Imunita je komplexný systém v tele, na ktorý väčšina zabúda, až kým nezaútočí choroba, infekcia či alergén. Rôzne produkty, vitamíny a doplnky na internete sľubujú jej okamžité nakopnutie a silnú obranyschopnosť. Čo vlastne tvorí náš imunitný systém?

V tomto článku sa dozviete, aký je rozdiel medzi vrodenou a získanou imunitou. Okrem toho sme pre vás pripravili pár rád, ako pomôcť k imunite vlastným pričinením. Zistite tiež, ktorý vitamín by ste mali dopĺňať. Pokiaľ chcete o tejto téme vedieť viac, iste vás potešia linky na odborné články.

Darček pri narodení – imunita

Imunita je silný a komplexný obranný mechanizmus. Ide o systém chrániaci telo pred patogénmi, ktoré spôsobujú vírusy a rôzne baktérie. Bunky, tkanivá a proteíny spolu pracujú na celom tomto systéme, preto nie je možné definovať iba jediný orgán, ktorý by sa o našu imunitu staral. Tvoria ju totiž nervové, pohybové, srdcové, ale aj tráviace systémy. Hlavnou úlohou imunitného systému je rozoznávať, aké látky sú telu vlastné a aké už nie. Keď sa imunitné bunky stretnú s cudzou látkou, začnú tvoriť látky a bunky, aby telo ochránili. Ak tieto systémy zlyhajú a tvorba ochranných látok neprebehne, prichádza na nás choroba.

Na útočiaci patogén v tele reagujú dva typy imunity

Vrodená, prirodzená imunita bojuje v prvej línii. Človek ju získava pri narodení a reaguje tak, že začína bojovať s infekciou a vzniká napríklad zápal. Patrí sem napríklad aj koža. Adaptívna, získaná imunita reaguje o čosi pomalšie, ale o to efektívnejšie. Niektoré bunky zabíjajú patogény a iné vytvárajú protilátky, ktoré si telo zapamätá. Ak sa potom osoba opätovne nakazí, tieto bunky sú schopné rýchlo a dôrazne bojovať proti infekcii.

imunitný systém
Týmto procesom bojujú imunitné bunky proti nákaze. Inak reagujú tie, ktoré patria do prirodzenej imunity, a inak tie zo získanej. Zdroj: jamanetwork.com

Aj laikom mimo medicínskeho vzdelania je jasné, že by bolo by príliš jednoduché, keby stačila lyžica medu a strúčik cesnaku, aby tieto bunky začali pracovať. Pravdou je, že aj o systém imunity a obranyschopnosti sa musíme pravidelne starať, preto je na mieste reč o prevencii.

Investuj do zdravia, nie do detoxov

V súčasnosti je oslabenie imunity často sprievodným javom, keď na seba človek prestane dávať pozor a na plecia si naloží viac ako je únosné. V rýchlom životnom tempe nie je čas na kvalitný spánok, pravidelné jedlo a už vôbec nie na nejaké cvičenie. (V duchu si odpovedzte, ako ste na tom vy.)

Treba si uvedomiť, že každý vklad, či už energie, času ale aj financií do zdravia je dlhodobá investícia. To, aký štýl života si vybudujeme, v značnej miere ovplyvní jeho kvalitu a dĺžku. S budovaním silného imunitného systému a kvalitnej obranyschopnosti môže začať každý. Hoc aj dnes!

Napríklad tým, že sa dobre vyspíte. Začína to celkom príjemne, že? K ďalším krokom treba o čosi viac snahy. Aké sú tipy na dlhodobé posilnenie imunity?

1. Nefajčite

Asi nikoho neprekvapí, že fajčenie je podkopávačom vrodenej, ale aj získanej imunity. Výskumy dokazujú, že fajčenie zhoršuje imunitné reakcie a tlmí obrannú funkciu celého imunitného systému. Okrem toho pomáha k zápalovým reakciám a celkovo je na svete štatisticky druhou najčastejšou príčinou smrti. V roku 2017 to bolo viac než 7 miliónov.

