Naši študenti sa s nami podelili o skúsenosti so zahraničným študijným programom Erasmus+. Čo im na mobilite chýbalo alebo aký bol ich najlepší zážitok, prezradili v ankete pre Atteliér.

Možno práve ich príbeh vás motivuje, aby ste spravili krok do neznáma a odleteli za štúdiom za hranice Slovenska.

Položili sme im tieto otázky:

1. Čo ste na programe robili?
2. Ako hodnotíte túto skúsenosť?
3. Čo vám na pobyte chýbalo?
4. Aký je váš najlepší zážitok?
5. Aký je váš najhorší zážitok?

Viktor Kudzia
Erasmus+ mobilita: DUBROVNÍK, CHORVÁTSKO, zimný semester 2012/2013

university of dubrovnik erasmus študenti
Viktor pred svojou chorvátskou Alma Mater. Zdroj: Archív Viktor Kudzia

1. Na Erasmus+ som sa rozhodol ísť kvôli zlepšeniu angličtiny a chcel som spoznať ľudí z rôznych krajín Európy. Zároveň som nabral aj skúsenosti v študentskom rádiu UNIDU, kde sme ako zahraniční študenti mali vlastnú show, ktorá funguje dodnes.

2. Veľmi pozitívne. Do Dubrovníka by som sa rád kedykoľvek vrátil. Po programe som už takmer 7 rokov a s mojím nemeckým spolubývajúcim sme stále v kontakte.

3. Chýbala mi väčšia podpora zo strany EÚ, nakoľko grant bol toho času dostatočný len na pokrytie ubytovania a stravy. Letenky aj rôzne náklady spojené s pobytom boli dosť drahé. Komunikácia zo strany univerzity bola tiež pomerne slabá. Dopredu som vôbec nevedel, ktoré predmety sú v anglickom jazyku, a hlavne za ktoré mi budú tu na Slovensku uznané kredity.

4. Mojím najlepším zážitkom bolo, keď sme sa náhodou ocitli na nakrúcaní populárneho seriálu Game of Thrones, ktorý sa natáčal asi 300 metrov od môjho internátu.

5. Potreboval som lekárske ošetrenie a zistil som, že lekári hovoria veľmi slabo po anglicky. Chorvátsky som vtedy poriadne nevedel.

Sofia Kósová
Erasmus+ mobilita: KATOVICE, POĽSKO, zimný semester 2014/2015

vlak študenti erasmus
Sofia si na Erasme našla mnoho kamarátov. Zdroj: Archív Sofia Kósová

1. Študovala som marketing na Univerzite Ekonomickej v Katoviciach.

2. Skúsenosť hodnotím veľmi pozitívne a odporúčam program vyskúšať každému. Za pol roka som stretla množstvo ľudí a zažila také párty a výlety ako nikde inde.

3. Chýbali mi typické slovenské jedlá a kofola. (smiech) Počas štúdia som spoznala nových zahraničných priateľov, ktorí sa o mňa postarali. Všetci cudzinci sme fungovali ako jedna rodina.

4. Najlepším zážitkom bolo, keď celý vagón skákal a kričal názov baru, do ktorého sme išli večer na párty. Okrem toho cestovanie a priateľstvá, ktoré trvajú dodnes.

5. Najhoršia vec na tejto mobilite je prekonať samého seba, potom odísť naspäť domov a vrátiť sa do normálneho života. Človek má chvíľu pocit, akoby nepatril nikam.

SIMONA MIČOVÁ
Erasmus+ mobilita: TERAMO, TALIANSKO, letný semester 2016/2017

erasmus študenti
Okrem štúdia spoznala Simona aj krásy Talianska. Zdroj: Archív Simona Mičová

1. Študovala som na University of Teramo, odbor Communication Science. Hoci som na Slovensku bola v prvom ročníku doktorandského štúdia, tam som bola zapísaná ako druháčka magisterka. Absolvovala som predmety ako Digital Marketing, Brand Management a Logic & Decision Making. Ako zahraniční študenti sme chodili na kurzy talianskeho jazyka, ktorý som ukončila na úrovni A2. Na diaľku som riešila prvý ročník festivalu FREJM na FMK a spravovala som fakultný web.

2. Viac než pozitívne. Vďaka štúdiu v zahraničí som sa naučila nový jazyk, spoznala skvelých ľudí a hlavne som zistila, že pokiaľ si človek verí a vynaloží úsilie, dokáže čokoľvek. Našla som záľubu v Taliansku, v jeho kultúre a v jeho spôsobe života. Doteraz sa tam vraciam.

3. Chýbala mi rodina a káva, na akú sme zvyknutí my Slováci. Talianske presso lungo je totiž ako naše malé presso a je extrémne silné.

