Poplatky súvisiace so štúdiom na slovenských univerzitách sú spojené len s malými finančnými čiastkami pri zápise. Na našej univerzite sa školné pohybuje v sume okolo 30 eur. Vysokoškolský život však niečo stojí.

Zvyšovanie cien energií či potravín v posledných mesiacoch núti spotrebiteľov opatrne zvažovať, ako budú v nákupnom procese postupovať. Inflácia sa však dostáva aj do iných odvetví, ako je napríklad odevný priemysel alebo gastro prevádzky.

V každej z týchto oblastí existuje spôsob, ktorým sa dá ušetriť. My vám poradíme ako.

1. Stravovanie

O raňajkách sa hovorí, že sú najdôležitejšie jedlo dňa. Obed nie je o nič menej dôležitý. Ak to rozvrh dovoľuje, nemali by sme ho vynechať. Študent má k dispozícii dve možnosti. Vo voľnom čase môže nakúpiť viac potravín, ktoré využije pri varení obedov. Je možnosť rozvrhnúť si obedy na celý týždeň. Keď sa potom rozráta cena za jedno jedlo v týždni, vyjde to menej ako v reštaurácii.

Ceny menu v Trnave sa pohybujú od vývarovní – 5,90 € až po reštaurácie – 7,80 €. Pre študenta je teda výhodnejšie už spomínané varenie alebo návšteva školskej jedálne. Jedálne Relax môžeme nájsť v budovách školy V jame a na Herdu. Osoby stravujúce sa v jedálni TOP RELAX – UCM postrehli postupne zvyšujúce sa ceny obedového menu. V súčasnosti stoja lístky na obed 3,50 € a je potrebné zakúpiť si ich minimálne 5.

Jedálny lístok TOP RELAX – UCM obsahuje na daný deň vždy jedno jedlo vegetariánske. Zdroj: pexels.com

2. Vinted – lacná alternatíva nakupovania oblečenia

Vinted je sociálna sieť v mobilnom zariadení a zároveň online platforma, ktorá funguje ako secondhand. Registrovať sa tam môže každý. Používatelia predávajú, nakupujú oblečenie alebo ho medzi sebou vymieňajú.

Vinted je lacnou alternatívou nakupovania oblečenia, ak je vaša finančná situácia horšia. Oblečenie, ktoré by sa vyhodilo alebo zostalo zabudnuté v skrini, dostáva druhú šancu. A vy zaň môžete získať sumu peňazí, ktorou môžete pokryť svoje výdavky. Šetríte nielen peniaze, ale aj životné prostredie.

Odevný priemysel patrí k najznečisťujúcejším na planéte. Fast fashion prispieva k tomu, že počet vyrobeného a vyhodeného oblečenia rýchlo rastie. Na výrobu jedného bavlneného trička je potrebných 2 700 litrov vody. To sa rovná množstvu vody, ktoré jeden človek príjme za dva a pol roka. Pol milióna ton mikroplastov sa ročne uvoľňuje do oceánu pri praní syntetickej textílie.

Európska únia sa zaviazala prejsť na obehové hospodárstvo, ktoré má za cieľ efektívnejšie zaobchádzanie s odpadom. Pre niekoho je týmto odpadom dlho nenosené oblečenie. Pomocou aplikácie Vinted môže byť to, čo je pre nás odpadom, pre niekoho iného novým obľúbeným módnym kúskom.

K slow fashion majú vzťah najmä mladí ľudia. Zdroj: vinted.sk

3. Čipové karty v autobusovej doprave

Doprava autobusom je užitočná pre študentov, ktorí sú ubytovaní v internáte nachádzajúcom sa ďalej od budovy školy. Študenti po preukázaní sa, že sú držiteľmi preukazu ISIC, môžu cestovať za zvýhodnené cestovné vo výške 0,40 € v rámci Trnavy.

Po zakúpení si čipovej karty alebo aktivovaní ISIC-u (nemôže byť ISIC Klasik) v budove na trnavskej stanici bude zľavnené cestovné v hodnote 0,25 €. To pomôže študentom, ktorí využívajú autobusovú dopravu frekventovane. Na každej ceste tak ušetria 0,15 €.

Elektronický cestovný lístok si cestujúci zakupuje priamo v autobuse pri vstupe do stredných dverí. Priloží kartu k čítaciemu zariadeniu, ktoré o zakúpení lístka informuje pípnutím a suma bude automaticky z karty odčítaná. Toto zariadenie slúži výlučne pre vlastníkov čipovej karty. Vytlačený lístok nie je potrebný.

