Katarína Katerinčinová je inštruktorka Zumby, ktorá sa v (ne)čase pandémie rozhodla nezrušiť svoje hodiny. Vysiela ich zadarmo prostredníctvom živého prenosu. Tancom sa nesnaží primárne zarobiť, ale chce aj v tomto období šíriť radosť z pohybu.

V čase koronakrízy sa mnoho ľudí ocitlo bez práce, bez nejakého príjmu. Katarína Katerinčinová sa rozhodla dávať svoje hodiny zumby online zadarmo tak, aby si mohol zacvičiť naozaj každý. Rozprávali sme sa s ňou o tom, ako prenosy fungujú, i o tom, aké má plány s touto formou do budúcna.

Ako inštruktorka Zumby ste určite pocítili neistotu, keď u nás vyhlásili stav pandémie. Aký bol váš plán?

Nemala som žiadny plán, ale hneď po týždni ničnerobenia, som spustila prvú skúšobnú online hodinu. Táto myšlienka sa uchytila a teraz zumbujeme dvakrát do týždňa.

Na akom princípe robíte online hodiny?

Vysielam prostredníctvom živého vysielania cez uzatvorenú skupinu na Facebooku. Hodiny sú prístupné pre každého, kto je členom tejto skupiny.  Z týždňa na týždeň sa tento počet zvyšuje.

inštruktorka zumby Kateričinová
Na hodiny chodia všetky vekové kategórie od dievčat po dámy v rokoch.
Zdroj: Katarína Kateričinová

Ako by ste porovnali online prostredie s priamym kontaktom? V čom vidíte najväčší problém?

Problém je, že okrem písomných reakcií v podobe komentárov nemám žiadnu spätnú väzbu. Taktiež intenzita tréningu nie je taká aktívna ako pri bežných hodinách a najväčšou prekážkou je, že nemôžem púšťať komerčné pesničky, pretože Facebook mi z dôvodu autorských práv preruší živý prenos.

Prečo ste sa rozhodli vaše hodiny nespoplatniť na rozdiel od vašich kolegov?

Pretože tak ako ja, aj veľa mojich klientov zostalo v čase pandémie bez práce a bez príjmu. Záleží mi na tom, aby mal možnosť si so mnou zacvičiť každý.

Inštruktorku som začala robiť až po štyroch rokoch intenzívneho praktizovania tohto cvičenia.

Myslíte si, že by sa znížil počet ľudí, ak by sa za hodiny muselo platiť?

Určite áno. Už len kvôli tomu, že mám v skupine veľa detí a študentov, ktorí nemajú príjem, ale radi tancujú. Pre starších a menej zdatných ľudí je používanie platobných aplikácií komplikované.

Vzhľadom na postupné uvoľňovanie opatrení máte nejaký nápad, ako cvičenie z obývačiek presunúť do iného prostredia?

Keď uvoľnia druhú vlnu opatrení a budeme môcť cvičiť na školskom ihrisku, tak by sme sa mohli presunúť aspoň raz za týždeň von. Samozrejme pod prísnymi bezpečnostnými opatreniami podľa nariadení. Aj keď pochybujem o tom, že budem môcť cvičiť s dvadsiatimi ľuďmi na školskom ihrisku. To je už väčšia skupina.

A čo ľudia, ktorí sa boja prísť medzi ostatných alebo sa im v rúškach nedá cvičiť?

Plánujem robiť online prenosy z tohto prostredia. To znamená, že budem cvičiť s mojimi klientkami vonku na slnku a čerstvom vzduchu a zároveň budem vysielať choreografie cez live stream. Takto na diaľku budú môcť s nami cvičiť aj ľudia patriaci do rizikovejších skupín.

 

zumba instruktorka online hodiny
Pri Zumbe je dôležitá taktiež flexibilita, ktorú na hodinách inštruktorka precvičuje v rámci strečingu.
Zdroj: Katarína Katerinčnová

Keď sa pandémia skončí, zvažujete pokračovať v tomto onlinovom štýle alebo sa všetko vráti do starých koľají?

To všetko záleží na požiadavkách ľudí, ktorí so mnou tancujú. Každopádne, ja by som chcela aspoň raz do týždňa robiť online hodinu pre ľudí, ktorí bežné hodiny nestíhajú. Napríklad cez víkendy.

Bolo náročné vybudovať si kariéru inštruktorky?

Začínala som ako žiak. Inštruktorku som začala robiť až po štyroch rokoch intenzívneho praktizovania tohto cvičenia. Najskôr som precvičovala v kultúrnom dome v malej dedinke s desiatimi ľuďmi. Celkovo to nebolo ani tak náročné, ako dlhé.

Aké vzdelanie je potrebné, aby sa niekto stal inštruktorom? Aké máte vy?

Absolvovala som kurz Zumba inštruktorov, ktorý je organizovaný približne dvakrát do roka. Na ňom sa dostávajú všetky informácie a pokyny. No keďže ja som mala základy už z praxe, certifikát bol pre mňa iba dokladom.

Ako sa o vás ľudia dozvedeli? Čo ste využili na svoju propagáciu?

Zo začiatku sa o mne dozvedeli ľudia z referencií od cvičiacich, ktoré si vymenili medzi sebou. Neskôr som začala využívať sociálne siete, na ktoré pridávam fotky, pozvánky na udalosti alebo krátke promo videá.

Koľko ľudí v priemere chodí na vaše hodiny?

Toto je sezónna záležitosť, tak ako aj vo fitnescentrách. Najplnšie sú hodiny po Vianociach, keď príde na jednu hodinu v priemere 20 až 40 ľudí.

Profil: Katarína Katerinčinová (44) je inštruktorka Zumby. Športu sa venuje už 10 rokov popri podnikaní. Jej cvičenie prebieha v obci Udiča pri Považskej Bystrici a v Trenčíne.