4. Keď za mnou prišla rodina na moje narodeniny. Strávili sme ich na pláži v Giulianove a pozorovali hviezdy z vrcholu hvezdárenskej veže v dedinke Aielli. Vtedy som videla prstenec okolo Jupitera, mliečnu dráhu a iné vesmírne telesá. Bol to celkom nový a dychberúci zážitok.

5. Počas letu na päťdňový výlet na Maltu dostal asi 20-ročný muž epileptický záchvat. Pri vystupovaní z lietadla sa navyše zistilo, že nemá žiadne doklady a nikomu nerozumie.

HANA PERNIŠOVÁ
Erasmus+ mobilita: STUTTGART, NEMECKO, zimný semester 2017/2018

oktober fest erasmus študenti
Hanka spoznala aj nemecké tradície. Zdroj: Archív Hana Pernišová

1. Na Erasmus+ som sa dostala ako náhradníčka na Hochschule der Medien v Stuttgarte, kde som študovala online media management.

2. Jedna z najlepších skúseností v mojom živote. Bola som absolútne samostatná a spoliehala som sa len na seba. Uvedomila som si, že výučba môže fungovať aj inak ako odpisovaním si poznámok z prezentácie. Hodiny boli praktické, záživné a navyše si aj po dvoch rokoch pamätám, o čom sme sa rozprávali.

3. Horalky. Kamaráti. Slovenské ceny. Stuttgart je druhé najdrahšie mesto Nemecka. Bez grantu by bolo štúdium finančne extrémne náročné.

4. Akcia MediaNight! Študenti na nej prezentujú semestrálne práce, či už krátke filmy, fotografie, aplikácie alebo nové techniky tlače. Nezabudnuteľný bol aj deň, keď napadol prvý sneh a môj spolužiak z Turecka neprišiel do školy. Napísal mi, že nikdy nevidel sneh a chce sa vonku hrať.

5. Keď som sa stratila na námestí v Stuttgarte pár minút po polnoci na Nový rok. Bola preťažená sieť a všade dym z petárd. Na druhé miesto dávam jazdu posledným nočným autobusom. Nasadla som na opačný smer.

DOMINIKA ĎAĎOVÁ
Erasmus+ mobilita: FARO, PORTUGALSKO, letný semester 2017/2018

erasmus more študenti
Zdroj: Archív Dominika Ďaďová

1. Ako každý Erasmák som chodila do školy. Dni som trávila na pláži, večery zas na párty, na grilovačkách na streche a na miestnych podujatiach, cestovala som a spoznávala som Faro.

2. Erasmus+ ma naučil mnohým veciam. Sama som si musela nájsť ubytovanie, kúpiť si letenky, vybaviť si poistenie, veľa papierov a zmlúv. Samozrejme, zlepšila som si anglický jazyk, spoznala som ľudí z celého sveta a aj vďaka nim som sa dozvedela mnoho vecí, ktoré by ma v škole nikdy nenaučili. Je to skúsenosť na nezaplatenie, ktorú odporúčam každému.

3. Mala som momenty, keď mi chýbala rodina a kamaráti zo Slovenska, ale počas môjho pobytu ma niektorí z nich prišli navštíviť.

4. Najlepším zážitkom bol asi Erasmus+ ako taký. Od cestovania po Španielsku, Azorských ostrovoch, Gibraltaru a celom Portugalsku, surfovania pri západe slnka, babskej jazdy do najväčšieho párty mesta až po západy slnka v prístave s gitarou a fľašou vína.

5. Spočiatku som sa obávala, či budem rozumieť a či si nájdem kamarátov. Všetky negatívne pocity sa ale hneď v prvý týždeň vytratili. Najhorší zážitok bol deň, keď som si musela zbaliť kufre a odísť.

MONIKA KMEŤOVÁ
Erasmus+ mobilita: LISABON, PORTUGALSKO, letný semester 2017/2018

lisboa lisabon erasmus študenti
Zdroj: Archív Monika Kmeťová

1. Študovala som politické vedy na Universidade Catolica Portuguesa, ktorá je jednou z najlepších univerzít v Európe a učili nás veľkí odborníci a profesionáli s dlhoročnou praxou. Študovať pod ich vedením bolo veľkým potešením, no zároveň aj výzvou.

2. Fantasticky! Nebolo to vždy ružové, ale aj tie menej príjemné chvíle ma posúvali vpred. Erasmus+ mi umožnil nazrieť do života iného národa, vyskúšať si iný vzdelávací systém či rozvíjať jazykové schopnosti. Tento rok opäť odchádzam na tento program do Severného Macedónska.