Po zakúpení cestovného lístka si nezabudnite skontrolovať, či vám bol vydaný správne. Zdroj: pexels.com

4. Tipli

Tipli je portál, ktorý vám pomôže pri nákupe. Nachádza sa na ňom zoznam obchodov, z ktorých keď nakúpite, vráti sa vám späť určitá čiastka, ktorá sa môže pohybovať až okolo 25 %. Táto suma sa označuje ako cashback, čiže „peniaze späť“.

Pri registrácii sa do novovytvoreného účtu pripíše 10 €. Na Tipli nájdete obchody od kuchynských potrieb až po obuv, ako sú napríklad Eobuv.sk a Tescoma. Okrem cashback využijete aj rôzne kupóny a zľavy. Blížia sa Vianoce a s portálom Tipli ušetríte aj pri výbere vianočných darčekov pre blízkych.

5. Kopírovanie a tlač

Ocitli ste sa niekedy v situácii, že ste potrebovali vytlačiť dôležité dokumenty do školy, ale nemali ste pri sebe tlačiareň? FaxCOPY je predajná sieť po celom Slovensku, ktorá ponúka služby tlače, ale aj spracovania dokumentov, to znamená väzby na diplomovky, laminovanie a skenovanie. V Trnave sa predajňa FaxCOPY nachádza v City Aréne.

Riko Copy centrum na Rybníkovej ulici má v ponuke okrem klasickej tlače, sklenovania a všetkého s tým spojeného aj výrobu pečiatok, potlač textilu, knihársku výrobu a mnohé iné. Medzi služby, ktoré poskytuje predajňa Minicopy, nachádzajúca sa taktiež na Rybníkovej ulici, patrí veľkoplošné kopírovanie či doručovanie vašich vytlačených dokumentov priamo k vám domov.

Na uplatnenie zľavy pri platení sa preukážte vaším ISIC-om, ktorý platí aj v iných predajniach. Väčšina z nich na svojich stránkach neuvádza možnosť zľavy pre študentov. ISIC však môžete využiť vo viacerých prevádzkach a ak chcete ušetriť, nezabudnite sa informovať priamo na mieste.

V čase od 19:00 do 21:00 každý deň prebieha v trnavskej predajni FaxCOPY happy hour so zvýhodnenými cenami. Zdroj: unsplash.com

6. Daj potravinám druhú šancu

Iniciatíva S Lidlom šetríme jedlom ponúka 3 kg debničky za nízku cenu – 1 €. Prepravky obsahujú ovocie a zeleninu, ktorá by sa z rôznych dôvodov vyhodila. Konateľ Lidl SR Róbert Flachbart sa vyjadril: „Spočítali sme si, že takto ročne zachránime stovky ton kvalitného ovocia a zeleniny.“

Obsah každej prepravky je iný. Nachádzajú sa v nich napríklad jablká, mrkva, cesnak alebo citróny. Lidl takto ročne zachráni stovky ton ovocia a zeleniny. Zákazníci na túto iniciatívu reagujú pozitívne, pretože všetky debničky sa predajú takmer hneď po ich pripravení.

Prepravky plné kvalitného ovocia a zeleniny nájdeme v 158 predajniach Lidl vrátane trnavskej. Autorka: Eunika Blažová

7. Bezplatná registrácia v knižniciach

Ušetriť môže študent takisto sledovaním na stránkach knižníc, kedy prebieha zadarmo registrácia. Publikácie v týchto knižniciach sa dajú využiť pri písaní seminárnych prác, záverečných prác, bakalárskej či diplomovej práce. Registrácia pre študentov FMK v knižnici V jame je bez poplatku.

Študenti UCM mali možnosť zadarmo sa registrovať od 19. septembra do konca októbra v Univerzitnej knižnici Trnavskej univerzity v budove Filozofickej fakulty na Hornopotočnej ulici. Tu sa môžu registrovať aj študenti iných vysokých škôl, ak sa preukážu, že sú držiteľmi ISIC-u. Ten potom funguje ako čitateľský preukaz. Ak sa registrujete mimo uvedených mesiacov, musíte zaplatiť poplatok 2 €.

V Knižnici Juraja Fándlyho v Trnave prebiehala 15. novembra bezplatná registrácia nielen pre študentov, ale aj pre širokú verejnosť. Knižnica takisto počas marca, mesiaca kníh, umožňuje registráciu zadarmo. Mimo týchto dátumov je členský poplatok na rok 5 €. Ak chcete využívať služby knižnice a zároveň ušetriť, buďte počas marca v strehu. V Mestskej knižnici v Bratislave je od 14. do 25. novembra registrácia pre študentov zadarmo.

Knižnica FMK obsahuje tituly najmä z oblasti médií a marketingu. Zdroj: ucm.sk