2. Jedzte vyváženú stravu s dostatkom ovocia a zeleniny

Viac klišé pravidlo snáď neexistuje, no doposiaľ ešte nikto neprišiel na nič lepšie. Je dokázané, že nedostatok živín oslabuje imunitný systém, a tak je telo náchylnejšie k ochoreniu. Komplexne by malo ísť o pestrú stravu s menej spracovanými potravinami, ktorá zabezpečí, aby si človek udržiaval zdravú váhu. Ak konzumujete alkohol, najlepšie bude netestovať svoje osobné limity, ale naopak piť s mierou a príležitostne. Vždy sa oplatí, keď človek vie, koľko kalórií v akej forme do seba dostáva.

imunita atteliér
Pestrosť v jedle zabezpečí spektrum živín a minerálov. Zdroj: pexels.com

3. Spite

Ak človek cíti, že ja naňho niečo ,,lezie“, poriadne sa z toho vyspať nie je len naivné odporúčanie lekárov! Nedostatok spánku totiž zhoršuje adaptívnu imunitu, čo ďalej vedie k zníženej reakcii na vakcíny a zvýšenej náchylnosti na infekčné choroby. Je preto dôležité pracovať na kvalitnej spánkovej hygiene a vlastnom, pravidelnom režime dňa.

spiaca žena
Kvalitný spánok by mal trvať v priemere 7-8 hodín v tmavej miestnosti. Zdroj: pexels.com

4. Redukujte stres

Telo je komplexný systém, v ktorom všetko so všetkým súvisí. Nedostatok spánku často súvisí so zvýšeným stresom a dorovnávať ho kávou naozaj nie je možné! Chronický stres sa spája s potlačovaním imunitných funkcií, a tak sme náchylnejší k chorobe. Dôležité je aj definovať, čo všetko znamená pre telo stres, to však je veľmi individuálne.

5. Cvičte a hýbte sa

Akýkoľvek pohyb je vždy lepšou voľbou ako celodenné sedenie. Pravidelný tréning posilňuje imunitný systém, zvyšuje obranyschopnosť a metabolické zdravie. Každý si môže nájsť druh športu a pohybu , ktorý ho baví a viac motivuje. Avšak aj tu treba myslieť na to, že každé cvičenie, najmä to intenzívne, spôsobuje telu v istej forme stres. Menej je niekedy viac a nadmerne aktívny životný štýl môže byť aj kontraproduktívny.

 

Silový tréning, v ktorom posilníte svoje svalstvo aj imunitný systém má mnoho benefitov. Pozor však na svalovicu a možné zranenia. Zdroj: pexels.com

Ľudia však budú všeobecne viac veriť tomu, že si naozaj stačí niečo kúpiť aby ich level imunity dostali na vyššiu úroveň. „Nakopávače“ imunity a zázračné čaje prevetrajú peňaženku, no sľubovaný efekt v podobe silnej imunity do balenia nepridajú. Ak už si má človek niečo kúpiť, tak by to mohli byť vitamíny.

Vitamín D – väčšina ľudí ho má nedostatok a hlavným prírodným zdrojom je Slnko. Keďže žijeme na Slovensku, a nie v slnečnej Afrike, všeobecne sa odporúča nahrádzať tento vitamín. Jeho priaznivé účinky sa spájajú s množstvom benefitov – od zlepšenia kognitívnej funkcie až po zníženie rizika rakoviny a srdcových chorôb. Prirodzene sa nachádza aj vo vajciach či rybách.
Vitamín C – môže skrátiť trvanie príznakov nachladnutia, ak ste ho začali užívať pravidelne pred ochorením. Je však zrejmé, že jeho príjem by mal byť najmä v strave plnej zeleniny aj ovocia a nie v rozpustenom celaskone.
Zinok – ide o minerál, ktorý môže pomôcť pri skrátení trvania nachladnutia. Jeho antibakteriálne účinky tiež môžu pomôcť pri budovaní imunity. Efektívne pôsobí proti kožným chorobám, vypadávaniu vlasov či lámavosti nechtov. Jeho užívanie pomáha k správnemu fungovaniu pohlavných orgánov.

Všetky poznatky nám dokazujú, že silný imunitný systém je viac výsledkom aktivít a dlhodobých zvykov ako nejakého nárazového „boostnutia“. Nestačí ho len raz naštartovať a nechať bežať. Starať sa oň je dôležité vždy, bez ohľadu na ročné obdobie či vírusovú sezónu. Pri budovaní imunity nie je vhodné vsadiť len na užívanie vitamínov, ale zamerať sa na celkový životný štýl.