3. Asi nič. Bývala som s ďalšími dvoma Slovenkami, takže za slovenčinou sa mi necnelo. Varili sme si jedlá, aké sme chceli, a teda aj tie slovenské, a priatelia i rodina ma prišli navštíviť.

4. V Portugalsku sme so slovenskými spolužiačkami organizovali protesty za Slušné Slovensko. Spriatelili sme sa s naším veľvyslancom, precestovali sme priľahlé ostrovy aj pevninské Portugalsko krížom-krážom. Najlepším zážitkom boli pre mňa samotní Portugalci, sú to dobrosrdeční a nápomocní ľudia.

5. Mojím najväčším sklamaním bolo počasie! Na Erasmus+ som odchádzala s vidinou života na pláži, surfovania a opálenej pokožky. V priemere však vyše štyri mesiace zo šiestich pršalo. Klimatická zmena sa odzrkadlila aj na tamojších pomeroch a ľudia boli šokovaní chladným a upršaným počasím, na ktoré nebol nikto pripravený.

RADOSLAV MERČIAK
Erasmus+ mobilita: FARO, PORTUGALSKO, letný semester 2017/2018

faro campus erasmus študenti
Rudyno si Erasmus užil po všetkých stránkach. Zdroj: Archív Radoslav Merčiak

1. Erasmus+ bol pre mňa hlavne o zážitkoch, cestovaní a spoznávaní iných kultúr. Najviac som si zamiloval práve tú energickú portugalskú.

2. Skúsenosť hodnotím mimoriadne pozitívne! Bola to jedna z najzásadnejších v mojom živote, ktorá ma formovala či už po osobnej, alebo profesijnej stránke.

3. Najviac mi chýbala rodina, priateľka a kamaráti. Celkové dianie na Slovensku počas mojej mobility bolo mimoriadne zaujímavé, keď došlo k vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Spartak Trnava vyhral po 45 rokoch ligový titul a ja som nebol v Trnave.

4. Najlepším zážitkom bola dovolenka na Azorských ostrovoch v strede Atlantiku a noc v strede banánovej plantáže.

5. Prijal by som menej zbytočnej byrokracie. Okrem toho si spomínam iba na jemnú šarvátku na ulici, ktorá sa však môže stať kdekoľvek.

VERONIKA ŠULGANOVÁ
Erasmus+ mobilita: DUBROVNÍK, CHORVÁTSKO, letný semester 2018/2019

dubrovnik chortvátsko
Zdroj: Archív Veronika Šulganová

1. Študovala som na fakulte médií a občas navštevovala univerzitné rádio.

2. Bola to super skúsenosť. Spoznala som tam nových ľudí z celého sveta a skúsila som, aký je život v zahraničí.

3. Neviem, či mi tam niečo chýbalo. Možno McDonald´s. (smiech) S destináciou som bola veľmi spokojná. Škoda, že som na študijnom pobyte nebola už skôr.

4. Každý deň strávený s talianskymi študentmi bol zážitok. Ako ďalšie by som uviedla cestovanie a spoznávanie Dubrovníka.

5. Nepriniesla som si zlé zážitky.

DANIELA OLIJÁROVÁ
Erasmus+ mobilita: FARO, PORTUGALSKO, letný semester 2018/2019

faro portugalsko erasmus
Zdroj: Archív Daniela Olijárová

1. Študijný pobyt som strávila v meste Faro, v ktorom som štyri mesiace študovala marketing v anglickom jazyku.

2. Skúsenosť hodnotím veľmi pozitívne. Zlepšila som sa v jazyku, spoznala som portugalskú kultúru a získala som mnoho zahraničných priateľov. Ako študentka v zahraničí som sa naučila samostatnosti, flexibilite a rozšírila som si obzory.

3. Pomoc. Ubytovanie sme si kvôli nedostatočnej kapacite internátov museli hľadať sami a organizácia z portugalskej strany mala značné nedostatky.

4. Najviac sa mi do pamäti vryli hodiny salsy, západy slnka s priateľmi a šum oceánu.

5. Nepríjemné bolo zdĺhavé vybavovanie dokumentov.

DOMINIK FILIPČÍK
Erasmus+ mobilita: ZÁHREB, CHORVÁTSKO, zimný semester 2019/2020

záhreb chorvátsko mesto
Zdroj: Archív Dominik Filipčík

1. Študujem program Communications na Edward Bernays University College. Tento program zahŕňa predmety ako PR v malých a stredných podnikoch, marketingový výskum, prieskum verejnej mienky či digitálny marketing.

2. Ešte som neukončil mobilitu, ale už teraz viem, že to bolo jedno z mojich najlepších študijných rozhodnutí. Erasmus+ je pre každého študenta obrovská príležitosť zažiť život v zahraničí, naučiť sa niečo nové a signifikantne si zlepšiť úroveň jazyka.

