Svet už viac ako tri mesiace bojuje s pandémiou koronavírusu spôsobujúceho ochorenie COVID-19. Spolu s vírusom sa však šíria aj mnohé dezinformácie a hoaxy, pričom niektoré už rieši Polícia Slovenskej republiky.

Od začiatku roka 2020 sa svet trápi s viacerými krízami. V januári sme boli na pokraji vypuknutia tretej svetovej vojny kvôli vypätej situácii medzi Spojenými štátmi americkými a Iránom. Krátko na to bola Austrália v plameňoch, ľudia tu stratili domovy a požiare si vyžiadali miliardu zvieracích obetí.

Teraz čelíme ďalšej kríze, ktorá sa volá koronavírus SARS-CoV-2. Je to druh vírusu podobný tomu, ktorý spôsobuje nádchu. Rozdiel je v tom, že na ochorenie nazývané COVID-19, zapríčinené práve týmto typom koronavírusu, zomiera niekoľko tisíc ľudí denne. Vedci z celého sveta sa preto snažia jeho postupovanie zastaviť alebo aspoň zmierniť. Je však ešte niečo, čo sa šíri rýchlejšie ako samotný vírus – dezinformácie a hoaxy s ním súvisiace.

Ibuprofén podporuje šírenie vírusu

Asi každý sa už stretol s týmto hoaxom, ktorý koloval po internete. V hlasovej správe žena hovorí, aby si ľudia pri zvýšených teplotách nedávali Brufen, pretože duplikuje ochorenie. Tvrdí, že pri pitve mali všetci zosnulí z Talianska v tele účinnú látku Ibuprofén. Správa sa šírila cez Messenger na Facebooku a aj cez aplikáciu WhatsApp. Autorku dezinformácie už polícia našla a prípad posudzujú ako šírenie poplašnej správy.

hoaxy a dezinformácie o covid-19
Hoax: Ibuprofén má duplikovať ochorenie koronavírusu. Zdroj: pixabay.com

Avšak, existuje niekoľko štúdií, ktoré spájajú Ibuprofén a nižšiu schopnosť tela vytvárať si protilátky. Tým teda môže podporiť šírenie vírusu, ale nie je pravdou, že ochorenie duplikuje. Zväčša si pri zvýšenej teplote dávame lieky na jej zníženie a na ustúpenie bolesti. Odborníci však v takej situácii odporúčajú radšej siahnuť po liekoch, ktoré obsahujú Paracetamol. Zároveň upozorňujú, aby si ich ľudia dávali len v prípade zhoršenia zdravotného stavu. Lieky na zníženie horúčky neslúžia ako prevencia.

Koronavírus ako biologická zbraň

Ďalšia nepotvrdená informácia, ktorá obletela svet hovorila, že tento vírus bol umelo vytvorený v laboratóriách. Spojené štáty americké obvinili Čínu z jeho úniku z laboratórií, ruskí a iránski predstavitelia zas obviňujú Američanov. Dokonca sa objavila informácia, že vírus rozvážajú po celom svete čiernymi vlakmi s nápisom Covid-19.

biologická zbraň pixabay hoaxy a dezinformácie
Dezinformácia tvrdí, že koronavírus je biologická zbraň. Zdroj: pixabay.com

Táto správa bola vyvrátená mnohými odborníkmi. Biologickou zbraňou by bol vírus, ktorý by mal vysokú mortalitu za krátky čas. Smrtnosť spôsobená koronavírusom je zatiaľ okolo 5 %, čo sa nedá pokladať za biologickú zbraň. Zároveň sa už podarilo vyliečiť tisícky pacientov po celom svete.

Rada od japonských lekárov

Tento hoax sa niesol Facebookom z osobného profilu. Status mal obsahovať návod na vyliečenie. Vypiť každých 15 minút niekoľko dúškov vody vraj pomôže spláchnuť vírus do žalúdka, kde ho žalúdočné kyseliny rozpustia. Táto informácia mala byť vynikajúcou radou od japonských lekárov.

pitie vody slnko obloha leto žena
Hoax: Pitie vody má vírus spláchnuť do žalúdka, kde ho majú následne usmrtiť žalúdočné kyseliny. Zdroj: pixabay.com

Tento hoax bol samozrejme vyvrátený odborníkmi, ktorí hovoria, že akonáhle je vírus v tele, dostáva sa do krvného obehu a žiadne pitie tekutín ho len tak nespláchne do žalúdka. Nepravdivú informáciu už taktiež vyšetruje Polícia Slovenskej republiky.

Nosenie rúšok a respirátorov ohrozuje zdravie človeka

Ide o nepravdivú informáciu, ktorá sa šírila na Facebooku. Hovorí, že nosenie rúšok a respirátorov spôsobuje menej okysličený mozog v dôsledku vydychovania a vdychovania oxidu uhličitého. Podľa tohto hoaxu ho máme vdychovať naspäť do pľúc až 30 %. To má spôsobiť menej okysličený mozog a spomaliť reflexy a otupovať zmysly.

china mask rúško
Hoax: Nosenie rúšok a respirátorov spôsobuje otupovanie zmyslov. Zdroj: pixabay.com

Táto správa bola ihneď vyvrátená, pretože by to znamenalo, že doktori by nemohli nosiť rúška ani respirátory pri liečení pacientov. Ak by táto informácia bola pravdivá, nemohli by sme dýchať z úst do úst pri poskytovaní prvej pomoci. Taktiež sú rúška účinné pri zachytávaní kvapôčok, čo je hlavnou cestou prenosu koronavírusu.

Kolaps zásobovania potravín v obchodoch

Na Facebooku sa šírila prednedávnom aj informácia, ktorá hovorila o kolapse zásobovania. V tejto správe sa písalo o tom, aby si ľudia spravili zásoby trvanlivých potravín na pár mesiacov. Paniku šíril pán, ktorý tvrdil, že Slovensko je závislé od dovozu potravín. Zároveň tvrdil, že v Taliansku a na Sicílii dochádza k rabovaniu obchodov s potravinami.

nákup toaletné papiere rabovanie obchodov
Dezinformácia vyzýva ľudí na zásobovanie domácností potravinami. Zdroj: pixabay.com

Táto dezinformácia bola taktiež vyvrátená, predseda vlády ubezpečil verejnosť, že ku kolapsu zásobovania nedôjde. Slovensko je síce do určitej časti závislé od dovozu, no napriek tomu sú obchody stále plné potravín a ľudia sa nemusia báť nedostatku tovaru. Šíriteľa poplašnej správy už prešetruje polícia a bude z toho vyvodzovať dôsledky.

Polícia Slovenskej republiky pravidelne upozorňuje na rôzne hoaxy a dezinformácie na ich facebookovej stránke. Učia ľudí, ako si majú overovať informácie a neveriť každej správe, ktorú niekto zdieľal. Kvôli koronavírusu vznikli a vzniknú ešte mnohé nepravdivé správy, preto musíme byť obozretní a trikrát si preveriť, či je zdieľaný príspevok pravdivý.