Kvôli koronavírusu sedíme všetci doma a máme viac času napríklad na podcasty. Môžete si nimi spríjemniť varenie alebo upratovanie počas karantény. 


Dobré ráno

Prvý a najpočúvanejší denný spravodajský podcast na Slovensku. Tvorcom je denník SME. Od pondelka do piatka si vždy ráno môžete vypočuť čerstvú dávku udalostí dňa. Okrem najdôležitejších správ z domova a zo sveta sa v 20-minútovej časti dozviete aj o počasí či meninových oslávencoch. Redaktori SME sa okrem toho každý deň venujú aj jednej zaujímavej téme z oblasti politiky, ekonomiky alebo zdravia.

Dobré ráno počúvalo v Marci približne 1,2 milióna ľudí. Prvýkrát od založenia prekročili miliónovú hranicu. Priemerná počúvanosť na jednu časť je 28-tisíc. Najviac ľudí si vypočulo tému o novom premiérovi Igorovi Matovičovi. Podobné spravodajské podcasty, ktoré sa oplatí počúvať, sú napríklad od Denníka N Newsfilter alebo Nahlas od Aktualít.

Braňo Závodský Naživo

Rozhovory o aktuálnom spoločenskom dianí. Závodský svojim hosťom rád skáče do reči rôznymi podotázkami alebo doplňovaním informácií. Niektorých aj poriadne dusí. Môžeme si spomenúť na Andreja Danka, ktorý sa urazil a odišiel z predvolebnej diskusnej relácie.

Jeho najpopulárnejšie časti, ktoré sú prevažne o vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, majú na YouTube takmer 200-tisíc videní. Podobné rozhovory robí aj redaktorka denníka SME Zuzana Kovačič Hanzelová. Odporúčame.

Boris a Brambor

Bývalí hokejoví reprezentanti Boris Valábik a Marián Gáborik rozoberajú témy nielen zo zákulisia športu. Za hostí si primárne vyberajú celebrity a slovenských športovcov, ktorí reagujú na otázky, na ktoré by klasickému novinárovi neodpovedali. Podcast je plný zážitkov z ich profesionálnej kariéry. Toto celé dopĺňajú interným humorom, ktorým sa medzi sebou podpichujú.

V kategórii „Mám na to“ hosť zaspomína na minulosť a prezradí zlomový moment v jeho profesionálnej kariére. V ďalších rubrikách sa zase dozvieme, na akom aute jazdia alebo či preferujú sex pred zápasom. Pre fanúšikov rýchlych športov tu je EisKing. Komentátor F1 Števo Eisele a profesionálny český pretekár Jozef Král tu rozoberajú témy, ktoré sa týkajú kráľovnej motoršportu.

Jauuu, PS: to bolelo

Najobľúbenejším podcastom pre ženy vás sprevádzajú herečka Petra Polnišová a komička Eva (Evelyn) Kramerová. Vedú klasickú babskú debatu o ženských témach týkajúcich sa mužov. Rozchody, bývalé priateľky, prečo vás ešte nepožiadal o ruku, kamoši s benefitmi. Toto a oveľa viac vás čaká v približne 40-minutových častiach.

Lužifčák

Stand-up komici Jakub Lužina a Gabo Žifčák vám garantujú hodiny plné smiechu. Do svojich rozhovorov si pozývajú mediálne známe osobnosti, ale aj kolegov zo Silných rečí. Do Lužifčáku zavítali ľudia ako napríklad Sajfa, Adam Valček, youtuber Duklock alebo komik a herec Juraj Šoko Tabaček. Zábavnou formou sa snažia prejsť život hosťa od narodenia až po súčasnosť. Ak vám v čase koronavírusu chýba humor, tak si môžete vypočuť aj podcast, ktorým vás sprevádza Joe Trendy.

Dejepis inak

Už podľa názvu môžeme vydedukovať ,o čom bude reč. V desiatich minútach sa od Sandry dozviete informácie z histórie, ktoré vás v škole nenaučia. Vďaka podcastom sa jej sen byť učiteľkou dejepisu stal aspoň trochu skutočnosťou.

Kvôli čomu sa v Anglicku jazdí vľavo? Ako vznikli slovenské nadávky? Prečo je modrá farba pre chlapcov a ružová pre dievčatá? Ak chcete mať pokojný spánok, tak by ste si mali vypočuť nejaké časti na Spotify alebo na YouTube, kde má približne 100-tisíc odberateľov.

Všesvet

Cestovateľský podcast denníka SME v spolupráci s Refresherom. Mesačná počúvanosť je okolo 10-tisíc. Vychádza každý utorok v 40-minutových častiach. Moderátori si pozývajú rôznych hostí, ktorí sa s poslucháčmi delia o zaujímavé detaily o krajine, ktorú precestovali. Ak vás baví spoznávanie nových krajín z rôznych kútov sveta, Všesvet je pre vás správna voľba. Keď niekoho láka objavovanie krás Slovenska, tak si môže vypočuť ZAŽI_SK.