Trnava začala s novými projektmi zveľaďovať mesto. Ľudia preferujúci cyklistickú dopravu sa od decembra budú môcť pohybovať po meste pohodlnejšie a bezpečnejšie. Touto inováciou sa môže vyriešiť problém s parkovacími miestami pre autá a tiež obmedziť znečistenie ovzdušia.

Prvou časťou je výstavba cyklochodníka s dĺžkou 600 metrov. Ten vedie po Bučianskej ulici, a spája tak existujúcu cyklotrasu na Veternej ulici so Špačinskou ulicou. Zákazku na výstavbu cyklochodníka za 276-tisíc eur získala vo verejnom obstarávaní spoločnosť Eurovia SK. Peniaze sa čerpajú z eurofondov určených na bezpečnú a ekologickú dopravu v regiónoch. Súčasťou stavby bude tiež nový chodník pre peších, priechody pre chodcov, osvetlenie, dopravné značenie, kanalizačné vpusty a bezbariérové úpravy.

Parkovacia veža pre bicykle

Druhou časťou projektu je 11,5 metrov vysoká parkovacia veža pre bicykle s kapacitou 118 miest. Cyklisti v Trnave majú ako prví na Slovensku s takouto stavbou, za ňu zaplatí 652-tisíc eur. Automatizovaný proces úschovy zaberie maximálne 30 sekúnd a jeho postup sa zobrazí na monitore.

Cyklochodník počas výstavby. Zdroj: Daniel Bíro
Cyklochodník počas výstavby. Zdroj: Daniel Bíro
Trnava za takmer 12 metrov vysokú vežu zaplatí vyše pol milióna eur. Zdroj: Daniel Bíro
Trnava za takmer 12 metrov vysokú vežu zaplatí vyše pol milióna eur. Zdroj: Daniel Bíro

Systém je podobný ako pri spoplatnenom parkovaní áut. Z prístupového terminálu si stačí vytlačiť potvrdenie, ktoré neskôr cyklisti pri vyzdvihnutí svojho dvojkolesového vozidla vložia do čítačky. Na displeji sa zobrazí požadovaná suma a po jej uhradení systém vyhľadá bicykel a zákazníka vyvezie pred prijímacie dvere. Poplatok za uschovanie bude možné zaplatiť dvojako: pomocou SMS správy alebo hotovosťou.

Výhodou je, že spolu s bicyklom sa dá bezpečne odložiť aj príslušenstvo, ako napríklad prilba, reflexná vesta a podobne. Veža by mala poskytnúť parkovanie i pre elektrobicykle do hmotnosti 50 kg. Odložené veci sú v objekte zabezpečené nielen pred zlými vplyvmi počasia, ale vďaka kamerovému systému aj pred krádežou. Mesto od tohto projektu očakáva zvýšený počet záujemcov o cyklodopravu.

Autorka: Monika Gregušová