudzie jazyky atď.),“ dáva tip študentom na vyplnenie času doktorka Hurajová. Kurzy ponúkajú renomované svetové univerzity a sú zadarmo, stačí sa len zaregistrovať. Doktorka ich rozhodne odporúča všetkým, ktorí sa chcú vo svojej oblasti posunúť ďalej.

Doktor Martin Klementis verí, že nám karanténa prospeje

„Máme už tretiu sadu „supertrendy“ rúšok, trikrát do dňa jeme skutočné jedlo, chodíme raz za deň na prechádzku do lesa. Myslím si, že v budúcnosti budeme na toto obdobie dobre spomínať. Práce mám ale zrazu akosi viac, bežný úkon na hodinu trvá doma tri,“ konštatuje situáciu doktor Klementis. Háda, že študenti toho tiež majú dosť z každého predmetu, ale vo všeobecnosti si myslí, že nás to všetkých posunie dosť výrazne dopredu.

Predpovedá, že výuka sa stane viac digitálnou, študenti budú viac samostatní, pedagógovia vyjdú zo svojej komfortnej zóny a začnú veci riešiť inak a zábavnejšie. Toto obdobie bude podľa neho zrejme trvať naozaj dlho, až si na to aj celkom zvykneme. „Samozrejme nedá sa sedieť len doma, tak aj vyhodenie smetí alebo nákup je zrazu výletom. Človek toho teraz doma zažije asi ďaleko menej, ako keby bol v bežnom režime. Ale aj to spomalenie sveta má niečo do seba. Všetko je tak, ako má byť,“ odkazuje s optimizmom doktor.

Deti počas karantény
Deti doktora Martina Klementisa sa počas nútenej izolácie určite doma nenudia. Zdroj: Martin Klementis

Doktorka Lucia Škripcová pravidelne dostáva žiadosti o priateľstvo od študentov

Karanténa doktorky Škripcovej vraj vyzerá pomerne nudne. Podľa nej je najdôležitejšie zachovávať si nejaký režim a nepodľahnúť predstave, že sú prázdniny. „Každé ráno preto skoro vstávam, potom pracujem a na zábavu alebo oddych je čas až večer,“ opisuje svoj deň. Študentom odporúča nájsť si systém, ktorý ich bude motivovať pravidelne pracovať.

Možno stačí, ak si po týždni pravidelnej práce upečú koláč alebo si raz za čas spravia s partiou spolužiakov konferenčný hovor. Podľa nej je to super spôsob, ako sa donútiť vymedziť si čas na materiály od pedagógov. Možno tak objavíte aj ďalšie témy, ktoré by vám samým nenapadli. Doktorku v týchto dňoch však teší jedna vec: „Odkedy máme karanténu, chodí mi od študentov každý deň aspoň jedna žiadosť o priateľstvo na Facebooku.“