3. Zatiaľ mi nič nechýba.

4. V deň, keď som sa nasťahoval, ma spolubývajúci pozval na štvordňový výlet s jeho kamarátmi do Bosny a Hercegoviny. Plánujeme navštíviť aj zvyšné krajiny Balkánskeho polostrova.

5. Zatiaľ som nezažil nič, čo by som považoval za zlú alebo nepríjemnú skúsenosť.

BARBORA TERÉZIA SOBOŇOVÁ
Erasmus+ mobilita: KRAKOV, POĽSKO, zimný semester 2019/2020

poľsko námestie
Zdroj: Archív Barbora Terézia Soboňová

1. Študujem na Faculty of Arts, kde som si vybrala predmety týkajúce sa médií.

2. Skúsenosť s programom doposiaľ hodnotím pozitívne. Som tu iba dva mesiace, ale musím konštatovať, že mesto Krakov ma milo prekvapilo. Krásna architektúra, príroda a milí ľudia.

3. Poľsko a Slovensko sú veľmi podobné krajiny, takže jediné, čo mi chýba, sú moji spolužiaci a kamaráti.

4. Neviem vybrať najlepší zážitok, ale veľmi sa teším na výlet so spolužiakmi do poľských Tatier.

5. Trochu unavujúce a náročné je komunikovať s učiteľmi prostredníctvom emailov, pretože vôbec nereagujú na správy.

IVAN JANIGA
Erasmus+ mobilita: RIGA, LOTYŠSKO, zimný semester 2019/2020

erasmus lotyšsko
Zdroj: Archív Ivan Janiga

1. Študujem na Riga Stradins University. Prednášky mám od pondelka do štvrtku, ale rozvrh sa každým týždňom mení. Prekvapilo ma, že určité predmety končia počas semestra a nahrádzajú ich iné. Vyučovanie sme mali aj v botanickej záhrade či na cintoríne. 2. Hoci som sem prišiel s relatívne solídnou angličtinou, vďaka programu sa mi výrazne zlepšila. Chcel som si vyskúšať štúdium v zahraničí a vidieť, ako to funguje v inej krajine.

3. Najviac mi tu chýba možnosť realizovať sa v univerzitnom médiu, na ktoré som bol zvyknutý práve z atteliéru. Uvítal by som tiež viac hodín s domácimi študentmi.

4. Prvý týždeň usporiadala univerzita pre zahraničných študentov pestrú škálu podujatí, na ktorých som spoznal ľudí z rôznych kútov sveta od Nemecka až po Paraguaj.

5. Negatívne hodnotím iba počasie. So zimnou bundou behám už od polovice septembra a väčšinu dní je sychravo. Ak si vyberiete Rigu pre svoj Erasmus+, musíte s tým rátať.

JÁN PRONER
Erasmus+ mobilita: MSIDA, MALTA, zimný semester 2018/2019

malta jan proner
Zdroj: Archív Ján Proner

1. V rámci programu Erasmus+ som navštevoval Inštitút digitálnych hier na University of Malta. Celkový počet študentov na univerzite je viac ako 10 000. V rámci doktorandského štúdia sme počas troch rokov povinní absolvovať aspoň jeden zahraničný pobyt. Keď sa objavila možnosť ísť študovať na Maltu, neváhal som ani sekundu.

2. Hodnotím to veľmi pozitívne. Videl som, ako funguje iný školský systém, a odniesol som si zážitky, na ktoré nezabudnem. Myslím si, že každý študent by mal vyskúšať Erasmus+ alebo iný študijný pobyt. Spozná nových ľudí, zdokonalí sa v jazyku a naučí sa fungovať v novom prostredí.

3. Chýbali mi najviac moji priatelia a rodina. Prvé dva až tri mesiace som si užíval nové prostredie, spoznával som nových ľudí, ale časom mi chýbal domov, keďže som na Malte strávil až päť mesiacov. V škole mi nič nechýbalo, systém bol nastavený presne podľa potrieb študentov, ktorí si volili predmety podľa vlastného záujmu.

4. Medzi najlepšie zážitky by som zaradil rôzne výlety a podujatia, ktorých Malta ponúka obrovské množstvo. Spomenúť musím nočný život a zábavu, ktoré neodmysliteľne patria k tomuto ostrovu. Veľkým zážitkom bolo aj plávanie v mori koncom novembra.

5. Najhorší zážitok nemám. Mal som skôr vnútorný pocit strachu z neznáma, keď som zrazu stál na letisku a uvedomil som si, že idem na päť mesiacov do neznámej krajiny. Bol to len pocit a keď som ho prekonal, už mi nič nebránilo, aby som si zahraničný pobyt užil naplno.

Autorka: Anna Hátašová