Je svet stále tým istým miestom alebo sa zmenil na neustály kolobeh výziev karantény? Z každého sa stáva pojedač zdravej stravy a vyznávač aktívneho životného štýlu. Narástlo tiež množstvo pacifistov pohltených sociálnymi sieťami.

V istých okamihoch môžeme mať pocit, že oddelenie od sveta na nás pôsobí skľučujúco. Hrabať sa na vlastnom pieskovisku je zrazu ťažšie, ako by sme si mysleli. Svojim emóciám sme vystavení viac ako kedykoľvek predtým. Sme smutní, o pár minút sa zvíjame od smiechu a plejáda pocitov nás navštevuje nie práve dobrovoľne.

Lúčime sa so zvädnutými tulipánmi a konštatujeme, že záhradníci z nás asi nebudú. Skúšame kuchárky, ale skôr nás láka grilovanie. Rozporuplne si vážime múku viac ako dobré slovo. Posvätný útok na chladničku a neodmysliteľný maratón, ktorý prebehne nanajvýš na Netflixe, je každodenným programom mnohých.

https://www.instagram.com/p/B9wrdi4hEDw/

V týchto chvíľach je otázkou nutnosti vydržať spoločnosť seba samého. Vrháme sa do rôznych konšpiračných ideológií o vlastnom živote či nesmrteľnosti blúdiaceho mravca. Oháňame sa filozofickými výrazmi a zrazu nutne kalkulujeme s viac ako prvočíslami. Pri spomienkach na predošlé mesiace smutne konštatujeme, že dovolenka na malte sa zrazu z meme obrázka stala plnohodnotnou realitou.

Sme realisti vytvárajúci si dištanc od mediálnych konšpirácií a duchom zahĺbení budhisti, ktorí hľadajú smer viac v Pravde ako v Refresheri. Karanténa nám ukazuje mnoho tvárí. Ku ktorému typu ľudí sa radíš ty?

Svojim emóciám sme vystavení viac ako kedykoľvek predtým.

Pacifista

Z istej konštelácie začal vnímať pandémiu ako svoje poslanie. Doslova sa zahltil tonou látky. Neprestajne šije a zásobuje rúškami rodinu, priateľov, susedu a zoznam dookola opakuje. Nestráni sa nákupov, ktoré z dlhodobého hľadiska určite podľahnú skaze a plesniam. Bojuje za mydlá a nenásilnou formou sa v Kauflande jašterí o ich dodanie. Napriek tomu ho to neuberá o hrdinské chcenie. Vyhlásil mier tým, že robí všetko pre to, aby sa chránil.

Maniak na nové výzvy

Sociálne úžerky sú v domácej karanténe vyslovene nakrátko. Po celodennom skrolovaní sociálnych sietí ho trápi nízka odozva na výzvu, ktorá mu zabrala polovicu produktívneho dňa. Vytváranie i prekonávanie horibilných challengov berie prinajmenšom tak vážne ako zdolávanie olympijských disciplín. Zápasí s dilemou jednodňovej až 30-dňovej výzvy.

Nič ho nezastaví

Je pripravený na každú situáciu a v hlave kalkuluje s rôznymi scenármi. Doslova sa podrobuje konšpiračným teóriám a v domnienke prvej pomoci sa vydáva na nákup nutne nedomyslených potravín. Nakupuje baterky, mraziaky a zásoby mäsa, ktoré prevyšujú zrejme i regály s múkou.

karanténa, typy ľudí v domácej karanténe, nakupovanie

Ten, ktorý sa nevie zmieriť so situáciou

Jeho ideológia je jasná. Hľadá diery v koncepte, ktorý má vopred narysované línie. V tomto bode sa cíti ako čierna ovca, ktorá ide proti stádu. Vyberá si riešenia, ktoré nikam nevedú a schválne sa drží myšlienok, ktoré pre ostatných stratili potenciál už v zárodku.

Kávopič

Boli to štyri alebo päť šálok kávy?  Ďalšia vyzerá tak lákavo, že riešiť výpočty sa zrazu vidí zbytočné. Na platenie účtov príde vo večerných hodinách, keď sa zúročí kofeín a vyberie si svoju daň. Niekedy je to v podobe prebdenej noci a inokedy v bludných nápadoch, ktoré stratili pointu na polceste. Najhoršie je, že ho donútia myslieť si, že sú idylické. Vtedy naozaj ľutuje, ale beztak ho káva vlastní. Ide o vzťah, ktorý si toxicky zamiluje. Na konci dňa už beztak vie, kto je v tomto prípade ten dominantný pán.

Leňochod

Z týždňa sa pre neho stal víkend. Izolácia mu poskytla priestor na to, aby spánkom zažehnal každý podnet. Doslova sa obklopil perinami, množstvom spánku a leňošením. Stráca sa v dňoch a minútu za minútou dobieha v podcastoch. Teraz ho viac ako inokedy láka vidina deadlinov, ktoré by ho aspoň vytrhli z prostého ničnerobenia.

typy ľudí v domácej karanténe

Karanténa je pre neho stará známa

Isté skupiny ľudí majú pocit, že sa v ich živote priveľa nezmenilo. Home office totiž zažívali celoročne a krčmy aj nákupné centrá navštevovali veľmi sporadicky. Napriek tomu prišlo k zásadnej zmene. Práca na nich kričí z každého rohu miestnosti a nedá im vydýchnuť. Stará známa sa rozhodla u nich tentokrát prespať a obsadila gauč, posteľ aj kuchynský stôl. Po mesiaci si už prídu ako workoholici.

karanténa, home office, typy ľudí v domácej karanténe

Minimálne jeden sen sa ale splnil aspoň niektorým – vysokoškolákom. Pyžamové seansy pred počítačom zahájili letný semester. Bola by to rozprávka so šťastným koncom, ak by nám krídla nepristrihli nástojčivé seminárky a zadania.

Bezmála väčšina z nás si prešla upratovaním sporadicky navštevovaných častí domu a reorganizáciou šatníka. Pochytila nás mánia filmových večerov a vyjedanie zásob. Podľahli ste aj vy pandémii alebo sa nestotožňujete ani s jedným typom ľudí v domácej karanténe?